Odesa Music Olymp – конкурс в умовах карантину

Завершилися дві частини Першого дистанційного міжнародного музичного конкурсу «Odesa Music Olymp»

Упродовж місяця музиканти – від наймолодших до 25-річних – в онлайн-форматі змагаються у семи номінаціях. Уже визначені лауреати серед юних піаністів. Щойно стали відомі також імена переможців у номінації «Струнно-смичкові інструменти».

У сучасних реаліях, у яких нині опинилася вся планета, ледь чи не основним засобом комунікації і соціального життя став інтернет. Найактивнішими користувачами віртуального соціуму стають, звісно, освіта і мистецтво. Один із таких прикладів – музичний конкурс в Одесі.

Сотні юних обдаровань готувалися до запланованого, вже третього «Odesa Music Olymp». Любов до дітей і музики, усвідомлення обов’язку перед майбутнім музичної професійної культури спонукали організаторів на проведення конкурсу у нових – дистанційних умовах. Його засновником, як і двох попередніх, але «наживо-конкурсів», є Міжнародна громадська організація «Асоціація нова музика», яка проводить брендовий щорічний міжнародний фестиваль «2 дні і 2 ночі нової музики».

Партнерами «Odesa Music Olymp» стали Одеська міська рада (департамент культури), Національна музична академія України імені Петра Чайковського, Одеська середня спеціалізована музична школа імені Петра Столярського. Інформаційну підтримку, як і завжди, надають газета «День» та Український інтернет-журнал «Музика».

Леся Олійник і Асмік Хачатрян

Нелегким завданням для організаторів (арт-директор конкурсу «Odesa Music Olymp» – Асмік Хачатрян) було зібрати сотні заявок на участь і відеозаписи конкурсантів у семи номінаціях (до виконавців приєднались також молодші верстви композиторів і музичних теоретиків), сформувати для кожної з них міжнародний склад журі, визначити та узгодити порядок перегляду, оцінок із фіксацією балів і розмістити результати на сайті.

Укотре вразила кількість талантів: одна лише номінація «Фортепіано» зібрала понад 200 конкурсантів (!). У чотирьох вікових категоріях юні піаністи, скрипалі та віолончелісти представляли дитячі музичні та спеціалізовані школи, коледжі, вищі навчальні заклади міст і селищ усієї України – від Калуша Івано-Франківської області до міст Щастя і Сєвєродонецька Луганщини. До України долучилися також юні музиканти Польщі, Німеччини, Вірменії, Молдови, Литви, Іспанії, Азербайджану, Росії.

Михайло Яновицький

До складу авторитетного журі запросили професора НМАУ імені Петра Чайковського Ольгу Ліфоренко (керівник), професора Темпл-університету Михайла Яновицького (Філадельфія, США), доцента Єреванської державної консерваторії імені Комітаса Заруї Казарян (Вірменія). У номінації «Струнно-смичкові інструменти» керівником арбітрів є доцент НМАУ імені Петра Чайковського Мирослава Которович, до складу журі увійшли також директор Одеської середньої спеціалізованої музичної школи іменв Петра Столярського Віктор Молдаванов і концертмейстер оркестру «Камерата Балтика» Гієдре Дірванаускайте (Литва).

Мирослава Которович

Як і будь-який конкурс, «Odesa Music Olymp» виявляє нові таланти. Справжніми відкриттями можна назвати юного піаніста Дмитра Семикраса із міста Сум і молодого віолончеліста Арсенія Ставицького із Харкова: обидва отримали Гран-прі. Переможницею стала також юна скрипалька Олександра Чекаленко (Одеса), яка здобула перше місце у другій віковій категорії. На жаль, за умовами конкурсу, найвища відзнака може бути лише одна у кожній із номінацій.

Заруї Казарян

За рішенням журі лауреатами названо чимало. Серед найменших за віком піаністів два дипломи першого ступеня отримали Володя Саманов (смт Горностаївка Херсонської обл.) і киянка Клея Кашубайте. Дипломантами другого й третього ступенів стали: Іван Вишневський (Кишинів, Молдова), одесити Ксенія Терзі та Ілля Віншурт-Бежик, Марія Богдан (м. Херсон), харків’янка Єлизавета Шаповалова, Михайло Грязнов (м. Дніпро), Олександра Оборкіна (м. Енергодар, Запорізька обл.). У другій віковій категорії найкращим визнали Богдана Юрченка (м. Вінниця), переможцями названо також: Аріку Португальську (м. Херсон), киянок Анну Бурель, Каю Кашубайте, Юлію Габрук і Вероніку Дощечкіну, Дарію Собко (м. Кролевець, Сумська обл.), Гоара Манукяна (м. Ванадзор, Вірменія), Ангеліну Мітряну (м. Ірпінь, Київська обл.). У вищих вікових категоріях дипломи першого ступеня одержали Ігор Панченко (м. Дніпро) та львів’янка Софія Рокіщук, а дипломами ІІ й ІІІ ступенів відзначені: Олександр Лучков (м. Ужгород), львів’янки Яна Каленчук, Марія Оленюк, Овідій Койокарі (Кишинів, Молдова), Костянтин Табакар (м. Миколаїв), Каріна Хафіан (м. Умань, Черкаська обл.), киянка Милана Малецька, Вікторія Перегіняк з Івано-Франківська, Дарія Прокопенко (м. Коруна, Іспанія).

Дмитро Семикрас

У номінації «Струнно-смичкові інструменти» серед найменших кращими визнані Діана Вікторія Цел (м. Тшебніца, Польща) і Олексій Урсакі (м. Кишинів, Молдова). Володарями дипломів ІІ і ІІІ ступенів у цій категорії стали: киянка Зарема Сітшаєва, одесити Михайло Хоптянов і Єва Жданова, Цезар Молдовану (Молдова), Оксана Шердюкова (м. Хмельницький) і Гліб Арсеньєв-Кирилич (м. Бровари, Київська обл.). У другій віковій категорії найкращою виявилася скрипалька Олександра Чекаленко з міста Одеси, дипломами ІІ та ІІІ ступенів відзначені скрипалі Ірина Левінська (м. Калуш, Івано-Франківська обл.), Дар’я Ярова (м. Хмельницький), Антоніна Скринчан (м. Коломия, Івано-Франківська обл.) і юна віолончелістка Дар’я Ткачук (м. Вінниця). У третій віковій категорії найкращим визнано віолончеліста Петера Сокача з Ужгорода. Дипломи ІІ й ІІІ ступенів отримали скрипалі Мирослава Щербина з Сєвєродонецька (Луганська обл.), Родіон Брумар (с. Олешків Снятинського району, Івано-Франківська обл.), львів’янка Уляна Бондарець і віолончелістка Марія Болконська (м. Москва, Росія). У найстаршій віковій категорії, окрім володаря Гран-прі віолончеліста Арсенія Ставицького, перемогли скрипалька Елла-Марія Штайнметц (Німеччина) та віолончелістка Заїра Пеня Монте (Іспанія). Розмаїття представлених країн, регіонів, міст і районів укотре свідчать: талант – поняття не географічне.

Арсеній Ставицький

Загальне враження від конкурсу-експерименту – неймовірне. Уявіть собі кілька сотень маленьких, юних молодих піаністів, скрипалів, віолончелістів, святково вбраних, наче для виступу на престижній концертній сцені, які грають у домашніх умовах (лише кільком вдалося зробити відеозапис у класі чи на сцені школи). Дивлячись на екран, слухаючи гру дітей, мимоволі ненадовго потрапляєш у затишну сімейну атмосферу: десь на ліжку лежить котик, якось почувся дитячий лемент або мамина випадково записана репліка-настанова, хтось прикрасив інтер’єр рожевими кульками, що пасують до рожевого платтячка доньки… В усьому відчувається любов до дитини, бажання дати їй щось набагато більше, ніж звичайні речі.

Можливість надати дітям бодай невелику радість розуміють і організатори: не випадково абсолютно всі конкурсанти отримують диплом-відзнаку учасника. А ті, хто виявив себе найкраще, запрошені виступити у концерті переможців, що відбудеться в Одеській філармонії вже у «післякарантинний» час.

Попереду – ще п’ять номінацій Першого дистанційного міжнародного «Odesa Music Olymp». Побажаємо всім учасникам успіху. А читачів триматимемо в курсі перебігу конкурсу.

Леся ОЛІЙНИК