zastavka

У Музичному салоні Національної філармонії України 1 листопада о 17 годині відбудеться концерт під назвою «Лятошинські вдома» за участю піаністів – соліста Національної філармонії Максима Шадька і Тетяни Гомон

Цей концерт приурочений до 95-річчя Ії Царевич (1928–2010) – піаністки, професорки Національної музичної академії України, багаторічної хранительки архіву Бориса Лятошинського, співавторки видання «Борис Лятошинський. Епістолярна спадщина», племінниці дружини композитора.

Для батьків Маргарити Царевич – вірної супутниці життя Бориса Лятошинського – гра у чотири руки була сімейною традицією. У їхньому родинному будинку у Ворзелі (Київська область) домашні концерти з друзями та знайомими у ролі слухачів були звичною справою. Саме там ранні твори Бориса Лятошинського у його власному виконанні проходили перші випробування публікою.

Кожен твір концерту «Лятошинські вдома» тісно пов’язаний з родиною і продовжує її традиції. Усі твори Шуберта для фортепіано на 4 руки зібрані у сімейній бібліотеці та виконувалися у домашніх концертах. Маргарита Царевич шанувала цей звичай і часто грала разом зі своєю небогою Ією, зокрема цикл «Матінка-гуска» Моріса Равеля.

У центрі програми «Лятошинські вдома» перебуватиме єдиний твір Бориса Миколайовича для фортепіано в 4 руки – його авторське перекладення «Увертюри на чотири українські народні теми» для симфонічного оркестру. Твір було надруковано у 1931 році. Та досі, майже впродовж століття його не відтворювали в такому звучанні. До цього концерту…

Тетяна Гомон, піаністка, кандидатка мистецтвознавства, голова Фундації Лятошинського: «Ми придумали гарний привід зустрітися наступного дня після ювілею дорогої мені й багатьом Ії Сергіївни… Поштовхом став єдиний чотириручний фортепіанний твір Бориса Миколайовича. Він надто довго лежить у шафі й дуже хоче нарешті потрапити до слухачів… А далі вже закрутилося: ювілей Ії Сергіївни, сімейна традиція гри в 4 руки, відсутність власного досвіду такого музикування й щире бажання його отримати… Це для мене особисто дуже важлива і вельми родинна історія.

Ми також щасливі, що діяльність Кабінету Бориса Лятошинського залучає дедалі більше сучасних українських композиторів. Зокрема, Богдана Сегіна, чий твір “Ru-um-bambar” теж прозвучить цього вечора».

Отже, у програмі: Франц Шуберт. «Фантазія» f moll (1828); Богдан Сегін. «Ru-um-bambar» (1998/редакція 2023); Моріс Равель. «Матінка-гуска» (1910) та Борис Лятошинський. «Увертюра на 4 українські народні теми для симфонічного оркестру», авторське перекладення для фортепіано в 4 руки (1926).

За інформацією пресрелізу