20 серпня у Харківській філармонії урочисто відкриють Органний зал. Окрім власне процедури відкриття до програми заходу включено концерт (спеціальні гості – Мирослав Скорик та Олександр Пірієв), спілкування з дирекцією філармонії та майстрами німецької фірми по виготовленню органів «Alexander Schuke», а також прес-тур Органним залом і демонстрація старого концертного залу, який також готується до планової реконструкції.
Органний зал є частиною архітектурного комплексу «Харківська філармонія», який у майбутньому складатиметься з трьох концертних майданчиків: відновленого у первісному вигляді залу оперного театру (1200 місць), органного (600 місць) і камерного залів, а також балетного класу. Крім того, у комплексі заплановано додаткові площі, що дадуть можливість влаштовувати масштабні виставки образотворчого мистецтва різних напрямків, технік і жанрів.
Слід зазначити, що 20 серпня в експлуатацію здається тільки приміщення. Орган зараз знаходиться на завершальній стадії монтажу. Нині зведені основні елементи каркаса, так званий «фасад». Але появі цього 15-метрового гіганта загальною вагою 40 тон і 5700 труб різного діаметра передувала тривала «історія».
Орган було доставлено до тоді ще недобудованого концертного залу Харківської філармонії у червні 2012 року. Транспортування інструменту здійснила німецька фірма-виробник «Alexander Schuke»: на трьох величезних вантажівках у супроводі охорони упаковані у 354 контейнери механічні частини органу здійснили подорож із Потсдама до Харкова. Після прибуття ящики обережно перенесли у приміщення, розташувавши таким чином, щоб при монтажі було зручно орієнтуватися відповідно до черговості виконуваних робіт. За вказівкою німецьких фахівців було необхідно зберегти в хорошому стані транспортувальні ящики, тому що, за планами передбачливих німців, їх мали використати при монтажі як каркаси зовнішніх та внутрішніх конструкцій. Особливо дбайливого ставлення вимагали 326 дерев’яних труб, виточених майстрами з мікроскопічною точністю.
Протягом трьох років, які орган перебував у Харкові, фірмі-виробнику щомісяця надсилали відомості про коливання температури у приміщенні, де зберігався інструмент. Перед його установкою була проведена акустична розвідка приміщення, яку здійснила берлінська фірма «ANERT».
Монтаж органу «Alexander Schuke» розпочався весною цього року, після аналітичної ревізії комісії з Німеччини, яка зробила висновок, що претензій до замовника немає: орган збережений у відмінному стані і готовий до установки на спеціально підготовленому місці.
За умовами фірми, перед тим як почати експлуатацію унікального, єдиного в Україні інструменту, оркестранти повинні «прозвучати» призначене для нього приміщення. Тому напередодні концерту органної музики у цьому залі будуть зіграні кілька великих програм у виконанні академічного симфонічного оркестру філармонії. Для цього просценіум перед органом оснащений амфітеатром – ступінчастими пандусами для оркестрантів, що дає глядачам можливість бачити кожного музиканта.
Завершення монтажних робіт продовжиться з 5 вересня: будуть встановлені приховані механізми і кілька тисяч труб. Інтонування (настроювання) органу, у відповідності з особливостями приміщення та індивідуальними якостями музичного інструменту, буде завершено 28 жовтня за допомогою спеціально розробленої програми.
Отож, завершення одного з етапів будівництва архітектурного комплексу «Харківська філармонія» наближається і вже скоро місто матиме унікальний концертний зал, під склепінням якого лунатимуть звуки короля усіх інструментів.
За інформацією прес-релізу