Мирослав Скорик у столиці Франції

Видатний український композитор, піаніст, професор Київської та Львівської музичних академій, художній керівник Національної опери України, Герой України Мирослав Скорик виступив з ексклюзивним концертом у Парижі

Виступ метра української музики пройшов у приміщенні Українського культурно-інформаційного центру у французькій столиці, продовжуючи започаткований цикл концертних програм «Золоті сторінки української музики», який проходить у рамках Українських сезонів у Парижі. Авторський концерт митця мав неабиякий успіх.

Маестро відгукнувся на запрошення організаторів культурно-мистецького заходу і до Парижа приїхав із двома виконавицями: заслуженою артисткою України скрипалькою Богданою Півненко та лауреатом численних музичних конкурсів піаністкою Іриною Стародуб. Талановиті музиканти виконали твори маестро для скрипки та фортепіано, а сам Мирослав Скорик зіграв авторські п’єси у стилі джазу.

z-kovalem

В інтерв’ю для журналу «Музика» композитор зазначив, що попри тенденцію певного зниження інтересу до академічної музики в Україні й світі, українські композитори та виконавці високо цінуються за кордоном. «Українська серйозна музика знаходиться на досить високому рівні. Підтвердженням цьому є щорічні запрошення музикантів і композиторів на поважні культурно-мистецькі офіційні й неофіційні заходи, а також відгуки у західній пресі», – підкреслив він. На думку композитора, Україна повинна пишатися своєю музичною спадщиною. «Можу назвати багато композиторів, які надзвичайно популярні у світі, багато хто з них – мої учні, зокрема, це відомі Євген Станкович, Іван Карабиць, Володимир Зубицький, Ганна Гаврилець, Віктор Степурко та інші. Отже, ми маємо велику плеяду українських композиторів, яка продовжує справу серйозної української музики», – наголосив Скорик.

Говорячи про творчі плани, Мирослав Скорик зазначив, що не любить вдаватися до подробиць. «Другий рік я працюю художнім керівником Національного театру опери і балету в Києві, і якоюсь мірою мої плани пов’язані з цією роботою. Я поставив три спектаклі й тут, у Парижі, вже думаю про майбутні постановки», – додав він.

Маестро нагадав, що він двічі відвідував Францію, вперше у 1967 році, в радянські часи виконував свої твори в оперних театрах Парижа й Ліона.

Приміщення Культурно-інформаційного центру Посольства України в Парижі, де проходив концерт, має славетну історію. У ньому проходять виставки українських митців, концерти відомих майстрів сучасності. Завдяки зусиллям директора центру Олега Яценківського та директора школи мистецтв Олени Місталь був започаткований проект «Золоті сторінки української музики», який знайомить французьких слухачів із виконавським і композиторським надбанням України. У центрі з величезним успіхом проходять Українські сезони, які представляють французькій публіці майстрів українського живопису, музичного мистецтва, витвори скульпторів і знайомлять із творчістю талановитого підростаючого покоління.

Концерт відбувся за сприяння мецената, випускника Львівської консерваторії Олега Коваля. Джазова фортепіанна музика Маестро, яка прозвучала у його виконанні, підкорила публіку своєю прозорою легкістю, виразним блюзовим інтонуванням, оригінальністю форми, багатою динамічно-тембральною палітрою. Авторський концерт Мирослава Скорика в Культурно-інформаційному центрі став знаковою подією, яка, на думку директора Олега Яценківського, продовжила ряд яскравих концертних програм, що триватимуть і надалі.

z-pivnenko

Окрасою вечора став виступ українських музикантів, справжніх віртуозок – Богдани Півненко (скрипка) та Ірини Стародуб (фортепіано). Публіка була вражена довершеним виконанням складного фіналу Першої сонати для скрипки та фортепіано, романтичною і чуттєвою «Арією», вибухом гротеску «Бурлески» з Другої скрипкової сонати. Справжні шлягери «Мелодія» та «Іспанський танець» прозвучали переконливо, контрастно за образністю, натхненно й артистично. «Карпатська рапсодія в стилі Ференца Ліста» продемонструвала неперевершену технічну майстерність дівчат. Цьому концертному дуету притаманна абсолютна ансамблева злагодженість, яскравість, професіоналізм. Фортепіанна п’єса «Токата» підкорила слухачів динамічністю й енергією.

Послухати твори Мирослава Скорика прийшли відомі культурні діячі Франції та представники української громади в Парижі. Так, своє захоплення мистецтвом музикантів висловила колишній декан факультету музикології університету Париж-Сорбонна, професор, доктор мистецтвознавства Сільві Душ. Вона сподівається, що такі яскраві заходи відкриють нові горизонти для подальших контактів між французькими та українськими музикознавцями.

Клара Монюшко, праправнучка знаменитого композитора, президент французької Асоціації імені Станіслава Монюшка, відома піаністка та постійний член журі різних міжнародних конкурсів, високо оцінила витонченість та індивідуальність музикантів, які продемонстрували високий рівень сучасної української виконавської школи. Маестро Мирослава Скорика вона вважає неперевершеним, зворушена таким чудовим вечором. У майбутньому Клара хотіла б провести Міжнародний конкурс слов’янської музики імені Станіслава Монюшка саме в Україні, де є потужний потенціал обдарованих музикантів.

vsi-uchasnyky

Після концерту за сприяння директора центру Олега Яценківського та керівника Українського кіноклубу в Парижі Любомира Госейка присутні переглянули фільм Сергія Параджанова «Тіні забутих предків», музику до якого написав Мирослав Скорик. За словами Олега Яценківського, музика стала одним із головних компонентів образної структури фільму.

У своєму виступі Олег Яценківський, зокрема, сказав, що музично-мистецькі заходи, які проходять в Культурно-інформаційному центрі, мають велике значення для розвитку культурного діалогу між двома країнами. Культура не має кордонів, вона сприяє використанню духовних і матеріальних надбань для зміцнення взаєморозуміння між народами, дає можливість державам знайти спільні інтереси й розширити горизонти сприйняття світового мистецтва.

Роман СУЩЕНКО (Париж)

На фото:

Мирослав Скорик

З Олегом Ковалем

Із Богданою Півненко

Олег Яценківський, Ірина Стародуб, Мирослав Скорик, Богдана Півненко, Олег Коваль, дипломат Олександр Дем’янюк

Друковану версію читайте: Роман Сущенко (Париж). Українські музиканти у столиці Франції // Музика. – 2012. – № 6. – С. 58–59.