fest-reliz

В останню суботу вересня, яка цьогоріч припадає на 28 число місяця, традиційно розпочнеться щорічний Міжнародний фестиваль «Київ Музик Фест» – один із найповажніших і наймасштабніших музичних форумів в Україні та добре відомий у світі. Як завжди, він проходитиме у різних концертних залах української столиці за участі провідних мистецьких колективів і солістів

Заснований Національною спілкою композиторів України у 1990-му – за рік до набуття Україною Незалежності й згодом підтримуваний Міністерством культури (тепер – Міністерство культури та стратегічних комунікацій України), фестиваль нині проводитиметься уже в 35-те. Тож маємо певну знакову дату, яку, однак, затьмарено екстремальними умовами воєнного стану, в котрих тепер змушена жити й працювати вся наша країна, бо їй судилося мати такого віроломного та божевільного сусіда, як рф, і боротися за свободу не тільки свою, а й усього вільного світу.

Прискіпливий шанувальник обов’язково зверне увагу на те, що найперша програма з каскаду виступів хорових колективів на фестивалі зветься «Ода Україні», гасло концерту-відкриття – Шевченкове «Борітеся – поборете» (за назвою твору Анатолія Гайденка, написаного під звуки бомбардувань у Харкові), а останнім твором імпрези-закриття стануть «Патріотичні пісні» Олега Безбородька.

Тематика війни та очікування Перемоги присутня й у багатьох інших творах на фестивалі. Інакше бути просто не могло, адже «Київ Музик Фест» завжди переживав разом із країною усі події суспільного життя і віддзеркалював їх.

Цьогорічна програма, можливо, для декого виглядатиме надто скромною. Загалом 13 концертів: 2 симфонічних, 3 камерно-оркестрових, 4 хорових, 4 камерно-ансамблевих. Це пояснюється насамперед причинами економічного характеру, цілком зрозумілими у таких реаліях. Але наповнення кожного заходу є виваженим і продуманим.

«Українська музика в контексті світової». Ця концепція фестивалю від початку його існування залишається незмінною. І, попри величезні труднощі нинішнього часу, в «Київ Музик Фесті» буде представлено мистецтво 6-ти країн (Німеччини, Польщі, Швейцарії, Нідерландів, США та України). Зарубіжну музикантську спільноту на фестивалі представить канадійська диригентка українського походження Кері-Лінн Вілсон, яка віднедавна стала головною диригенткою Національного ансамблю солістів «Київська камерата».

Попри, здавалося б, невелику кількість концертів, у фестивалі прозвучать 122 твори 80-ти (з них – 75 українських) композиторів. У тому числі 51 прем’єра. Зрозуміло, що українська музика тут у пріоритеті. Причому буде представлено опуси митців із різних куточків (15 міст) України: Київ, Полтава, Львів, Кременчук, Селідове, Мукачеве, Одеса, Харків, Дніпро, Ужгород, Івано-Франківськ, Моршин, Коломия, Дрогобич, Донецьк.

У фестивалі традиційно беруть участь усесвітньо відомі українські колективи. Афішу прикрасять такі видатні бренди, як Національний заслужений академічний симфонічний оркестр України, Національна заслужена академічна капела України «ДУМКА», Національний ансамбль солістів «Київська камерата», Національний камерний ансамбль «Київські солісти», Академічна хорова капела імені Платона Майбороди Українського радіо, Камерний хор «Київ», Академічний камерний хор «Хрещатик», Ансамбль солістів «Благовість».

Яскравою буде хорова сторінка. У заявлених хорових програмах візьмуть участь 9(!) колективів різних статусів (від дитячих до національних). І це вкотре засвідчить, що Україна завжди була й залишається державою високої хорової культури.

Заслуговують на увагу й камерні концерти. Серед них – ексклюзивний проєкт Сергія Пілютикова «Random селфі», для якого композитори, як і сам автор ідеї, спеціально написали твори. Виконавці – Ансамбль нової музики «Рикошет».

Цікаву програму продемонструє Камерний ансамбль «Київ». Розмаїття камерного світу представлять студенти й викладачі Національної музичної академії України в імпрезі з однойменною назвою. Особлива духовна атмосфера вирізнить «Зустрічі в Плютах», які в останні роки вже стали традиційними. Після тривалої перерви у фестивалі знову візьме участь унікальний камерний оркестр домристів «Лик домер».

Отже, фестиваль, попри всі перепони й непрості обставини воєнного часу, живе та розвивається. Українська музика завжди в строю. Нас не подолати! Ми розраховуємо на увагу прихильників і сподіваємося отримати нових. Стежте за афішами й повідомленнями у соцмережах. На вас очікують справді незабутні враження!

Вхід на всі заходи, окрім спеціально зазначених у програмах випадків, традиційно вільний.

Ольга ГОЛИНСЬКА