Національна опера України: травень-2024

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Травень у Національній опері України, окрім цікавого та насиченого поточного репертуару, позначений ще й святково-урочистими подіями.

Так, 12 травня відбудеться вистава-бенефіс «Травіата» на честь ювілею провідної солістки театру Лілії Гревцової, яка по праву вважається однією з кращих сопрано. Також на глядачів чекає зустріч із зіркою світової оперної сцени Людмилою Монастирською в опері «Набукко».

Справжнє свято чекає й на поціновувачів балету: це довгоочікувана прем’єра вистави «Жизель», а 16 травня колектив театру й глядачі вшанують пам’ять Анатолія Шекери – видатного балетмейстера, справжнього корифея.

І хоча вистави все ще залишаються виключно «денними» (інформацію про початок кожної указано в афіші та на сайті театру), а кількість глядачів у залі все ще обмежена (лише 459 осіб), ніхто і ніщо не завадить радіти від зустрічі з улюбленими артистами й спектаклями!

Розпочинається останній місяць весни з неймовірних пристрастей.

2 травня (четвер) о 17:00 – неперевершена опера Жоржа Бізе «Кармен». Знамениту трагічну історію пристрасного кохання циганки Кармен і сержанта Хозе втілять: Ірина Петрова та Олег Злакоман. Також у ролях: Ксенія Бахрітдінова-Кравчук (Мікаела), Геннадій Ващенко (Ескамільо), Сергій Магера (Капітан Цуніга) та інші. Диригентка – Алла Кульбаба.

3 травня (п’ятниця) о 17:00 – вечір сучасних одноактних балетів:

– «Весна та осінь» на музику Антоніна Дворжака (Серенада мі мажор, ор. 22) у постановці всесвітньо відомого хореографа, художнього керівника і директора Hamburg Ballett Джона Ноймаєра. Солісти: Олена Карандєєва та Микита Сухоруков;

– «5 танго» на музику Астора П’яццолли у постановці одного з найвидатніших хореографів сучасності Ханса ван Манена. Одноактний балет для семи пар, створений 1977 року, входить до репертуару багатьох балетних труп, є надзвичайно популярним у світі шедевром. Тут балетмейстер дозволив собі відмовитися від високих підборів, які зазвичай притаманні танцю танго, а замість них використати пуанти. Він поєднав іспанські елементи, властиві музиці Астора П’яццолли, з класичним танцем, сплітаючи дивовижні ритми та почуття, що ллються разом зі звуками музики. Солісти: Христина Шишпор і Володимир Кутузов.

4 травня (субота) о 15:00 – дві одноактні вистави:

– Комічна опера «Служниця-пані» Джованні Батісти Перголезі у виконанні Ольги Нагорної (Серпіна), Олександра Бойка (Умберто), Сергія Соловйова (Веспоне), Ліани Косович (партія клавесина);

– Балет «Шопеніана». У головних партіях: Ян Ваня, Катерина Курченко, Ольга Голиця, Марія Кірсанова та інші.

5 травня (неділя) о 15:00 – балет Михайла Скорульського «Лісова пісня». Лірико-драматична історія кохання за мотивами однойменного твору Лесі Українки – перлина українського балету. Композитора полонив сюжет прекрасної поетичної драми-феєрії – одного з найвидатніших творів української літератури, що захоплює гуманізмом, високим етичним пафосом, пройнятий палкою вірою у поезію життя, пориванням людини до прекрасного. У головних ролях – найромантичніша балетна пара Тетяна Льозова (Мавка) та Ярослав Ткачук (Лукаш). Диригент – Сергій Голубничий.

9 травня (четвер) о 17:00 – балет Людвіга Мінкуса «Баядерка». Вистава займає особливе місце в історії українського хореографічного мистецтва, бо саме ним 2 жовтня 1926 року почала історію київська балетна трупа. В основі сюжету – східна романтична легенда про трагічне кохання баядерки та хороброго воїна. У головних ролях: Наталія Мацак (Нікія), Сергій Кривоконь (Солор). Диригент – Герман Макаренко.

10 травня (п’ятниця) о 17:00 – безсмертний шедевр української класики, опера Семена Гулака-Артемовського «Запорожець за Дунаєм» у музичній редакції Мирослава Скорика. В головних ролях: Богдан Тарас (Карась), Наталія Николаїшин (Одарка), Тетяна Ганіна (Оксана), Олександр Нікіфоров (Андрій), Олександр Бойко (Султан) та інші. Диригент – Микола Дядюра.

11 травня (субота) о 15:00 – балет Євгена Станковича «Вечори на хуторі біля Диканьки» у постановці Віктора Литвинова. Захоплива фантасмагорія з яскравими характерами, наповнена колоритом, щедрівками й колядками, оживає у вигляді балету… В головних ролях: Ольга Киф’як-фон-Краймер (Оксана), Володимир Кутузов (Вакула), Олена Карандєєва (Солоха, Цариця), Андрій Скляр (Чорт) та інші. Диригент – Віктор Олійник.

12 травня (неділя) о 15:00 – вистава-бенефіс «Травіата» Джузеппе Верді на честь ювілею провідної солістки театру Лілії Гревцової. Оперна кар’єра народної артистки України Лілії Гревцової розпочалася 2000 року після її блискучого дебюту на сцені Національної опери України у партії Джульєтти в опері «Ромео і Джульєтта» Шарля Гуно. Її виконання було таким захопливим, що вона миттєво привернула увагу критиків і публіки потужною вокальною технікою і проникливим драматичним талантом. Відтоді артистка відточувала вокальні навички, шукаючи найбільш виразні прийоми для передачі стилістично різних творів, виконуючи складні оперні ролі на київській і світових сценах.

У її обширному творчому доробку (близько 30 партій) – найбільш показові партії сопранового репертуару: Віолетта, Джильда, Оскар (опери «Травіата», «Ріголетто», «Бал-маскарад» Джузеппе Верді); Мімі, Мюзетта, Лю, Лауретта, Чіо-Чіо-сан («Богема», «Турандот», «Джанні Скіккі», «Мадам Баттерфлай» Джакомо Пуччині); Мікаела («Кармен» Жоржа Бізе); Розіна, Клорінда («Севільський цирульник», «Попелюшка» Джоаккіно Россіні); Адіна («Любовний напій» Гаетано Доніцетті); Маргарита, Джульєтта («Фауст», «Ромео і Джульєтта» Шарля Гуно); Антонія («Казки Гофмана» Жака Оффенбаха); Єлизавета («Ярослав Мудрий» Георгія Майбороди) та багато інших.

Голос Лілії Гревцової вражає силою і красою, яскраво вираженим тембральним забарвленням, зачаровує слухачів в Україні та за її межами – у Франції, Німеччині, Швейцарії, Іспанії, Японії, Нідерландах, Данії, Польщі, Бельгії, Японії, Китаї та інших країнах. Її виступи на сцені захоплюють слухачів емоційною глибиною і технічною досконалістю.

«Харизматична, талановита співачка, яка володіє високим, легким сопрано… Завдяки її професіоналізму традиційно перебільшена оперна умовність сприймається природно, реалістично, як жива драма відданого люблячого серця…» – писала преса про Лілію Гревцову.

Одна з найулюбленіших партій Лілії – Віолетта з опери «Травіата» Джузеппе Верді. І саме її вона обрала для бенефісу. Разом із ювіляркою у виставі цього разу братимуть участь: Дмитро Іванченко (Альфред Жермон), Геннадій Ващенко (Жорж Жермон, його батько), Ірина Петрова (Флора Бервуа), Світлана Годлевська (Аніна), Дмитро Агеєв (Барон Дюфоль) та інші.

16 травня (четвер) о 17:00 – Вечір-присвята пам’яті Анатолія Шекери, що складається з Гала-концерту та балету «Болеро» Моріса Равеля у постановці Майстра. Сучасне українське балетне мистецтво, його найяскравіші здобутки беззаперечно асоціюються із творчістю видатного балетмейстера, педагога, народного артиста України, лауреата Премії імені Сергія Дягілева та Національної премії України імені Тараса Шевченка Анатолія Федоровича Шекери (1935–2000).

17 травня (п’ятниця) о 17:00 – опера Джакомо Пуччині «Мадам Баттерфлай» («Чіо-Чіо-сан»). Трагічна історія японської дівчини з Нагасакі вже понад сторіччя зворушує шанувальників опери з усього світу. Однією з найвідоміших виконавиць Мадам Баттефлай була видатна українська співачка Соломія Крушельницька, яка принесла твору світове визнання.

Із великим успіхом опера не раз ставилася на сцені Національної опери України. Нинішня версія має досить довге сценічне життя. Постановницею є видатна режисерка Ірина Молостова – одна з корифеєк українського музичного театру другої половини XX сторіччя. Виконавці: Оксана Крамарева (Чіо-Чіо-сан), Дмитро Кузьмін (Лейтенант Пінкертон), Наталя Кисла (Сузукі), Геннадій Ващенко (Шарплес), Тарас Штонда (Бонза) та інші.

18 травня (субота) о 17:00 – балет Адольфа Адана «Жизель», прем’єра. Балетмейстер-постановник та автор лібрето – Віктор Яременко, диригент-постановник – Олексій Баклан, художник-постановник і художниця костюмів – Марія Левитська. Прем’єра цієї версії з величезним успіхом ще взимку пройшла в Японії. І ось нарешті настав час її української презентації. У виконавському складі заявлені ті самі артисти: Ілона Кравченко (Жизель), Микита Сухоруков (Альберт), Анастасія Шевченко (Мірта) та інші.

19 травня (неділя) о 17:00 – одна з кращих постановок театру, опера Джузеппе Верді «Набукко» (режисер-постановник – Анатолій Солов’яненко, диригент-постановник – Микола Дядюра, художниця-постановниця – Марія Левитська, хормейстер-постановник Богдан Пліш) за участі зірки світової оперної сцени Людмили Монастирської у ролі Абігайль. У титульній партії цього разу на сцену вийде Олександр Мельничук. Також у головних партіях заявлені: Сергій Магера (Захарія), Анжеліна Швачка (Фенена), Олександр Нікіфоров (Ісмаель), Дмитро Агеєв (Жрець) та інші.

23 травня (четвер) о 17:00 – зворушливий сучасний балет «Грек Зорба» на музику Мікіса Теодоракіса. Цього разу історію палкого кохання на фоні конфлікту двох світів і цивілізацій утілять на сцені Ярослав Ткачук (Грек Зорба), Ольга Киф’як-фон-Краймер (Марина), Олександр Скулкін (Джон), Ян Ваня (Маноліос), Ірина Борисова (Мадам Хортонс) та інші.

Також у травневій афіші заявлені:

24 травня (п’ятниця) о 17:00 – перлина українського оперного мистецтва «Наталка Полтавка» Миколи Лисенка.

25 травня (субота) о 15:00 – балет Людвіга Мінкуса «Дон Кіхот».

26 травня (неділя) о 17:00 – наймасштабніша постановка часів незалежної України – опера Джузеппе Верді «Дон Карлос».

30 травня (четвер) о 17:00 – балет Людвіга Мінкуса «Корсар».

31 травня (п’ятниця) о 17:00 – комічна опера Джоаккіно Россіні «Севільський цирульник» в осучасненій версії Анатолія Солов’яненка.

Важливо!

У випадку повітряної тривоги глядачів запросять до тимчасового укриття у приміщенні гардероба, розташованого поверхом нижче під фоє партеру.

Детальну інформацію щодо складу виконавців (можливі зміни) та продажу квитків можна дізнатися на офіційному сайті театру.

Національна опера України гарантує піднесений настрій за будь-яких обставин!

За матеріалами пресрелізу

Фото надані пресслужбою театру