Вечір української музики пам’яті жертв Чорнобильської трагедії

Симфонія № 1, ре мажор, тв. 52, «З моєї Батьківщини» Сергія Борткевича нині справедливо вважається одним із найяскравіших творів симфонічної музики ХХ століття. Між тим, симфонія, як і вся творчість Борткевича, була заново відкрита для любителів класичного мистецтва відносно нещодавно

«Саме оркестр “Філармонія” 22 роки тому вперше після 50-літнього забуття виконав цю симфонію і таким чином почав повернення імені й творчості Сергія Борткевича в Україну, на рідну землю», – розповідає художній керівник і головний диригент Академічного симфонічного оркестру «Філармонія», заслужений діяч мистецтв України Микола Сукач.

26 квітня у виконанні оркестру «Філармонія» під орудою Михайла Скидана симфонія «З моєї Батьківщини» Сергія Борткевича прозвучала у першому відділенні великої концертної програми «Вечір української музики», присвяченої пам’яті жертв Чорнобильської трагедії. Твір, який критики вважають музичним відображенням долі композитора, пролунав драматично і щемливо, – як туга за втраченою Батьківщиною, та водночас піднесено й обнадійливо.

У другому відділенні відбулася чернігівська прем’єра «Великодньої ораторії» сучасного українського митця Юрія Захожого-Катренка. Ім’я цього композитора, співака, художника добре відоме чернігівським шанувальникам музичного мистецтва. Його виступи як вокаліста й автора творів не раз супроводжувалися оваціями глядачів у залі обласного філармонійного центру.

«Великодня ораторія» – твір, ідея якого зародилася ще в студентські роки Юрія як пошук відповідей на запитання: «Що не так з нашою духовністю, із нами самими?» За його словами, у багато в чому театралізованому творі описується одна з найбільших трагедій в історії – страсті Христові та земна смерть Ісуса на Голгофі. «У нашій традиції тема страстей не культивується, – каже Юрій Захожий-Катренко, – але для мене очевидно: назрів час, коли ми маємо налаштувати себе на інший лад, на іншу духовність».

Успіх «Великодньої ораторії» став результатом колаборації кількох мистецьких колективів – Академічного симфонічного оркестру «Філармонія», Академічного камерного хору імені Дмитра Бортнянського (художній керівник і головний диригент – Іван Богданов, диригент – Ігор Найдьон), хору студентів Чернігівського музичного коледжу імені Левка Ревуцького (керівник – народна артистка України Марина Гончаренко) та концертного хору хлопчиків і юнаків АКХ імені Дмитра Бортнянського (керівник – Світлана Корма).

Солісти: сопрано – Катерина Іващенко-Василяко, мецо-сопрано – Олена Туряк, тенор – Юрій Захожий-Катренко, бас – заслужений артист України Едуард Брагіда. Диригував виконанням «Великодньої ораторії» Михайло Скидан.

Пресцентр Чернігівського обласного філармонійного центру фестивалів і концертних програм