hobart erle_

У Києві під орудою Хобарта Ерла виступив Симфонічний оркестр Cілезької філармонії. Два концерти в Національній опері  – 11 і 12 вересня – поєднали виконання «Messa di Gloria» Джакомо Пуччіні, двох симфонічних увертюр та двох інструментальних концертів

Імпреза 11 вересня була присвячена пам’яті жертв теракту у нью-йоркському World Trade Center, який стався 18 років тому і забрав життя 2977 осіб.

Хобарт Ерл, якого іще називають «одеським американцем» для багатьох українських слухачів є бажаним та очікуваним гостем (до слова, він єдиний серед іноземних музикантів володар звання «народний артист України»). Адже чималу частку свого життя він присвятив роботі із симфонічним оркестром Одеської філармонії, вивівши цей колектив на міжнародний рівень. Він є постійним ініціатором різноманітних симфонічних імпрез та проектів. Кияни, львів’яни та одесити пам’ятають його минулорічний виступ як диригента молодіжного The Orchestra of the Americas. Цими днями за його участі в Одесі проходить фестиваль Вlack Sea Music Fest. Власне, гастролі оркестру Cілезької філармонії (м.Катовіце, Польша) також були його ініціативою.

Приїзд у повному складі європейського симфонічного оркестру – подія для музичного життя Києва. А Сілезькі філармоніки – один з провідних колективів Польщі, оркестр з майже 75-літньою історією, яка позначена численними успішними виступами у країнах Європі та Азії (зокрема, в Японії, Тайвані, Південній Кореї). Вже з перших тактів увертюри до опери «Кармен» Ж.Бізе, якою розпочався перший концерт, можна було цілком упевнено визначити високий рівень оркестру: рівний однорідний тембр струнної групи, рухливої і податливої до найменших темпових і динамічних коливань, точні та зіграні духові (як дерево, так і мідні), виразно індивідуальні у сольних фрагментах.

Хобарт Ерл представив киянам молодих талановитих музикантів – 19-річну віолончелістку Далі Гуцерієву та 14-річного піаніста Адама Гуцерієва. У виконанні Далі Гуцерієвої, яка виступала 11 вересня, прозвучав рідко виконуваний на концертних майданчиках віолончельний концерт Едуара Лало. Адам Гуцерієв 12 вересня зіграв фортепіанний концерт ре-мажор Йозефа Гайдна.

Концерт Едуара Лало – блискучий зразок французької романтичної музики, у якому поєднуються тонка й чутлива лірика, зосереджені роздуми й стихія народної танцювальності. Далі Гуцерієва подала цей твір у стриманій, шляхетній манері, продемонструвавши усі темброві принади своєї віолончелі роботи італійського майстра ХVІІІ століття Джованні Гваданіні. Оркестр під орудою Хобарта Ерла своєї черги підтримував молоду солістку, допомагаючи вибудувати досить складне за формою та драматургією музичне полотно.

Центральним номером програм обидвох днів стало виконання у колаборації з хором та солістами Національної опери України масштабної «Messa di Gloria» Джакомо Пуччіні. Це ранній твір композитора, ім’я якого більше асоціюється у меломанів з оперним жанром, тому, очевидно, і виконується він вкрай рідко. «Messa di Gloria» – єдиний масштабний церковний твір у доробку Пуччіні. Його можна назвати даниною сімейній традиції, адже попередні покоління його родини були спадковими церковними музикантами. Жваві ритми та пластичні, по-оперному чуттєві й «театральні» мелодії меси блискуче відтворив хор Національної опери та солісти Дмитро Іванченко (тенор) та Олександр Мельничук (баритон). «Для мене – надзвичайна приємність та натхнення працювати з професіоналами такого високого рівня, як оркестр Cілезької філармонії та хор Національної опери», – зазначив Хобарт Ерл. Високий професіоналізм та гідний художній результат цієї співпраці оцінили і київські слухачі.

Юлія ПАЛЬЦЕВИЧ

Фото надані прес-службою Національної опери України