zaporozhets-lviv

19, 20 та 21 травня театр запрошує на несподівану інтерпретацію однієї з найвідоміших українських оперних історій

В опері «Запорожець за Дунаєм» Семена Гулака-Артемовського закладено нові сенси та підтексти, що відновлюють історичну справедливість і є особливо актуальними сьогодні (промовідео: https://youtu.be/BLl6jqruJyo).

Вистава у режисурі Оксани Тараненко постане перед глядачами у музичній редакції Олександра та Дмитра Саратських, видовищній сценографії Тадея Риндзака, колоритних костюмах Людмили Нагорної і сучасній хореографії Олексія Буська під орудою відомої інтерпретаторки української музики Ірини Стасишин. Лібрето – Миколи Бровченка та Оксани Тараненко.

Варто зазначити, що «Запорожець за Дунаєм» Семена Гулака-Артемовського протягом багатьох десятиліть був однією з найчастіше виконуваних українських опер. Так, на жаль, пощастило небагатьом зразкам українського репертуару. Львівська опера не стала винятком: упродовж понад 120-річної історії театру було реалізовано 7 різних постановок цього твору. Нинішня прем’єра – восьма за ліком.

Процес підготовки нової постановки тривав кілька літ. «Насправді, праця над редакцією опери виявилася певним “серіалом”. Ми почали обговорювати задум із режисеркою Оксаною Тараненко ще наприкінці 2020 року, а старт роботи відбувся вже на початку 2021-го. Та згодом у наші плани втрутився ковід, а коли ми нарешті поновили зусилля – почалася війна. Тож цей шлях розтягнувся майже на три роки», – розповідає композитор Дмитро Саратський, один з авторів нової музичної редакції.

У режисерській візії Оксани Тараненко образ українського козацтва врешті позбудеться столітніх стереотипних меншовартісних нашаровань, насильно навʼязаних московитами. Глядачам запропонують «новий погляд на відому українську класику, з усвідомленням власної гідності та значущості, національної ідеї, сподіванням і вірою у перемогу завдяки Збройним Силам України». Козаки природно постануть могутньою, войовничою і свободолюбною силою, що здатна протистояти будь-яким перешкодам, у тому числі й ворогам.

На актуальності й мистецькій цінності нового «Запорожця…» наголошує і Василь Вовкун, керівник проєкту, генеральний директор – художній керівник театру: «Сьогодні, у час рашистської війни в Україні, Львівська національна опера знову звертає погляд на класичну національну спадщину, про яку нещодавно розпочався дискурс у ЗМІ та соцмережах. Зокрема, про її професійну недосконалість, часто кітчеві художнє, режисерське та виконавське трактування. І тут знову в допомозі – творча програма “Український прорив”, що ставить за мету руйнування застарілих канонів і кліше».

Постановники: диригентка-постановниця – Ірина Стасишин; диригент – Андрій Нагрудний; режисерка-постановниця – Оксана Тараненко; режисер – Антон Литвинов; художник-постановник – Тадей Риндзак; художниця костюмів – Людмила Нагорна; асистентка художниці костюмів – Жанна Малецька; хормейстерка-постановниця – Ірина Коваль; хормейстер – Вадим Яценко; балетмейстер-постановник – Олексій Бусько; асистент балетмейстера – Ігор Храмов; художник світла – Олександр Мезенцев; постановник боїв – Олександр Дідик; керівник проєкту – Василь Вовкун.

Виставу присвячують памʼяті Михайла Риндзака (1947–2022), народного художника України, художника-постановника Львівської національної опери.

Оперу «Запорожець за Дунаєм» реалізовано в рамках творчої програми розвитку Львівської національної опери «Український прорив» генерального директора – художнього керівника театру Василя Вовкуна.

За інформацією пресрелізу