orkestr-varshawa

У час російсько-української війни весь світ об’єднався і допомагає Україні

Найпершими помічниками українців виступили поляки, приймаючи найбільшу кількість вимушених переселенців і біженців. Евакуація жінок і дітей, фінансова й військова підтримка, волонтерська допомога, безкоштовний проїзд у транспорті, вхідні квитки на мистецькі події, усілякі благодійні акції та пільги для українців – неповний перелік того, що сусідня держава робить для українців.

Польські музиканти також підтримують український народ у сфері своєї професійної діяльності. Варшавська національна філармонія внесла зміни до березневого репертуару, включивши до нього благодійні концерти на підтримку України.

Так, 11 і 12 березня у Варшаві відбулися дві симфонічні імпрези філармонійного оркестру під орудою Анджея Борейка. Після Гімну України прозвучали Гімн для струнного оркестру Валентина Сильвестрова (Україна) і Симфонія c-moll Едварда Ґріґа (Норвегія). У другому відділенні було представлено Концерт для фортепіано з оркестром «Воскресіння» Кшиштофа Пендерецького (Польща). Соліст – відомий піаніст Баррі Дуглас (Велика Британія).

Як зазначено у програмках, усі твори колектив Національної філармонії Варшави грав уперше. Соліст, диригент і музиканти оркестру продемонстрували віртуозність, високий рівень технічної майстерності у чутливих художніх інтерпретаціях доволі складних творів.

Не залишається осторонь трагічних подій в Україні й Музична академія імені Фридерика Шопена. Співробітники та викладачі вишу вивчають український Гімн і беруть участь в акціях протесту біля Посольства Росії у Варшаві. Окрім того, 6 і 8 березня пройшли концерти на підтримку українців з метою збору коштів для української армії.

У програмі 6 березня взяли участь шість виконавців на ударних інструментах: Ян Гралла (Jan Gralla), Дані Гомес Лопес (Dani Gomes Lopez), Габрієль Ясіоровський (Gabriel Jasiorowski), Мілош Пекала (Milosz Pekala), Бартломей Сутт (Bartlomiej Sutt), Ян Шимечко (Jan Szymeczko). У їхньому трактуванні прозвучали: «Manipura» (прем’єра) польського композитора і диригента Ігнація Залевського (Ignacy Zalewski), «Rain Tree» японського композитора Тору Такеміцу (Toru Takemitsu, 1930–1996) і «Pleiades» (ч. ІІ, Peaux) французького автора Яніса Ксенакіса (Iannis Xenakis, 1922–2001).

 

Цікаво, що кожен музикант мав в арсеналі ударну установку і використовував увесь набір ударних інструментів – від трикутника й маракасів до тамтамів різних розмірів. Новаторським було і розташування виконавців. Чотири з них перебували на сцені, а ще двоє – наприкінці глядацької зали з лівого й правого боків.

Захід присвячувався пам’яті композитора, викладача Музичної академії Марцина Блажевича (Marcin Błażewicz, 1953–2021). Його твір «Кундаліні» для ударних прозвучав у другому відділі концерту під орудою диригентки Зофії Кініорської (Zofia Kiniorska), причому виконавці-ударники виконували одночасно і вокальну партію.

Ще один благодійний «Концерт для України» організували 8 березня викладачі й студенти джазового факультету музичної академії. Зібрані кошти пішли на підтримку України.

Найближчим часом Варшавська філармонія анонсувала дитячий концерт 20 березня для дітей-біженців з України. А 25 березня відбудеться благодійний вечір «Музиканти для музикантів» на користь Національного симфонічного оркестру України і Національного хору України «Думка».

Громадяни України, особливо її музична спільнота, висловлюють щиру вдячність народу Польщі за величезну і різнобічну підтримку нашої держави.

Слава Україні!

Тетяна ЧЕРНЕТА