Шановні читачі! У нинішній складний, неспокійний, тривожний час, коли підступний ворог не полишає спроб нас знищити, стерти з пам’яті людства існування цілої держави України та її народу, особливої ваги набувають питання самоідентифікації нації, утвердження й інтегрування її цінностей у світових вимірах. І тут одна з провідних ролей, поза сумнівом, належить галузі культури й мистецтва, котра теж набуває значення певної зброї у смертельному протистоянні.
Пропонованим матеріалом інтернет-журнал «Музика» розпочинає цикл публікацій про життя й діяльність одного з провідних музично-театральних закладів держави – Одеську національну оперу. Цей колектив, зокрема останні 15 років, перебуває в авангарді новаторських процесів у своїй сфері, а його внесок у просування й поширення української культури в світі є справді неоціненним.
До слова, 1 жовтня, у Міжнародний день музики театрові виповнилося 137 років. Погодьтеся: хоч і не ювілейна, але промовиста дата!
У День Незалежності України Одеська національна опера відкрила IX Міжнародний фестиваль мистецтв «Оксамитовий сезон в Одеській опері». Три тижні мистецького марафону – і тріумфальне завершення фестивалю 15 вересня. Отже, 24.08.24 – 15.09.24…
Одеса завжди була місцем народження та збереження найкращих культурних традицій, що ставить наше місто поряд із провідними європейськими осередками культури й мистецтва. До таких надважливих проєктів належить щорічний Міжнародний фестиваль мистецтв «Оксамитовий сезон в Одеській опері», який наш театр здійснює, починаючи з 2015-го.
«Оксамитовий сезон в Одеській опері» – один із наймасштабніших оперно-балетних фестивалів в Україні, метою проведення якого є популяризація національного та світового класичного й сучасного мистецтва, підтвердження авторитету нашого міста як культурної столиці півдня України.
Від перших днів повномасштабного вторгнення росії в Україну Одеська національна опера продовжує виконувати надважливу місію – зцілювати зранені війною душі українців мистецтвом. Попри труднощі, пов’язані з роботою театру в умовах воєнного часу, Одеська опера тріумфально провела IX Міжнародний фестиваль мистецтв «Оксамитовий сезон».
Захід поєднав 14 яскравих мистецьких подій. Це – фестивальні новинки, а також прем’єри минулого сезону, опери, балети й концертні програми – фаворити наших глядачів. Їх відвідало понад п’ять тисяч шанувальників. Унікальна фестивальна платформа об’єднала навколо Одеської опери 100 музикантів оркестру, три хори, а це – понад 100 осіб, 70 артистів балету, майже 40 солістів – топових оперних голосів України! А ще – троє блискучих диригентів Одеського оперного й запрошені зірки!
Оперна та балетна українська і світова спадщина, сучасні постановки, новаторські проєкти, що панували впродовж фестивальних днів на сцені театру, ще раз переконали у величній силі музики й театру, що дарують надію, віру, об’єднують і надихають, стоять на варті національних цінностей, наближають нашу Перемогу!
Художня керівниця фестивалю, генеральна директорка – художня керівниця театру Надія Бабіч підкреслює: «Хочу висловити щиру вдячність Силам Оборони країни, славним ЗСУ за життя та можливість працювати й творити! Насправді “Оксамитовий сезон в Одеській опері” – більше, ніж просто фестиваль! Це утвердження сили мистецтва, платформа для спілкування та діалогу вічно прекрасною мовою.
Віримо, що ювілейний, 10-й фестиваль ми проведемо у мирній Україні! Об’єднуймося навколо музики й театру, навкруг Одеської опери! Разом наближаймо Перемогу!»
Цьогоріч ми позиціонуємо фестиваль як унікальну платформу мистецького єднання, тому його слоганом обрали гасло «Об’єднані мистецтвом». Бо саме зараз, у воєнні часи надважлива місія театру – об’єднувати за допомогою універсальної мови мистецтва. Це – мова життя. Саме так «звучить» нині мистецький голос Одеської національної опери!
Символічно, що ІХ «Оксамитовий сезон в Одеській опері» відкрився у День Незалежності України – 24 серпня! Саме тоді лунала українська музика від бароко до сучасності, об’єднавши чотири століття музичних надбань України від Бортнянського, Лисенка, Гулака-Артемовського, Лятошинського до Івасюка, Цісик, Вакарчука в концертному просторі авторського проєкту «VLASNE. Ukrainian Project. Нескорені&Непереможні».
Ідея належить генеральній директорці – художній керівниці театру Надії Бабіч. Команда проєкту спромоглася створити ексклюзивний, сучасний мистецький продукт, у якому є місце традиції та символізму, переміщенню у часі, сучасному візуальному рішенню і головне – чудовій музиці.
Особливу увагу приділено новій музиці України, переосмисленню світової класичної спадщини. У День Незалежності України авторський проєкт «VLASNE. Ukrainian Project» лунав як повноправна мистецька одповідь війні.
Традиційно у фестивалі представлені прем’єри минулого, 214-го сезону, що вже мають фанів і поціновувачів. Це опери Гаетано Доніцетті «Дон Паскуале», П’єтро Масканьї «Cavalleria rusticana», балет «Танго полум’я і льоду» на музику Аcтора П’яццолли, Моріано Мореза, Едгардо Донато з запрошенням зіркових виконавців. Додамо й знакові вистави театру – такі, як опера Джакомо Пуччині «Турандот», що завжди є улюбленицею глядачів, та величний Реквієм Джузеппе Верді, який об’єднав на сцені майже 250 виконавців і став однією з кульмінаційних подій фестивалю.
Ці масштабні проєкти у цікавому, сучасному втіленні й досконалому виконанні стали прикрасою фестивальної афіші та свідченням високого рівня майстерності всього колективу театру.
У рамках фестивалю відбулася традиційна зустріч мистецтвознавців, експертів, музичних критиків із метою обговорення актуальних творчих надбань у сфері вітчизняного мистецтва. Були представлені й фестивальні прем’єри.
Перша – концертна програма «Музичний всесвіт Віталія Губаренка» (до 90-річчя від дня народження митця та пам’яті Марини Черкашиної-Губаренко) з циклу «Нова музика України». Із величезної спадщини композитора були обрані окремі музичні опуси та фрагменти масштабних театральних і оркестрових композицій, які органічно сприймалися у камерному арт-просторі театру «Бельетаж-імпреза». Майстерно зіставлені номери програми не тільки виразно окреслили подвійний портрет автора та його музи, а й наочно продемонстрували ті вікові зміни, яких зазнала під впливом часу музична екзистенція талановитого українського майстра.
Ще однією фестивальною прем’єрою став унікальний інтерактивний івент «Відкритий день балету». В програмі – екскурсія найцікавішими локаціями театру, що пов’язані з його балетною історією, відвідування уроку класичного танцю з артистами балету театру, майстер-клас із азів хореографічної майстерності для учасників, спілкування з майстрами балету, показ сценічної репетиції репертуарної вистави, фотосесія з артистами на великій сцені.
Особлива ознака фестивалю – запрошення до участі світових зірок! IX Міжнародний фестиваль мистецтв «Оксамитовий сезон в Одеській опері» мав честь приймати зіркових гостей.
Це – національна гордість України, світова оперна діва, яка виступає на кращих оперних сценах світу, прославляючи українське мистецтво, народна артистка України, солістка Національної опери України Людмила Монастирська. Співачка постала в драматичній та експресивній партії Аїди в однойменній опері Джузеппе Верді, а на виконання партії Радамеса було запрошено італійського тенора Альберто Профета. Також маестро блискуче виступив у партії Турідду в опері «Сільська честь» П’єтро Масканьї.
Для прихильників балетного мистецтва був теж фантастичний подарунок – українська балерина Катерина Ханюкова, провідна солістка Англійського національного балету (Лондон, Велика Британія) вийшла на одеську сцену в партії Жизель – одному з найкрасивіших балетів в історії хореографічного мистецтва.
У провідних партіях балету Людвіга Мінкуса «Дон Кіхот» та концертній програмі «Феєрія балету. The best», що представляє калейдоскоп найкращих номерів концертного хореографічного репертуару, виступили солісти балету Львівської національної опери, заслужені артисти України Ярина Котис та Олександр Омельченко. Особливим сюрпризом для глядачів став прем’єрний показ дивертисменту – хореографічної картинки на музику Юрія Шевченка за творчою спадщиною Михайла Старицького, постановником якого став народний артист України, балетмейстер-постановник Національної опери України імені Тараса Шевченка Віктор Литвинов.
Ще одна знакова фестивальна подія – сучасна опера Олександра Родіна «Катерина» за мотивами творів Тараса Шевченка, що є авторським проєктом і безцінним скарбом одеського оперного колективу. Ця вистава – наймасштабніша за часів незалежної України постановка театру. Ідея створення належить генеральній директорці-художній керівниці установи Надії Бабіч. Лібрето й музика «Катерини» написані українським композитором Олександром Родіним спеціально на замовлення Одеської національної опери.
А на завершення фестивалю звучала вишукана італійська музика. У програмі «Італійські перлини» були представлені шедеври світової класики – Джузеппе Верді, П’єтро Масканьї, Джоаккіно Россіні, Гаетано Доніцетті, Джакомо Пуччині, Руджеро Леонкавалло у виконанні провідних солістів опери та оркестру театру. Незабутній музичний вечір став прекрасним подарунком для поціновувачів і створив справжню урочисту атмосферу фіналу великого фестивального циклу.
IX Міжнародний фестиваль мистецтв «Оксамитовий сезон в Одеській опері» вже вписано в історію, але саме з цієї миті ми розпочинаємо відлік десятого, ювілейного фестивалю. Мистецтво та музика – завжди на часі! Одеська опера – на часі! Життя триває! Слава Україні!
За матеріалами, наданими театром