Спектр української музики за понад 300 років було представлено у Нідерландах

Капела імені Бориса Лятошинського Національного будинку органної та камерної музики України завершила благодійний тур «Ми є», що проходив з 1 до 10 червня у Нідерландах

За час гастролей у семи містах – Утрехт, Алмере, Лелістад, Енкгейзен, Урк, Леуварден, Горн – відбулося 12 концертів, на яких була представлена творчість 20 українських композиторів.

Виступ у Лелістаді

Так, понад 4000 слухачів познайомилися з камерною, хоровою та оркестровою музикою наших класиків (Дмитра Бортнянського, Миколи Лисенка, Миколи Леонтовича), а також творами сучасних композиторів (Євгена Петриченка, Мирослава Скорика, Євгена Станковича, Вікторії Польової, Ганни Гаврилець, Юрія Шевченка, Тетяни Яшвілі та інших).

Програми концертів складалися у такий спосіб, щоб продемонструвати публіці багатовікову тяглість нашої музичної культури, її самобутність і разом із тим невіддільність від європейської. Зокрема був представлений спектр хорової духовної музики, що простягається на кілька століть – від Миколи Дилецького (XVII століття) до сучасних композиторів, таких як Ганна Гаврилець, Іван Небесний та Євген Петриченко.

Домінантною також була фольклорна лінія. Слухач мав нагоду простежити як від власне народних пісень етнічні українські інтонації проникають і стають основою музичної мови українських композиторів другої половини ХХ століття.

В Енкгейзені

В одному з творів нідерландські шанувальники мистецтва навіть могли почути сирени повітряної тривоги. Так, у композиції «Очі в очі» Євгена Петриченка знайшли втілення переживання автора, пов’язані з війною. У 2014 році з початком російсько-українського протистояння він був змушений покинути рідний Донецьк. Після повномасштабного вторгнення росії в Україну композитор залишив свій дім знову, тепер уже у Ворзелі, передмісті Києва.

Шляхетний голос скрипки, який переривають сирени (виконавський прийом глісандо у групи скрипок), впевнене оркестрове наростання і потужна кульмінація, в якій так хочеться відчути звуки нашої перемоги! Присутні в залі без слів зрозуміли принаймні частину емоцій українців.

Тур мав благодійну мету. Адже виручені від продажу квитків кошти надходили на рахунок неурядової організації giro 555, що допомагає українцям у Нідерландах житлом, засобами санітарії, чистою питною водою, їжею та медикаментами.

В Алмере

Упродовж гастролей особлива увага приділялася спілкуванню з аудиторією. Кожен концерт починався з актуальних новин про війну в Україні – кількість ракетних обстрілів, жертв, руйнувань, що нагадували нідерландцям про справжню ціну свободи та європейських цінностей. Так тур «Ми є» Національного будинку органної та камерної музики України став своєрідною частиною кампанії надання Україні статусу кандидата в ЄC.

За інформацією пострелізу

Посилання на відео: https://www.facebook.com/watch/?v=1934028083654449

На головному фото: виступ капели у місті Алмере