hrabovsky-runchak

Володимир Рунчак. Ім’я цього композитора і диригента добре відоме поціновувачам сучасної модернової музики

Композитор пройшов нелегкий шлях до визнання і, що парадоксально, у рідній країні важче, ніж за кордоном! За плечима Володимира роки тяжкої, хоч і натхненної праці. Він є лауреатом багатьох престижних міжнародних композиторських конкурсів. Окрім власне створення музики для симфонічного та камерного оркестрів, малих ансамблів і солістів, творів для хорових колективів, має досить велику практику як запрошений диригент вітчизняних і зарубіжних колективів.

Іван Биков (баян)
Іван Биков (баян)

Володимир Рунчак є фанатичним пропагандистом сучасної музичної творчості вітчизняних авторів за кордоном та іноземних — в Україні! З його ініціативи в Україні вперше прозвучали окремі оркестрові та ансамблеві твори композиторів-класиків ХХ століття. Композитор і диригент — незмінний організатор міжнародних і всеукраїнських фестивалів «Нова музика в Україні». А твори самого Рунчака з успіхом виконуються на фестивалях сучасної музики в багатьох країнах на різних континентах і нерідко включаються до обов’язкової програми на міжнародних конкурсах виконавців на окремих музичних інструментах. І цьому є логічне пояснення.

Рунчак має, на мій погляд, найбільш виразне обличчя серед сучасних композиторів країни. Він зробив стилістичний прорив у вітчизняній музиці, ввів нові прийоми звуковидобування, відкривши нові грані звучання, здавалось би, традиційних інструментів…

Роман Фотуйма (саксофон)
Роман Фотуйма (саксофон)

Композитор виробив власний стиль композиції, його творча манера не схожа ні на кого з попередників, та й сучасників, до речі, теж. У музиці цього автора присутні гумор і фантазія, що не так часто зустрічається серед композиторів. Оптимізм його творів надихає.

Ось лише кілька думок видатних українських митців про Рунчака, висловлених після концерту: «Музика Володимира парадоксальна, за нею стоїть величезна внутрішня сила духу, а разом із тим — інтелігентська сором’язливість. Поруч грається і трагічне, і веселе…» — художник Олександр Дубовик.

А от що зауважив композитор Леонід Грабовський, котрий мешкає і творить в Америці: «Після нещодавнього успішного концерту Володимира в Нью-Йорку американці відкрили для себе нову талановиту сучасну українську музику».

На авторському вечорі 19 березня, що пройшов у заповненому залі Національної спілки композиторів України, прозвучали твори Рунчака для фагота, фагота й фортепіано у виконанні талановитих студентів Національної музичної академії Дмитра Гладуна, Олександра Сєдіна, Олександри і Лідії Водик. Баяніст Іван Биков із натхненням виконав «Три фольклорні п’єси» та «Ассоrd і on = accordion», а Дарія Шутко — жартівливу п’єсу «Шановні слухачі, я попрошу одну хвилинку Вашої уваги» для фортепіано.

Дует саксофоністів Романа Фотуйми та Артема Голоднюка
Дует саксофоністів Романа Фотуйми та Артема Голоднюка

У другому відділі зривав овації глядачів добре відомий музичній публіці саксофоніст Роман Фотуйма. У його чудовому виконанні прозвучали п’ять саксофонних творів композитора: «Трошки музики на честь Адольфа Сакса», Музичка для маршрутки «Пекін-Київ (конса)», Cаксофоновий концерт і відомий багатьом Homo ludens I. А в парі ще з одним віртуозом – Артемом Голоднюком прозвучала жартівлива композиція про вічних шукачів Шевченківської премії: «Дайте Шевченківську премію всім, хто присутній у цьому залі!»

Георгій ЛУК’ЯНЧУК

Фото автора

На головній світлині – Леонід Грабовський і Володимир Рунчак під час концерту