
9 червня о 19:00 за диригентським пультом перед Симфонічним оркестром Національної філармонії України постане диригент Рамон Торрельєдо (Іспанія). Солісти – Валерія Туліс (сопрано), Дмитро Ткаченко (скрипка), Ольга Табуліна (контральто), Олександр Чувпило (тенор)
Жити, щоб мріяти. Мріяти, щоб жити. Oсь велике питання, до якого лише деякі мають доступ. Серед них – маестро Рамон Торрельєдо, «інакомисленник», як він сам про себе каже. Народжений у Кастро-Урдіалес (Кантабрія), він мандрує світом з диригентською паличкою в руці у пошуках відповідей на питання, які залишили невирішеними у своїх творах Шекспір, Кальдерон де ла Барка та багато інших.
У його валізі – «дитяча невинність», те, що він прагне втілити у життя – «інстинкт і творчість» – та охопити весь Захід через класичне мистецтво. Внесок того, хто народився в родині, відданій музиці, не може бути меншим. Він майже повністю об’їхав Європу та країни, близькі до Старого Світу, разом з оркестрами й групами, які повірили і підтримали його блискучі ідеї.
А ще, про таких, як Рамон Торрельєдо, кажуть: митець ренесансного типу. Так! Піаніст, диригент, композитор, Рамон також є режисером, сценаристом і ведучим телевізійної програми і радіопередачі про класичну музику, досвідченим культурним менеджером, керівником фестивалю Must Talent, зокрема, директором премії Mundi Talents Awards.
Імідж Торрельєдо багато в чому пов’язаний з образом харизматичного маестро, що виступає для найрізноманітнішої аудиторії на найрізноманітніших майданчиках, включаючи не лише престижні концертні зали, а й фабрики, лікарні, собори, бараки табору смерті Аушвіц (це відбулося влітку 2005 року), в’язниці тощо. Митець вважає, що популяризувати класичну музику потрібно всюди, навіть там, де, на перший погляд, її не чекають.
Безумовно, в Україні на приїзд іспанського диригента чекають із нетерпінням як самі артисти, що виступлять із ним на одній сцені в Колонному залі імені Миколи Лисенка Національної філармонії, так і спрагла до зарубіжних гастролерів українська публіка.
У концерті Рамона Торрельєдо, який він присвячує українському народу, прозвучить в основному музика іспанських композиторів. Утім приємним бонусом стане інтерпретація іспанським маестро твору нашого Миколи Лисенка – Української рапсодії № 2 «Думка-шумка» у перекладенні для скрипки Володимира Стеценка в оркеструванні Левка Колодуба.
Отже, програма: Мануель де Фалья. Сюїта з балету «Любов-чарівниця»; Едуар Лало. Іспанська симфонія для скрипки з оркестром; Федерико Чуека. Прелюдія із сарсуели El Bateo; Микола Лисенко. Українська рапсодія № 2 «Думка-шумка», перекладення для скрипки Володимира Стеценка, оркестрування Левка Колодуба; Пабло Луна. Арія сопрано «Народжена в Іспанії» із сарсуели «Єврейський хлопчик»; Пабло Соросабаль. Арія тенора «Не може бути» із сарсуели «Господиня портової таверни»; Федерико Морено-Торроба. Дует сопрано і тенора Caballero del alto plumero («Лицар у плюмажному капелюсі») із сарсуели «Луїза Фернанда»; Херонімо Хіменес. Прелюдія із сарсуели «Весілля Луїса Алонсо».
Концерт проходитиме за підтримки Посольства Королівства Іспанія в Україні.
Ольга СТЕЛЬМАШЕВСЬКА