Камерні симфонії Євгена Станковича. Liatoshynskyi Capella: Orchestra

2 жовтня Liatoshynskyi Capella: Orchestra під керівництвом Богдана Пліша виконає три камерні симфонії Євгена Станковича – № 3, 6, 9

Солісти – Роман Лопатинський (фортепіано), Тамара Рой-Ійнда (флейта), Дмитро Таран (валторна). Концерт, присвячений 80-річчю автора – класика української музики, відбудеться у Національній філармонії України о 18 годині.

Унікальний композитор

Євген Станкович – один із ключових сучасних українських композиторів. Його творчість налічує десятки творів у жанрах камерної, симфонічної, оперної музики, які вже понад 40 років звучать на світових фестивалях. Вони незмінно асоціюються у слухачів саме з Україною – завдяки глибокій укоріненості в питомий український мелос, а також історичній тематиці.

Відомими є його Реквієм на вірші Дмитра Павличка «Панахида за померлими з голоду», присвячений жертвам Голодомору, «Каддиш-реквієм» до 50-річчя трагедії у Бабиному Яру, «Чорна елегія» і «Музика рудого лісу» на тему Чорнобильської катастрофи.

У новаторській опері-феєрії «Цвіт папороті» завдяки сміливому поєднанню народної пісенності з авангардними музичними техніками Євгену Станковичу вдалося втілити самобутню модерну українську ідентичність на новому художньому рівні.

Камерні симфонії Євгена Станковича яскраво демонструють сміливі експерименти композитора з тембровими можливостями оркестру та окремих інструментів і відчуттям часу у музичному творі.

Що ви почуєте на концерті

2 жовтня прозвучить найвідоміша Третя камерна симфонія для флейти соло та одинадцяти струнних інструментів, внесена Міжнародною Композиторською Трибуною при ЮНЕСКО до десятки найкращих симфоній світу за 1985 рік.

У творі розкриваються і зазнають трансформацій дві контрастні за суттю образні сфери, а загальний тонус розгортання музичної тканини поступово переходить від лірико-епічного до драматичного у фіналі. Соло флейти у симфонії виконає солістка Національного будинку музики Тамара Рой-Ійнда.

У Камерній симфонії № 6 «Тривоги осінніх днів…» для валторни та камерного ансамблю 1996 року втілені ідеї у сфері звукозображальності, а також філософські рефлексії композитора. У трьох частинах, що мають назви «Світанкові…», «Денні…», «Вечірні… Нічні…», Євген Станкович відтворює власне бачення головних фаз існування усього живого: народження – розквіт – згасання. Партію валторни представить Дмитро Таран, учасник камерного ансамблю Національного будинку музики «Київ-Брасс».

Лірико-філософська Камерна симфонія № 9 «Quid pro quo» для фортепіано соло і камерного оркестру, написана 2000 року, дещо подібна до Третьої камерної симфонії, а саме у зіставленні двох протилежних образів. Неспішним розгортанням музика пропонує слухачам широке коло для глибоких роздумів та асоціацій. Партію фортепіано виконає один із найвідоміших у світі українських виконавців Роман Лопатинський.

За матеріалами пресрелізу