lyatosh-frants-vyd

25 червня унікальний концерт у Національній філармонії України: твори Бориса Лятошинського виконуватимуться за новими партитурами, що вийшли друком у французькому видавництві Billaudot

Концерт «Лятошинський. Презентація» присвячено унікальній події для сучасної української класичної музики: всі композиції, які звучатимуть, виконуватимуться за новими офіційними сучасними партитурами, оприлюдненими французьким видавництвом Billaudot.

То є низка камерно-інструментальних творів і Слов’янський концерт для фортепіано з оркестром одного з найвідоміших українських композиторів ХХ століття – Бориса Лятошинського (1895–1968). Ця подія робить твори Лятошинського доступнішими європейським професіоналам і поціновувачам. Наявність нових видань дає можливість заохочувати до виконання цієї музики виконавців і усього світу.

А свій оригінальний погляд на щойно оприлюднені композиції представлять провідні українські виконавці: Андрій Павлов (скрипка), Валентина Буграк (альт), Артем Полуденний (віолончель), Максим Шадько, Тетяна Гомон (фортепіано) та Національний президентський оркестр під батутою диригента Максима Гусака.

Прикрий факт, але українську музику мало представлено на світовій сцені, і він має підґрунтя. Одне з них – брак видань українських творів. Адже досі чимало творів композиторів ХХ століття перебувають у рукописах, до яких доступу у європейських чи американських оркестрів немає. Утім, знаючи про цю проблему, українські музиканти докладають зусиль, аби її вирішити.

Докторка мистецтвознавства, співзасновниця Фундації Лятошинського Ірина Тукова:

«Поштовхом до зацікавленості українською культурою у світі стала, на жаль, трагічна подія в нашій історії – повномасштабне вторгнення росії в Україну 2022 року. Відтоді українська класична музика все частіше лунає на багатьох відомих концертних майданчиках країн Європи, Америки тощо. Для нас така увага, все ширше залучення української культури у світовий контекст є надзвичайно важливою, бо гібридна війна, розв’язана росією, ведеться не лише безпосередньо на фронті, а й у свідомості людей, у розумінні ними, чому й за що ми боремося.

Що потрібно для популяризації української музики у світі? Заохотити виконавців якомога більше грати нашу музику? Відповідь очевидна: так, але не менш важливо розповсюджувати видані за сучасними стандартами ноти. Саме з розгортання нот для виконавця розпочинається процес входження у композицію. Якщо виконавець не матиме нот – слухач не почує музики. Досить часто запити нот заганяють наших професіоналів у глухий кут: офіційних нотних видань переважної більшості творів провідних українських композиторів просто немає…

Останніми роками музика Бориса Лятошинського часто лунає на провідних українських сценах. Правдиві шанувальники класичної музики мають можливість почути різноманітні твори композитора, партитури яких до цього часу переважно покривалися пилом у нотозбірнях. Однак лише зрідка трапляються концерти, програми яких складено виключно з творів Лятошинського. У свій час композитор проводив і пишався авторськими вечорами.

Програма «Лятошинський. Презентація» поновлює цю перервану традицію. Напередодні ювілейного для композитора 2025 року проведення такого концерту стає жестом особливої шани до нього».

Твори, які прозвучать 25 червня, охоплюють усі етапи творчості Лятошинського: від раннього періоду формування його власного музичного стилю (фортепіанне Тріо № 1) до витонченої майстерності пізньої творчості (Дві п’єси для альта і фортепіано), від рефлексії подій Другої світової війни, туги за Києвом (П’ять прелюдій для фортепіано) до намагання подолати знецінення себе і творів у добу пізнього сталінізму («Слов’янський концерт»).

Музика краще за всілякі слова розповість яким був Борис Лятошинський.

За матеріалами пресрелізу