hor-radio

Ця фраза є звичною для кожного радіослухача, адже ось уже майже 90 років щоразу передує виступу Академічного хору імені Платона Майбороди, тобто Хору Українського радіо. Для довідки: Хору “Радіо Прага” – не більше 50 років, хору Баварського радіо – майже 70. Старший за славетний український колектив хіба що камерний хор Британської мовної корпорації Бі-Бі-Сі, заснований у 1924 році!

Тож не випадково книжку, присвячену історії провідного хорового колективу нашої держави, названо саме так – “В ефірі Хор Українського радіо”. Її було випущено наприкінці 2015 року київським видавництвом “Музична Україна” на замовлення Державного комітету телебачення і радіомовлення за програмою “Українська книга”.

Співає Тетяна Коробка
Співає Тетяна Коробка

Авторка – музикознавець, хормейстер, співачка, кандидат мистецтвознавства, дипломант міжнародного конкурсу вокалістів Тетяна Коробка є артисткою і солісткою Академічного хору імені Платона Майбороди. Як вона пише у слові “Від автора”, батьки привели її до дитячого хору Радіо у п’ятирічному віці й відтоді життя майбутньої мисткині та науковця завжди було пов’язане з Українським радіо.

Книжка – перша і поки єдина монографія, котра детально висвітлює довгий творчий шлях легендарного колективу, розкриває суть і специфіку його виконавської діяльності, значення в житті країни та кожного її громадянина. Це, власне, – не просто історія Хору Українського радіо, а своєрідна історія української хорової музики загалом, оскільки хор в усі часи був одним із провідних виконавців творів вітчизняних композиторів і чимало їх записав до “Золотого фонду” Українського радіо.

У виданні приваблюють справжній науковий підхід, підтвердженість кожного факту документально-архівними джерелами й при тому дуже популярна, демократична мова викладення, цікава й доступна будь-якому читачеві, – як фахівцеві, так і аматору. Дуже прикрашають книжку інтерв’ю із героями оповіді або членами їхніх сімей. Зокрема, особливо цінним є звернення до нащадків патріарха української хорової культури Павла Муравського, яке фактично стало останнім у його житті.

Тетяна Коробка і Галина Бабій
Тетяна Коробка і Галина Бабій

Нещодавно у приміщенні Концертно-студійного комплексу Українського радіо (Будинку звукозапису) відбувся концерт-презентація книги. У залі, окрім шанувальників хорового мистецтва, були присутні колишні артисти хору, члени сімей його керівників, котрі уже пішли у засвіти, музикознавці й композитори, представники громадськості.

Півторагодинна імпреза, котру, як завжди, цікаво й змістовно вела Галина Бабій, пройшла на одному диханні. У прекрасному виконанні хору під орудою головного диригента колективу заслуженої артистки України Юлії Ткач звучали твори Максима Березовського, Миколи Лисенка, Миколи Леонтовича, Остапа Нижанківського, Олександра Кошиця, Якова Яциневича (в аранжуванні Віктора Степурка), Лесі Дичко, Ігоря Поклада, Богдана Кривопуста й інших композиторів. Поміж музичними номерами виступали авторка книги Тетяна Коробка, яка отримала Почесну грамоту від Комітету державного телебачення й радіомовлення, директор видавництва “Музична Україна” Богдан Кривопуст, редактор видання Ольга Голинська, авторка вступної статті Галина Степанченко, перша в історії хору жінка – художній керівник Юлія Ткач.

За диригентським пультом - Юлія Ткач
За диригентським пультом – Юлія Ткач

Галина Бабій зачитала звернення до учасників акції відомої української композиторки та музично-громадської діячки, народної артистки України, лауреата Національної премії імені Тараса Шевченка Лесі Дичко. У ньому, зокрема, йшлося про те, що вихід у світ книжки “В ефірі Хор Українського радіо” – непересічна подія не тільки в історії видатного колективу, а й у сучасній українській музичній культурі загалом. І з цією думкою важко не погодитись!

Ольга ГОЛИНСЬКА

Фото Юрія ПРИЯЦЕЛЮКА