Від початку повномасштабного вторгнення росіян у нашу країну українці воюють на всіх фронтах – захисники боронять кожен клаптик рідної землі, волонтери відшуковують необхідне для воїнів і допомагають людям, котрі втратили домівки та постраждали від бід війни. Велике значення мають адвокація України у світі й просування її позицій на міжнародній арені. Потужним інструментом, що допомагає голосно артикулювати ідеї нашої боротьби, є культурна дипломатія, – митці, колективи, представники різних інституцій використовують для цього усі можливі мистецькі, творчі інструменти.
Свою частинку музичної душі у хоровому співі подарував сусідньому польському слухачеві архієрейський хор «Знамення» Свято-Покровського та Свято-Воскресенського кафедральних соборів міста Рівного Православної Церкви України на 41-му Міжнародному фестивалі-конкурсі церковної музики «HAJNÓWKA 2022». Важливо, що участь колективу у конкурсі відбулася з благословення і за підтримки архієпископа Іларіона – керуючого Рівненською і Острозькою єпархією ПЦУ.
Фестиваль-конкурс пройшов наприкінці вересня у місті Білостоку (Польща) під патронатом Президента Польщі Анджея Дуди й Спілки польських композиторів. Міжнародне журі складалося з поважних і відомих музикантів, серед яких композитор, професор Ромуальд Твардовський, професорка Віолетта Мілковска, диригент Єжи Шурбак, хормейстер і педагог, професор Євген Савчук, диригент і педагог, професор Повілас Гиліс, диригент і педагог, професор Станіслав Кравчинський.
Конкурсному дню у Білостоку передував виступ колективу у польській столиці. У Варшавському Євангелістсько-Аугсбурзькому костелі Святої Трійці відбувся благодійний концерт «Від джерел до сьогодення» під патронатом мера Варшави. У ньому також представили своє мистецтво хорові колективи з Вірменії, Румунії та Палестини.
У фестивалі-конкурсі «HAJNÓWKA 2022», що має давню історію, традиційно було заявлено кілька номінацій. У них брали участь колективи з десяти країн світу – Іспанії, Палестини, Македонії, Молдови, Вірменії, Словаччини, Сербії, Єгипту, Румунії та України. Хор «Знамення» змагався у категорії парафіяльних, тобто церковних хорів.
Участь у цьогорічному конкурсі була особливо хвилюючою ще й тому, що 2017 року наш колектив уже перемагав тут. І, згідно з правилами та умовами фестивалю, лише цього, 2022-го, хор отримав право знову брати участь у змаганні за звання найкращого.
Усі колективи виконували певну програму, що мала тривати не більше 20-ти хвилин і репрезентувати національну церковну музику та найкращі зразки світової духовної хорової спадщини. Конкурсна програма хору «Знамення» складалася з піснеспівів «Під кров Твій, Владичице» Знаменного розспіву (аранжування Наталії Іваник), «Блажен муж» Артемія Веделя (солісти – Жанна Рибак, Ірина Пасічник), «Хваліте Ім’я Господнє» Кирила Стеценка, «Благослови, душе моя, Господа» Наталії Іваник, «Боже, во ім’я Твоє» Ромуальда Твардовського, «Достойно є» Лесі Дичко.
Забігаючи наперед, скажемо, що архієрейський хор «Знамення» виборов перше місце у номінації парафіяльних (церковних) хорів, блискуче заспівавши обрані твори та отримавши схвальні відгуки членів журі й гарячий прийом польських слухачів. А голова суддівської колегії – знаний автор, професор Музичного університету імені Фридерика Шопена у Варшаві Ромуальд Твардовський, чий опус виконував колектив, відзначив, що це було найкраще відтворення його композиції.
Важливо, що конкурсна програма хору завершувалася музикою сучасної української композиторки, педагогині, громадської діячки, народної артистки України, лауреатки Національної премії України імені Тараса Шевченка, професорки Лесі Дичко – незмінної членкині журі конкурсу у попередні роки, великого друга й порадниці хору «Знамення».
Варто вказати, що саме «з легкої руки» шановної Лесі Василівни колектив цьогоріч взяв участь у змаганні. Коли організатори звернулися за порадою до композиторки щодо пошуку українського учасника у конкурсі, Леся Дичко, не вагаючись, рекомендувала саме архієрейський хор «Знамення», як один із провідних у своїй сфері в Україні. Пишаємося, що підтвердили високу оцінку поважної мисткині, гідно представивши державу на міжнародному рівні.
Вир надзвичайних емоцій захлиснув присутніх на урочистому гала-концерті, де виступ хору «Знамення» був фінальним. Після щирих слів подяки протодиякона Володимира Іваника дружньому польському народові за підтримку України у цій жахливій війні на сцену вийшли всі учасники конкурсу. Під орудою регента хору «Знамення» вони виконали «Молитву за Україну» Миколи Лисенка та «Многоліття» Дмитра Бортнянського.
Співаки з Іспанії та Словаччини, Палестини та Молдови, Румунії та Вірменії щиро молилися за кожного воїна, котрий нині боронить українську землю та, по суті, стоїть на захисті цивілізованих демократичних основ. Глядачі вигукували слова підтримки Україні й разом із нами не стримували сліз. Почуття переповнювали усіх і кожного, хто був того дня на закритті 41-го Міжнародного фестивалю-конкурсу церковної музики «HAJNÓWKA 2022».
Окрім диплома переможців, український колектив виборов грошовий приз. Ні в кого зі співаків не було сумніву щодо необхідності допомоги нашим захисникам не тільки молитвою. Свою винагороду архієрейський хор «Знамення» спрямував на підтримку Збройних Сил України для більшої мобільності наших розвідників.
Під час конкурсу в атмосфері творчої здорової конкуренції учасники з різних країн висловлювали підтримку українському народу, різко засуджуючи широкомасштабний наступ російської федерації. Вони акцентували, що чужої війни не буває, розуміючи яку важку й трагічну сторінку історії переживає нині Україна. Особливий щем був відчутний тоді, коли колектив із Молдови в рамках конкурсної програми серед тисяч духовних творів обрав і виконав «Молитву за Україну» Миколи Лисенка, до того ж, українською мовою. Розчулені співаки хору «Знамення» за кулісами щиро подякували колегам.
Символічно, що перемога хору «Знамення» стала заслуженою винагородою і подарунком. Адже саме восени 2022 року колектив відзначив 25-річчя. Упродовж чверті століття хор, що складається зі співаків Свято-Покровського та Свято-Воскресенського кафедральних соборів міста Рівного, супроводжує богослужіння у цих храмах. Серед хористів, які віддано співають во славу Божу, – люди різних спеціальностей і роду занять: студенти, педагоги, підприємці, представники соціальної сфери, медійники та інші. Цінно, що наші учасники – представники кількох поколінь – батьки й діти. Їх об’єднує любов до хорового церковного співу та прагнення служити людям.
Незмінними натхненниками архієрейського хору «Знамення» – учасника багатьох фестивалів і конкурсів, хорових імпрез і концертів – є подружжя Наталії та Володимира Іваників. Упродовж 25-ти років вони віддано керують хорами Свято-Покровського та Свято-Воскресенського кафедральних соборів ПЦУ міста Рівного.
Володимир Іваник – диригент, хормейстер, протодиякон, з 1997 року – регент архієрейського хору Свято-Покровського кафедрального собору, а з 2007-го – ще й керівник студентського хору Рівненського православного богословського інституту. Пліч-о-пліч у сімейному та творчому житті поруч із Володимиром Іваником ось уже кілька десятків років вірно крокує Наталія Іваник.
Відома в Україні та світі композиторка, диригентка, викладачка, доцентка кафедри хорового диригування Інституту мистецтв Рівненського державного гуманітарного університету, заслужена діячка мистецтв України (2019), регентка архієрейського хору «Знамення» Свято-Воскресенського кафедрального собору ПЦУ міста Рівного. Професійна хормейстерська робота Наталії Іваник, яка розпочалася ще у часи студентства в музичному училищі та консерваторії, налічує чимало досягнень, важливим із яких є керування знаним в Україні та світі чоловічим камерним хором «Софія» Рівненського державного гуманітарного університету.
До спільної творчої скарбнички подружжя Іваників можна віднести перемогу у численних всеукраїнських, міжнародних фестивалях і конкурсах. Разом зі своїми колективами вони є лауреатами першої премії Першого всеукраїнського конкурсу-огляду колективів «Просвіти» (Почесна грамота міністра культури «За внесок у створенні духовних цінностей та високу професійну майстерність»), другої премії XVI Міжнародного хорового конкурсу «Франц Шуберт» (Відень, Австрія), першої премії Всеукраїнського конкурсу молодіжних церковних хорів (Київ, Україна), першої премії IX Слов’янського фольклорного фестивалю «Коляда» (Рівне, Україна), першої премії Міжнародного хорового конкурсу «Південна Пальміра» (Одеса, Україна), першої премії 36-го Міжнародного фестивалю-конкурсу хорової православної музики «Хайнувка-2017» (Білосток, Польща), I премії XXV Міжнародного фестивалю коляд і пасторальок імені Казимира Шварлика (Бендзин, Польща), фестивалю духовної музики «Господь посеред нас» (Кузнецовськ, Україна), дипломантом XI Міжнародного конкурсу духовної музики «Магутны Божа» (Могильов, Білорусь), Міжнародного фестивалю духовної музики «ІІ дні музики церковної Ридзина» (Познань, Польща) та інших.
Із архієрейським хором «Знамення» Володимир і Наталія Іваники беруть участь у численних творчих заходах, серед яких «Хорові імпрези», що зреалізувалися у рамках проєкту громадських ініціатив «Рівне – місто унікальних подій». У Рівненській обласній філармонії відбувся концерт творів Артемія Веделя (присвячений 250-річчю від дня народження видатного українського композитора) та Лесі Дичко «Помолихся лицу Твоєму всім серцем моїм». Авторські концерти Наталії Іваник пройшли у Рівному та на ІХ Міжнародній пасхальній асамблеї «Духовність єднає Україну» в Свято-Михайлівському Золотоверхому соборі в Києві (2017) та інші цікаві та важливі культурно-мистецькі події.
Від початку мистецького шляху Наталія Іваник пробувала себе як композиторка, пропонуючи хорові аранжування різних творів, а з початку 2000-х років репрезентувала власні авторські композиції. Відтоді ці опуси не раз лунали у виконанні хорових колективів на міжнародних фестивалях і конкурсах у Греції, Німеччині, Польщі, Білорусі, Угорщині, Україні. Твори композиторки були використані у документальних фільмах «Співайте Богові нашому, співайте. До 20-річчя створення архієрейського хору “Знамення”» (програма «Почерк долі», телеканал РТБ), «Преображення Господнє» («Вхід у храм», РТБ) та інших.
Нині у творчому доробку мисткині – цикл духовних творів для хору без супроводу «Святкова Літургія» (2012), навчальні посібники «Духовні піснеспіви українською мовою» (2006, 2014), «Всенічна» (автор музики, 2019), «Духовна скарбничка регента» (2021) тощо. Музичним редактором представлених доробків є В.Іваник. Важливим є й інший вектор діяльності – отець Володимир є засновником та членом оргкомітету фестивалю пісенно-музичного мистецтва «Різдвяні піснеспіви», який Рівненська єпархія ПЦУ вже упродовж багатьох років проводить спільно з міським та обласним управліннями культури і туризму в храмах та концертних залах міста Рівного.
Плідна робота рівненських хормейстерів відмічена поважними відзнаками – Володимир Іваник нагороджений орденом святого Юрія Переможця «За заслуги з відродження духовності в Україні та утвердження Помісної Православної Української Церкви» (2008 р.), орденом святого Володимира III ступеня (2017), медаллю «За вагомий внесок у будівництво Свято-Покровського собору м. Рівного, розбудову Української православної церкви Київського Патріархату» та на честь освячення собору (14 жовтня 2001 р.), грамотою Українського Православного Братства святого Андрія Первозванного (2007), удостоєний звання «Зірка Рівного» (2009).
Наталія Іваник також заслужено нагороджена численними відзнаками – орденами святої великомучениці Варвари (2008), святих Кирила і Мефодія (2017) Української православної церкви, благословенною патріаршою грамотою (1999), грамотами митрополита Рівненського і Острозького Даниїла (2002), митрополита Євсевія (2007, 2010), архієпископа Рівненського і Острозького Іларіона (2012), почесними грамотами й подяками Рівненської обласної державної адміністрації та обласної ради, ректорату РДГУ, дипломом Рівненської міської ради і виконавчого комітету за перемогу в конкурсі «Жінка року» (2003), удостоєна звання «Зірка Рівного» (2009) та іншими. Усі ці нагороди та відзнаки надихають керівників архієрейського хору «Знамення» на маленькі кроки задля подальших звершень і розвитку колективу.
Надзвичайно важким був шлях до участі архієрейського хору «Знамення» у польському фестивалі-конкурсі, тому сьогодні, у воєнний час, перемога у ньому для колективу стала особливо цінною і хвилюючою. А спільна молитва за Україну, за звитягу й самовідданість її воїнів, котрі гідно відстоюють свободу і право на вільне життя у вільній Європі, потужно звучала голосом архієрейського хору «Знамення», усіх учасників і глядачів 41-го Міжнародного фестивалю-конкурсу церковної музики «HAJNÓWKA 2022».
Людмила КАЗНАЧЕЄВА