
У Києві триває ІХ Міжнародна Пасхальна асамблея «Духовність єднає Україну»
Вона урочисто відкрилася 17 квітня у Національному заповіднику «Софія Київська» і на сьогодні її переможна хода уже перетнула своєрідний екватор – кількість різноманітних заходів (а їх загалом планувалося 46!), що відбулися у переповнених концертних залах і храмах Києва, перейшла на четвертий десяток.
Із восьми міжнародних імпрез у рамках асамблеї, які традиційно подаються у формі діалогів, на слухачів іще чекають програми «Україна-Угорщина» й «Україна-Польща». Кожна обіцяє бути по-своєму цікавою і яскравою. Зокрема, поєднання звучання тембрів саксофона (Рішард Золодзєвський) та органа (Піотр Роєк), яке запропонують польські музиканти, для нас уже само по собі є певною екзотикою.

Винятково оригінальною ідеєю і її масовим, мальовничим утіленням вирізняється угорський проект під назвою «Фольклор єднає нас». Важливо, що він реалізується за підтримки Адміністрації Прем’єр-міністра Угорщини та сприяння Посольства Угорщини в Україні, що засвідчує надзвичайно високий рівень співробітництва України та Угорщини у сфері культури.
Концерт складатиметься з двох частин: «Барви Закарпаття» і «Таємнича Україна».
Мета першої – представити багатий і розмаїтий фольклор Закарпаття, а також плоди творчої співпраці народів обабіч кордону. У ній задіяні українські, гуцульські, румунські та угорські музиканти, які спочатку окремо презентують мелодії свого фольклору, а потім разом виконуватимуть народну музику. Учасники: «Тячівська банда», родинний музичний гурт із Солотвина та угорський гурт «Салонна» з артистами Угорського державного народного ансамблю, яким керує Пал Іштван «Салонна» – династійний музикант, виходець із Виноградівщини. Пал Іштван є ідейним та організаційним керівником цієї частини імпрези.

Продовження вечора «Таємнича Україна» – проект Міклоша Бота, відомого угорського музиканта, композитора, етнографа, володаря багатьох престижних музичних премій (Fonogram Dij 2008, 2011 років, Budai Dij та інших). Протягом майже трьох останніх років Міклош Бот подорожує Україною – від закарпатських сіл і аж до східних, розташованих на кордоні з Росією, де збирає масштабну колекцію українських народних пісень, а також знімає документальний фільм, уривки якого демонструватимуться у програмі. Йому вже вдалося записати близько 1000 фольклорних зразків!
Разом з угорськими музикантами у цій частині програми візьмуть участь артисти київського ансамблю «Божичі», ансамблів «Древо» (село Крячівка Полтавської області), «Піснеграй» (село Попівка Полтавської області), Олексій Заєць (село Фасова Київської області) та інші.
Тож запрошуємо поринути у різнобарвний світ українсько-угорського фольклору!
Наголосимо, що концертна програма презентуватиметься 26 квітня у Чернігові, а 27-го – у Києві. Таким чином, ІХ Міжнародна Пасхальна асамблея вийде за рамки столиці України, що, можливо, стане ознакою нової тенденції розвитку форуму на порозі його 10-річного ювілею.
Ольга ГОЛИНСЬКА, музикознавець
Фото надані Посольством Угорщини в Україні