Verhivnya-palats

1 вересня у колишній садибі Евеліни Ганської в селі Верхівні Житомирської області відбулися заключні урочисті заходи фестивалю «Balzak Fest» із нагоди 220-річчя від дня народження літературного генія

Саме в цьому маєтку Бальзак мешкав, оточений дбайливою турботою Евеліни Ганської. Тут він написав кілька творів, які увійшли до «Людської комедії».

На вшанування Оноре де Бальзака в Україні відбулося 30 театральних, літературних, мистецьких і концертних заходів у 4-х українських локаціях (Київ, Житомир, Бердичів, Верхівня), які тривали з 21 червня. У цих місцинах письменник перебував, подорожуючи Україною. Своєрідним неофіційним гімном фестивалю «Balzak Fest» стала прем’єра твору французького композитора Жана Аві «Єво, благословенна будь» у виконанні камерного хору Національної музичної академії України імені Петра Чайковського «Сonsonance» під орудою Володимира Середюка.

Студенти диригентсько-хорового факультету НМАУ Валерія Березинець, Ірина Лавренчук, Світлана Кінаш, Ольга Стасик, Юрій Самуляк, Павло Свердлов, Павло Левченко та Ярослав Карпів продемонстрували гостям, які зібралися у Верхівні з усіх куточків України, Франції та Польщі, яскраву виконавську майстерність. Символічним стало також виконання цього твору в робочому кабінеті музею Оноре де Бальзака, де створювалися його літературні шедеври. Заклад розташовується в палаці у Верхівні.

Сам палац, переживши завірюхи історії, імпозантно стоїть і зараз. Його фасад майже такий, яким уперше його побачив Бальзак. На сходах із корінфськими колонами під ліпленим фронтоном і відтворювалася концертна програма.

Жан Аві, який був присутній на всіх заходах, високо оцінив художньо-естетичну концепцію виконання, тембральне забарвлення й високий рівень підготовки артистів хору та хормейстера.

Хор НМАУ відкрив програму урочистих заходів останнього фестивального дня у Верхівні. Окрім хорового твору «Єво, благословенна будь» прозвучали інші яскраві композиції: прем’єра другого хорового твору Жана Аві на вірші Тараса Шевченка «Воззрі на їх», «Отче наш» Миколи Леонтовича, українська народна пісня в обробці Вадима Яценка «Ставок заснув», українська народна пісня в обробці Іштвана Мартона «Косив косар сіно».

Почесні гості фестивалю – Посол Франції в Україні Етьєн де Понсен, заступник мера муніципалітету міста Тура (рідне місто Оноре де Бальзака) Жак Шевченко, представники департаменту культури міста Тура, директор Польського інституту культури в Україні та офіційні особи Житомирської області бурхливими оплесками привітали виступ хору. На думку Жака Шевченка виступ став своєрідної перлиною концертної програми фестивалю.

Жан Аві написав цей твір спеціально для фестивалю «Balzak Fest», використовуючи витяги з листів Бальзака до Ганської, у яких той висловлює шанування жінці, яка зрозуміла та оцінила його неперевершений талант і геніальність. Слід зазначити, що Оноре листувався з Евеліною протягом 17 років, вона зберегла всі ці листи і видала їх у Франції після його смерті.

Свято ознаменувало силу злиття трьох культур – української, французької та польської. Саме це й стало головним чинником акцентування ідентичності кожної нації у культурній програмі фестивалю.

Організатор фестивалю франко-українська асоціація «Бальзак–Ганська» (президент Жан Рош і виконавчий директор Тетяна Васильєва) доклали величезних зусиль, щоб втілити ідею в життя.

Наталія НАБОКОВА-ЯЦЕНКІВСЬКА

Фото Тетяна ВАСИЛЬЄВА, Наталія НАБОКОВА-ЯЦЕНКІВСЬКА