bile-ozero

Пропонуємо увазі читачів інтерв’ю автора і керівника фестивалів «Біле озеро» і «Кобзареві джерела», заслуженого діяча мистецтв України, генерального директора Республіканського культурно-освітнього центру молоді України Сергія Козицького

– У липні 2001 року до 10-ї річниці Незалежності України, згідно з дорученням Кабінету Міністрів України, був заснований Всеукраїнський молодіжний соціально-екологічний фестиваль «Біле озеро». Він проводиться на березі живописного цілющого Білого озера неподалік міста енергетиків-атомників Кузнецовська (нині Вараш) Рівненської області. Якою від початку була мета фестивалю?

– Наш фестиваль багатовекторний. Основний його напрямок – утвердження здорового й безпечного способу життя і культури здоров’я серед молоді, запобігання негативним проявам у молодіжному середовищі, підняття культурного та духовного рівня молоді, а це – популяризація національної культури, розвиток українського мистецтва, а також залучення ровесників до охорони навколишнього середовища, виховання екологічної свідомості, розширення дружніх стосунків із молоддю інших держав.

– У чому особливості форуму?

– Він стимулює формування у молоді відчуття любові до природи і рідного краю. Саме тут уперше в незалежній Україні зародилася традиція боротьби за чисте довкілля, і цей заклик підтримали інші фестивалі по всій Україні.

– Як проходить фестиваль?

– Це, фактично, «третій творчий» семестр молоді, де проявляють таланти художники, гончарі, музиканти, співаки, майстри розмовного жанру, хореографи, соціальні педагоги, юні екологи. Проводяться спортивні масові заходи «Спорт для всіх».

– Минулоріч відбувся XVIII фестиваль «Біле озеро». Кого з учасників попередніх фестивалів ви би відзначили?

Alyosha

– Традиційно кожен із них збирав обдаровану молодь з різних куточків України. Серед них – телеведучі Оксана Шпортько та Андрій Дрофа, Тетяна Крепак і Андрій Шпак, актори театру й кіно Маріанна Дружинець та Олексій Зоров. Є й вокалісти, які стали зірками шоу-бізнесу: Ольга Цибульська, ALYOSHA, Іван NOVI, Аліна Паш та інші. На кожному фестивалі виступали цікаві молодіжні гурти, такі як «OTVINTA» Юрія Журавля, «КолоДій» Павла Колодія, «Евфонія» Ігоря Борківця, «Антитіла» Тараса Тополі, «Рада» Євгена Ровенського, «Зелень», «ESCape», «Gar4ica», електронний проект Крістіни Сафонової «IIID Nation» та інші. З великими цікавими програмами від джаз-модерну до стилізованого народного танцю виступали Зразковий ансамбль «Лелеченька» Харківського національного автомобільно-дорожнього університету (художній керівник – Людмила Куринськова), Народний ансамбль сучасного танцю «БУМ» Київського національного університету технологій та дизайну (художній керівник – Тетяна Налбатова), ансамбль естрадного танцю «Екстрим» Київського національного лінгвістичного університету (художній керівник – Ірина Тихонова) та інші цікаві самобутні колективи. На фестивалі показували колекції одягу молоді дизайнери. До речі, ідею такого заходу підхопило багато інших форумів.

– Окрасою концертних програм були виступи вітчизняних зірок.

– Так! У фестивалі брали участь спеціальні гості – народні та заслужені артисти України Тарас Петриненко, Тетяна Горобець, Ірина Сказіна, Алла Попова, Оксана Пекун, Інеш, Жанна Боднарук, Каріна Плай, суперфіналіст телешоу «Голос країни» Павло Палійчук та інші. Але особливо хочу відзначити присутність на всіх фестивалях голови відбірної ради, члена оргкомітету фестивалю народного артиста України, художнього керівника ансамблю «Кобза» Євгена Коваленка.

– Які ще заходи відбуваються у фестивальні дні?

– Діє артмайданчик «Світ природи – світ краси», де проводяться творчі зустрічі молодих митців і майстер-класи, на яких представляють вироби декоративно-ужиткового мистецтва, зокрема, іграшки, картини, дизайнерські колекції одягу та аксесуари. Працює також консультативний пункт «Молодь обирає здоровий спосіб життя», де соціальні педагоги проводять бесіди з питань запобігання ВІЛ-СНІДу, попереджають про негативний вплив вживання наркотичних, психотропних речовин, алкоголю й тютюну. Проводяться незмінні щорічні екологічні акції «Чисте довкілля». В останні роки проходить діалог «Біле озеро» на тему: «Нова соціальна реальність і проблеми утвердження культури здоров’я серед молоді». Як і фестиваль, загалом, діалог має сприяти формуванню у дітей та молоді свідомого ставлення до власного здоров’я й усвідомлення особистої відповідальності за можливі наслідки безпечної поведінки – «Здоровим бути здорово!» Молодіжний фестиваль уже давно став візитівкою літнього сезону на Білому озері.

– У жовтні минулого року на Тарасову гору в Каневі вже водинадцяте прибули учасники Всеукраїнського молодіжного мистецького фестивалю «Кобзареві джерела». Проходить він за підтримки Офісу Президента України, Міністерства молоді та спорту України, Черкаської обласної державної адміністрації, Канівської міської ради. Ви, Сергію Миколайовичу, – беззмінний автор і керівник цього фестивалю. Розкажіть про нього.

– Щорічний фестиваль «Кобзареві джерела» започатковано 2009-го (назустріч 200-літтю від дня народження Тараса Шевченка, що відзначалося 2014 року). Традиційно фестиваль завжди розпочинається урочистою ходою до Шевченківського національного заповідника на Тарасову гору з ушануванням пам’яті Кобзаря. Учасники, організатори запрошені гості покладають квіти, читають його вірші, молоді бандуристи виконують пісні, відкриваючи для себе дивосвіт української культури. У фестивалі щороку беруть участь інші митці, вони вперше потрапляють до національного заповідника Тараса Шевченка й отримують незабутні враження, які надихають їх на створення нових творчих робіт, про що свідчать їхні подальші виступи по радіо й телебаченню. Форум сприяє популяризації творчості Кобзаря, пропагує історичні, культурно-мистецькі надбання, відродження і розвиток народного мистецтва та художніх промислів, надає можливість показати майстерність і досягнення в літературі, художньому і декоративно-прикладному мистецтві, сучасному пісенному, хореографічному жанрах, сприяє підняттю духовного і культурного рівня молоді, еволюції художньої творчості, дизайнерської майстерності.

Мистецькі заходи відбуваються у Будинку культури, на історичних відкритих майданчиках, у музеях та навчальних закладах Канева. Незвична форма роботи фестивалю допомагає доторкнутися до свідомості й душі кожної молодої людини, не залишивши нікого байдужим. Майстер-класи з вокалу, музики, хореографії, кераміки, різьблення, вишивки, малювання та Петриківського розпису проводяться як для учасників фестивалю, так і всіх охочих. Всеукраїнський молодіжний мистецький фестиваль «Кобзареві джерела» сприяє формуванню громадянської позиції у молоді, її духовному вихованню, інтелектуальному вдосконаленню і проводиться благодійно, тобто безкоштовно для відвідувачів та учасників, щоб у ньому могли взяти участь творчо обдаровані представники соціально незахищених верств населення. Він привертає увагу до творчості геніального поета світового значення, виразника духовності, ідеалів і прагнень українського народу – Тараса Шевченка й надихнув багатьох на проведення фестивалів на Шевченківську тематику. Додам, що наша організація ділиться досвідом проведення всеукраїнських заходів із молодими митцями, надає Їм можливість проходити професійну практику. Для студентів культурно-мистецьких вишів даний фестиваль є майданчиком для здобуття практичного досвіду.

– Дякую за цікаву бесіду!

Андрій ШЕЛОМЕНЦЕВ