22 лютого Державний академічний естрадно-симфонічний оркестр України дасть перший концерт із новим головним диригентом Луїджі Ґаджеро. У програмі – Симфонія Максима Березовського в оточенні симфонічних творів Моцарта, Гайдна та Мендельсона
Перший концерт із новим головним дириґентом Луїджі Ґаджеро Державний академічний естрадно-симфонічний оркестр розпочне символічно – виконанням першої (відомої) української симфонії. Симфонію до мажор, побудовану за так званим «італійським» тричастинним типом, Максим Березовський написав на батьківщині Луїджі Ґаджеро, в Італії, орієнтовно на початку 1770-х років. Партитуру, яка довгий час вважалася втраченою, було віднайдено у приватному архіві Archivio Doria Pamphilj, що належить знаній родині римських аристократів. Першим симфонію озвучив американський диригент Стівен Фокс у 2003 році в Королівській академії музики у Великій Британії. А 2016 року українську прем’єру здійснив Кирило Карабиць. Виконання першої української симфонії українським оркестром під орудою італійського диригента привідкриє нові грані взаємовпливу двох культур.
Симфонія № 39 g-moll («Буря на морі») Йозефа Гайдна з’явилася незадовго до твору Березовського – у 1765-му. Вона винятково напружена як для композитора, музиці якого притаманні врівноваженість, оптимізм та здоровий гумор. Дослідники пов’язують ці риси із впливом руху «Sturm und Drang» («Буря і натиск»), що перетворює твори цього періоду на симфонії «пристрасті і драми».
Постать Вольфганга Амадея Моцарта у проекті пов’язується з іменем Максима Березовського, адже обидва композитори були учнями одного педагога у Болонській музичній академії – італійця падре Мартіні. У програмі звучатиме Концерт для фагота з оркестром – єдиний вцілілий із п’яти моцартівських фаготових концертів. Цей своєрідний акробатичний трюк для інструмента з низьким голосом 18-річний композитор придумав у 1774 році.
Остання партитура – знову «лист з Італії», цього разу – від Фелікса Мендельсона. «Сині гори залишаються позаду; сонце припікає крізь листя винограду; дорога біжить між фруктових садів; дерева немов ланцюгами пов’язані один з одним кучерявими рослинами, і здається, що ти вдома, що все це було тобі давно знайоме, а тепер ти це знаходиш знов», – писав він рідним. Симфонія 1833-го року сповнена танцювальними італійськими ритмами, в тому числі в неї потрапила римська сальтарела й неаполітанська тарантела.
Луїджі Ґаджеро (головний диригент)
Професор, музичний директор Ансамблю сучасної музики студентів Музичної академії, викладач перкусійної камерної музики у Консерваторії Страсбурга і в Страсбурзькій академії музики (Франція), артистичний та музичний директор Ухо-ансамблю (Київ) та музичний директор ансамблю La Dolce Maniera (Страсбург). Диригував наступними колективами: Ухо-ансамбль, L’Imaginaire (Страсбург); La Dolce Maniera, Les Temps Modernes (Ліон), EMC of the Académie Superieure de Musique у Страсбурзі. Співпрацював з такими митцями як Клаудіо Аббадо, Даніель Баренбойм, П’єр Булез, Міхаіл Юровскій, Ріккардо Муті, сер Саймон Реттл тощо. Як соліст виступає з Берлінським філармонічним оркестром, NDR у Гамбурзі, Оркестром Комічної опери у Берліні, Радіооркестром Хілверсум та ін.
Kyiv State Symphony Orchestra
Державний академічний естрадно-симфонічний оркестр України заснований у 1979 році як перший і єдиний професійний колектив України, що від самого початку демонструє стильове розмаїття репертуару – класика, якісна популярна музика, джаз, мюзикл. З 2019 року оркестр посилює свою «класичну» складову і для проектів у сфері класичної музики бере сценічне ім’я «Kyiv State Symphony Orchestra». Паралельно із цим у складі колективу продовжують існувати камерні формації – Fantastic Big Band та Fantastic Jazz Band.
Початок – о 19:00. Будинок звукозапису Українського радіо
Концерт транслюватиме наживо телеканал UA:Культура. Ведучі – Любов Морозова та Юрій Макаров
За матеріалами прес-релізу
Фото – Олег Ніцко