zastavka

На шанувальників Львівської національної опери вже наступного тижня чекає грандіозна подія: вперше в історії театру відбудеться прем’єра опери «Турандот» Джакомо Пуччині

Через запровадження карантину вихідного дня покази пройдуть у будні, а саме 20 (здача вистави), 26 і 27 листопада (прем’єра). Покази зможуть відвідати лише 362 глядачів, згідно з чинними карантинними нормами.

Постановку присвячено 120-річчю Львівської національної опери. Її планували здійснити ще в травні 2020-го, але через запровадження карантину перенесли на пів року. І навіть зараз подія реалізується у безпрецедентних в історії українського оперного театру умовах, адже робота із запрошеними постановниками з чотирьох країн світу ведеться онлайн! Сцену і репетиційні класи оперного театру власними зусиллями обладнали екранами, веб-камерами та динаміками, щоб паралельно проводити репетиції через інтернет. Генеральний директор – художній керівник театру Василь Вовкун розповів про непросте прийняття такого рішення: «Від польської сторони отримали пропозицію, що режисер ставитиме “Турандот” Пуччині в онлайн-режимі. Це теж експеримент. Відверто кажучи, всі перелякалися, а директор сказав: “Давайте, спробуємо!”».

До числа постановників залучені митці з Польщі, Італії, Аргентини та Греції, а саме режисер Міхал Знанецький, художник Луїджі Скольйо, художниця костюмів Малгожата Слоньовська, балетмейстерка Діана Теохарідіс та її асистенти – Стратос Мпапагіанакіс і Костантінос Кафандаріс. Лише художник світла – Даріуш Альбрихт із Польщі зміг приїхати до Львова й працює безпосередньо в театрі.

Диригент-постановник опери – Іван Чередніченко. Для нього ця вистава є першою, відколи молодий диригент наприкінці минулого року очолив музичну частину театру. Музика, що переносить слухачів у казковий Стародавній Китай, є надзвичайно колоритною: «Щодо оркестру, то він і справді є нетиповим для Джакомо Пуччині. Як зауважуємо, вже прослідковується модерна музична мова ХХ століття. Цікавим є ще й те, що композитор, який до того не вживав стільки ударних, акцентує на них увагу, базуючи на їхньому ґрунті звучання струнної групи, додаючи певні барви міддю, деревом».

Підготовкою хору займався 26-річний хормейстер-постановник Вадим Яценко, який поділився враженнями: «Вже від початку роботи над оперою, музика Пуччині нас неймовірно захопила! Один із найкращих творів маестро, його остання робота вразила нас глибиною, драматургією та абсолютно фантастичним музичним матеріалом».

Режисурою займався славетний польський митець Міхал Знанецький, який поставив близько 200 спектаклів по всьому світу – від Польщі до Аргентини, і це – його перша робота в Україні. Графік режисера розпланований на три роки наперед, тож здійснення постановки на сцені Львівської національної опери – велика удача для театру та українського глядача.

Асистентують міжнародній команді постановників митці театру – режисерка Галина Воловецька, хормейстерка Ірина Коваль, художник Тадей Риндзак, художник світла Олександр Мезенцев, керівниця кравецького цеху Жанна Малецька, асистент балетмейстера Ігор Храмов.

Серед виконавців – солісти, балет, хор і оркестр театру, а також запрошений дитячий хор – учасники Львівської національної академічної чоловічої хорової капели «Дударик» (керівник – Дмитро Кацал).

Тож чекаємо на масштабну прем’єру!

За інформацією прес-релізу