Упродовж 21–30 жовтня Львів уже вдруге прийматиме міжнародний скрипковий турнір, патроном якого є легенда львівської скрипкової школи Олег Криса
Нагадаємо, конкурс було започатковано у 2013 році. Його засновником стала Громадська організація «Мистецьке об’єднання “Світ класичної музики”», а фінансову підтримку надала компанія «Nestle», власник торгової марки «Світоч». Проведення першого скрипкового турніру восени 2013-го мало широкий розголос. Цьому посприяли як сам факт появи в Україні першого професійного конкурсу академічних скрипалів міжнародного штибу із відповідним складом журі, рівнем підготовки учасників, грошових винагород, так і скандальна ситуація, пов’язана з присудженням перших премій вихованцям самого маестро Криси в обхід явних фаворитів змагання.
Проте, як там не було, неприємні моменти першого конкурсу вочевидь уже в минулому. У нинішньому турнірі візьмуть участь понад 30 молодих віртуозів з Іспанії, Китаю, Південної Кореї, Польщі, США, Франції та Японії, вік яких становить від 15 до 29 років (до слова, у порівнянні з першим, вікові межі другого конкурсу трохи розширилися: тоді у ньому змагалися учасники 16–28-ми років).
У трьох турах конкурсу учасники мають виконати складну різностильову програму. У першому турі, що триватиме 22 і 23 жовтня, звучатимуть сольні п’єси: Партита № 3 мі мажор Йоганна Себастьяна Баха, один із каприсів, ор. 1, Нікколо Паганіні, один із етюдів, ор. 10, Генріка Венявського та обов’язковий твір – Соло для скрипки Мирослава Скорика.
Учасники другого туру (25 і 26 жовтня) мають заграти першу частину Третього або П’ятого скрипкового концерту Вольфганга Амадея Моцарта, один із віртуозних творів (на вибір конкурсанта) Ежена Ізаї, Моріса Равеля, Генріка Венявського, Пабло Сарасате, Нікколо Паганіні, Петра Чайковського, Каміля Сен-Санса та одну з сонат для скрипки і фортепіано (знову ж на вибір учасника) Людвіга ван Бетховена, Йоганнеса Брамса, Сергія Прокоф’єва, Цезаря Франка, Моріса Равеля, Бориса Лятошинського, Альфреда Шнітке.
Фінал змагання, що пройде 28–29 жовтня, ознаменується виступами з оркестром. Претенденти на лауреатство виконають один зі скрипкових концертів за власним вибором (Людвіга ван Бетховен, Йоганнеса Брамса, Петра Чайковського, Нікколо Паганіні та Яна Сібеліуса). Обов’язкову частину програми у третьому турі становить Концерт для скрипки з оркестром № 1, ор. 14, українського композитора Віталія Губаренка.
Хочеться вірити, що складність програми стане запорукою чесної перемоги молодих віртуозів у другому конкурсі, котрий, як і перший, має солідний призовий фонд. Зокрема, конкурсанти, визнані найкращими, отримають премії по 20, 10 і 8 тисяч євро (відповідно, за перше, друге і третє місця). Окрім того, передбачено й три спеціальні винагороди (кожна – по тисячі євро).
Журі удруге очолить Олег Криса. Також серед суддів – відомі музиканти й педагоги: Кшиштоф Якович (Польща), Сачіка Мізуно (Японія), Володимир Заранський (Україна), Юрій Мазуркевич (Канада–США), Пяйвют Меллер (Фінляндія), Едвард Зєнковскі (Австрія).
Отож, запрошуємо до Львівської філармонії. Вхід на усі прослуховування – вільний!
За інформацією прес-релізу