Відомий український композитор і музичний діяч Володимир Рунчак нині святкує 60-річчя. Він – лауреат багатьох міжнародних композиторських конкурсів, творить музику для симфонічного й камерного оркестрів, малих і великих ансамблів, хорів і солістів, має велику диригентську практику. Не менш плідною є його організаторська діяльність із проведення міжнародних і всеукраїнських фестивалів, концертів у різних музичних центрах країни й за кордоном
Сучасним композиторам часто-густо доводиться підлаштовуватися до непростих реалій музичного життя. Зокрема, нині чимало традиційних жанрів, як от сонати, симфонії, втратили класичну ортодоксальність, відійшли від композиційних схем, що формувалися віками… Жанрові моделі мутували, перетворившись на жанрові міксти. Тому автори, котрі розуміють, що не можуть влити своє «музичне слово» в старі академічні форми, в кожному новому опусі намагаються віднайти власну індивідуальну структуру. Через пошук якоїсь особливої моделі вони пробують знайти під кожен твір засоби самоідентифікації, неповторного самовираження у мистецтві звуків.
У такій тонкій справі, як композиція, немало залежить від майстерності й таланту митця, адже форма та зміст у музиці – це найвагоміші її складові. Цієї єдності по-справжньому вдається досягти лише небагатьом. Саме до таких авторів і належить Володимир Рунчак. Ось, як коротко, але влучно охарактиризувала його стиль відома німецька газета «Frankfurter Allgemeine Zeitung»: «Володимир Рунчак знайшов свій особистий баланс між стилістичними, технологічними обмеженнями і новою свободою. У його творах можна почути мужність авторського висловлювання, яка виходить далеко за межі приналежності до якоїсь окремо взятої композиторської школи. Чисто авангардні прийоми є для нього лише засобами».
Володимир Рунчак народився 12 червня 1960 року в Луцьку. Закінчив Київську консерваторію імені Петра Чайковського (нині Національна музична академія України) як баяніст, диригент і композитор (1979–1986). У 1990-х роках відвідував у Берліні Бранденбурзький колоквіум нової музики, який вели П. Дітріх, Д. Шнебель, К. Губер, Ф. Глобокар, Е. Денисов. Лауреат І премії Республіканського конкурсу баяністів та акордеоністів (1984).
Тривалий час активно працює як диригент, виконуючи сучасну музику українських і зарубіжних композиторів. Член Національної спілки композиторів України та Національної всеукраїнської музичної спілки. Володимир Рунчак належить до сузір’я авторів, чий творчий шлях розпочався у 1990-ті, а розквіт припадає на наш час…
Авторські концерти Рунчака з успіхом проходять не тільки в містах України, а й у світових мистецьких центрах: Парижі, Лондоні, Мюнхені, Нью-Йорку… Його запрошують як композитора, диригента й викладача до Польщі, Італії, Іспанії, Швеції, Ізраїлю, Болгарії, Азербайджану, Китаю… Твори митця друкують музичні видавництва та записують фірми Німеччини, Італії, Бельгії, Польщі, США…
Володимир Рунчак – творець і популяризатор сучасної музики в Україні, його композиції із задоволенням беруть до програм різноманітні виконавські колективи з багатьох країн Європи. Опуси Рунчака звучать на численних міжнародних фестивалях, а твори для баяна, духових та ударних інструментів часто є обов’язковими на міжнародних виконавських конкурсах. Відчуваєш гордість за нашу композиторську школу!
Як композитор і диригент Рунчак є фанатичним пропагандистом сучасної музичної творчості. Упродовж багатьох років він вів на каналі «Культура» Національної радіокомпанії України просвітницьку передачу «Нова музика в Україні», в якій знайомив слухачів із сучасними авторами та їхніми творами. З його ініціативи в Україні вперше прозвучали окремі оркестрові та ансамблеві опуси композиторів-класиків XX століття: Арнольда Шенберга, Антона Веберна, Альбана Берга, Едґара Вареза, Луїджі Ноно, Карлхайнца Штокгаузена, Дьордя Лігеті, Лучано Беріо та інших…
За роки диригентської діяльності разом із Камерним ансамблем «Нова музика в Україні», який сам же й заснував у 1988–1989 роках, він виконав понад 400 світових та українських прем’єр нових композиторських творів. У партнерстві з рекординговою компанією «Atlantic» видав 10 компакт-дисків із записами сучасних композиторів України й світу. У 2005 році Міністерство культури Польщі нагородило Володимира Рунчака відзнакою в галузі культури Zasłużony dla kultury Polskiej.
Знаний митець, Володимир Рунчак весь вільний час, окрім власне творчості, присвячує популяризації сучасної музики та її виконавців. З ініціативи митця у Харкові протягом ряду років проходив Міжнародний фестиваль сучасної музики «Kharkiv contemporary». Характерною рисою цього заходу є представлення вітчизняних авторів і музикантів із Києва, Одеси, Львова, Харкова та багатьох країн світу.
«Баянна творчість – це моє натхнення», – часто говорить композитор і тому вісім років тому організував фестиваль «День українського баяна і акордеона». Тепер щороку в останній тиждень березня в обласних і районних центрах України в рамках фестивалю відбувається по 40-50 концертів талановитих баяністів та акордеоністів із різних держав!
Минулоріч на базі НМАУ імені Петра Чайковського успішно пройшов Перший міжнародний фестиваль «Нова музика в Україні». На жаль, цього року продовженню циклу завадила епідемія коронавірусу.
Уже кілька семестрів митець веде новий предмет «Сучасна ансамблева музика» у НМАУ імені Петра Чайковського. За суттю це малий симфонічний оркестр, що спеціалізується на навчанні студентів специфіки виконання сучасних творів.
Вважаю, що найкращим закінченням статті стануть думки самого Володимира Рунчака, з якими він активно ділився на шпальтах українських часописів:
«Кордони мають існувати лише між якісною і неякісною музикою. У нашому випадку в основному виконується тільки та музика, що пройшла певне “чистилище”, часом після смерті композитора, або ж нові твори кращих активно працюючих композиторів. Чиєсь мистецтво помирає разом зі своїм творцем, а чиєсь залишається жити назавжди, – це нормальний процес… У наших концертах багато маловідомої музики, навіть для мене деякі з опусів стають відкриттям, хоча я все життя займаюсь композиторською, диригентською, організаторською діяльністю…»
«Зараз дуже відкрите поле для того, щоб українська сучасна музика, та, що нині пишеться нашими композиторами, була на рівні світових стандартів. Тому для української музики зараз благодатний час, і треба дуже швидко рухатись, щоб піднятися до того рівня досягнень, які є у світі…»
«Я хочу, щоб частіше у світі звучали українські твори! Пам’ятаю, як у Єрусалимі ми з ізраїльськими партнерами зробили великий концерт української музики з творами від Д. Бортнянського до наших сучасних композиторів. І приходилося дискутувати з організаторами з приводу того, що Бортнянський – це український композитор. На жаль ми й досі не вміємо по-справжньому відстоювати українськість світових музичних геніїв: Чайковського, Прокоф’єва, Стравінського!»
Що ж, побажаємо Володимиру Рунчаку нових творчих досягнень та успіхів на тернистому шляху компонування творів і популяризації сучасної музичної культури в Україні та світі!
Георгій ЛУК’ЯНЧУК
Фото автора