Ювілейне свято хорового співу на підтримку миру відбулося на Кропивниччині
Пролетіло, тріумфально зачепивши інноваціями музикантів, і зовсім не знайшло відгуку в провінційних засобах ЗМІ. Унікальний проєкт, започаткований волонтерською командою Кропивницького музичного фахового коледжу, п’ятий рік існує, розвивається й оновлюється не в столичному форматі й не силами державних філармоній, а в пересічному обласному центрі за підтримки учнівства й студентства. Повторювати стандартні фрази пресрелізу не хочеться, тому дамо волю емоціям і враженням.
День перший. Менеджмент, методика, благословіння і новий дитячий репертуар
Три дні фестивалю – різнопланові акти одного масштабного дійства. «Молитва вустами дітей» – проєкт, ініційований тими, хто любить хоровий спів. Він готується волонтерами й має мінімальну грошову підтримку від владних структур. І з кожним роком оновлюється, розширюється, навіть трансформується.
Саме з таких важливих моментів об’єднання хорової громади розпочався круглий стіл «Свято хорової музики на підтримку миру: Від ідеї до сьогодення» (спікер – координатор проєкту, заслужена працівниця культури України Алла Татарова). Підсумовувались результати, аналізувались сектори діяльності, висловлювалась вдячність команді, що стоїть біля керма масового дійства, – це лише вершина того, що відбувалося.
На хвильку уявіть, що лише дітей – хористів-учасників за п’ятиріччя нараховано 2190, а ще – викладачі, батьки, слухачі, супровідний персонал. Зрозуміло, що цьогоріч захід проходив менш локально, але з прямою трансляцією через Facebook двох основних заходів, що дозволило долучити до переглядів усіх зацікавлених.
Як допомогти дитині співати чисто й красиво? Про те, якими словами, вправами й дієвими кроками пояснити співакові як краще проспівати ноти, що не вдаються, розповідала усім охочим завідувачка циклової комісії співу Кропивницького музичного фахового коледжу, співачка й педагогиня Катерина Третякова. Вона розкрила секрети власної вокальної кухні, розглянула шляхи вирішення схожих проблем у практиці в доповіді «Вдосконалення інтонації в процесі вокальної роботи», проаналізувала запропонований репертуар.
Вже стало традицією розпочинати cвято у Соборному храмі Благовіщення пресвятої Богородиці співом молитви «Боже великий, єдиний» Миколи Лисенка зведеним дитячим хором. Це логічно й духовно: чисті дитячі голоси звертаються до Господа за підтримкою і з проханням про благословіння для України та її мешканців. Цього року організатори не відступили від традиції. Не в храмі (зрозуміло, що через складний епідеміологічний стан не стали наражати дітей на небезпеку), а в залі музичного коледжу молитва пролунала (диригент – Оксана Трушина).
А розпочався вечір новинкою – реконструкцією віватного Хорового концерту № 4 українського композитора ХVIII cтоліття Дмитра Бортнянського «Воскликніте Господеві вся земля», що прозвучав українською мовою (!), у версії жіночого триголосся (!) у виконанні трьох хорів музичного коледжу (диригент – Юлія Черкас). Благословив свято настоятель Благовіщенського храму протоієрей отець Євгеній Назаренко – багаторічний пастир фестивалю.
Другою частиною вечірнього концерту першого дня стала презентація вокальних і хорових творів композиторки Марини Долгіх – відомої на теренах Кропивниччини музикознавиці й викладачки, члена Національної спілки композиторів України. Пролунало 15 нових дитячих творів у щирому безпосередньому виконанні солістів і хорів мистецьких шкіл міста, дитячого хору «Зоринка» студії педагогічної практики, студентських ансамблів «Оксамит» і «Кралиця».
Прем’єри готувалися понад пів року юними співаками та їхніми наставниками, хористами, концертмейстерами попри карантин, дистанційні заняття, не зважаючи на всі перепони й труднощі. Це величезна праця усіх причетних, включно з батьками юних талантів і тих, хто записував і монтував відео (частина виступів звучала у запису).
За словами композиторки, майже всі нові твори народжувалися миттєво. Вірші українських майстрів слова М. Савки, О. Журливої, Н. Стефурак, Т. Винник, Гр. Бойка, Гр. Чубая – неперевершені перлини дитячих поезій, що не тільки легко вкладалися на музику, а народжували образи героїв, які зрозумілі й до вподоби дітям.
«Це ситуація, коли ти приносиш кілька новостворених пісень, а їх у тебе, наче гарячі пиріжки, розбирають, сперечаючись між собою, кому що співати», – поділилася враженнями авторка. Чи це не є ознакою того, що пісні цікаві, доступні й сучасні?
День другий. Настрій, ювілей і увага до найменших
Піднесені почуття, закладені виступом студентського духового оркестру (керівник – Володимир Чернишенко) на свіжому повітрі – на сходах перед коледжем, передалися присутнім. Нікого не залишили байдужим кіномузика Енніо Морріконе, Ніно Рота, танцювальні композиції З. Сміта та Р. Хірша.
Ювілейний святковий концерт готувався ретельно, з особливою відповідальністю. На єдиному подиху, під керівництвом Оксани Трушиної (жіночий хор «Prima vista»), Алли Татарової (дитячий хор «Зоринка»), Ярини Долінко (мішаний хор «Зоряне сяйво»), Юлії Черкас, Ксенії Сальнікової прозвучали твори українських композиторів Миколи Лисенка, Дмитра Бортнянського, Дениса Січинського, Григорія Давидовського, Миколи Леонтовича, Олександра Білаша, Івана Карабиця у виконанні трьох хорів і кільканадцяти ансамблів. Не забуті й кропивницькі композиторки Марина Долгіх і Марія Слободян. Різна стилістика, різні епохи, але глибоко, емоційно, натхненно й на вищому рівні професійності лунала українська музика на сцені Кропивницького музичного фахового коледжу.
Третьою складовою другого дня фестивалю стала увага до найменших – майбутніх хористів. На травичці під дитячі пісеньки студенти коледжу розважалися з малюками 4-5 років – танцювали, співали, рухалися, плескали. Через простенькі фрази пісень й ритмоскладів, віршиків і музичних ігор налаштовували малих на те, що музика – це ще й весело, захопливо. Так народжувалася жива слухацька аудиторія, бо, здається, найретельнішими учасниками kind-аеробіки були батьки та вчителі!
День третій. Хорова школа «Співаймо разом: від ідеї до втілення»
Ідея проведення Хорової школи не нова, але в реаліях ковідного року реалізувати її дорівнювало подвигу. Заздалегідь організатори запропонували охочим викладачам – хормейстерам і вокалістам Кіровоградщини – долучитися як менторам, обравши напрям роботи. Кожен учасник-викладач мав привезти до Хорової школи двох учнів – сопрано і альт. Ці дітки й склали зведений хор із 72-х учасників, які представляли музичні школи та школи мистецтв Кропивницького й області – Созонівки, Новоархангельська, Малої Виски, Смоліного, Долинської, Новомиргорода, Пантаївки, Аджамки, Петрового, Новгородки, Устинівки. Вокально-хорові вправи (розспівки, руханки, привітання) із хористами готували хормейстери Світлана Лагомина, Світлана Свиридова, Анастасія Гарник, Алла Татарова, Юлія Черкас.
Для практичної роботи Хорової школи було обрано доступну, яскраву, легку для запам’ятовування пісню з тематикою любові до рідного краю «Моя Вкраїно, земле волошкова» місцевих авторів – композиторки Марини Долгіх і поетеси Галини Берізки – легендарної постаті, зв’язкової ОУН і видатної української мисткині. Пісню з хористами вивчали Вікторія Шелабокова, Оксана Трушина й Алла Татарова.
Музична частина Школи проходила за професійними вимогами: пісні та вправи вивчали по нотах із застосуванням фахової термінології. І діти прекрасно розумілися на тому, що відбувається!
До осмисленого виконання юних хористів підготували, враховуючи й музично-історичну складову: розповіли про перебування на теренах краю фундатора української музики Миколи Лисенка та зв’язок «Молитви вустами дітей» із родиною композитора, про переховування у період визвольних змагань родиною поетеси Галини Берізки-Шарандак-Бровченко композитора Миколи Леонтовича.
Фінальним акордом Хорової школи став запис відеокліпу пісні «Моя Вкраїно, земле волошкова» професійною командою техніків (відео – В. Мостовий, звук і монтаж – Вл. Татаров). Прем’єра кліпу відбулася у Міжнародний день української вишиванки 20 травня. Подивитися його можна за посиланням https://www.youtube.com/watch?v=pue1kA6g-go
P. S. Організаційно-творча команда Свята духовної музики «Молитва вустами дітей» щиро дякує адміністрації Кропивницького музичного фахового коледжу в особі директорки, заслуженого діяча мистецтв України Лариси Голіусової за активну підтримку заходів фестивалю.
Авторка тексту Марина СТЕПОВА
Фото Яни ДОЛГІХ