Відбувся другий прем’єрний показ концертної імпрези «Одеська опера – українська душа Європи». Тож ділимося думками і почуттями
У травні двадцять третього року наша країна вперше святкувала День Європи разом із державами Європейського Союзу, тому програму було присвячено саме цій визначній події.
Наша українська Одеса – місто полікультурне й багатонаціональне. Тут матеріалізується дух Франції, Іспанії, Італії, Австрії. Часом Південну Пальміру називають «маленьким Парижем із видом на море», порівнюють Молдаванку з італійськими кварталами, а темпераментних одеситів – із запальними іспанцями. Морську браму міста охороняє француз Дюк де Рішельє, а головна перлина міста – Одеська опера вражає поліфонічністю й багатогранністю діяльності.
Під склепінням будівлі театру органічно поєднуються найкращі зразки музичної спадщини народів світу. Герої опер і балетів стали улюбленцями одеситів і дуже комфортно почуваються у нашому театральному храмі. У вечір, якому присвячено ці рядки, на глядача очікувала зустріч із культовими Фігаро, Кармен та Ескамільо, Дон Кіхотом і Кітрі, Дон Жуаном і Неморіно та багатьма іншими.
Програма вийшла різноплановою і різноманітною, – як, власне, сама Європа, й водночас цілісною, як сучасна європейська культура, що побудована на спільних цінностях. Розмаїта мистецька палітра простяглася від величних творів Бізе і Верді, Моцарта і Доніцетті, Россіні та Вівальді до знайомих із дитинства, зворушливих і неповторних українських мелодій, пісень і сучасних хореографічних замальовок.
Номери концерту репрезентували органічний зв’язок українського мистецтва із західноєвропейським шляхами його розвитку та європейською свободою і розкутістю духу. Тим самим учергове історія довела, що Україна – це справжня Європа.
Грандіозна музика, блискуча хореографія, неймовірні голоси, що акцентовані видовищною і яскравою відеографічною складовою та цікавими візуальними рішеннями, – все це дуже прородно поєдналося у сюжетній канві акції. Програма супроводжувалася оригінальним екскурсом в історію оперного й балетного мистецтва.
Майже кожен номер був зустрінутий щирими емоціями та оваціями вдячних і зворушених глядачів. Тож, за оцінками і дописами шанувальників, нова імпреза стала однією з найяскравіших концертних вистав, що побачили світ під час війни. Публіка отримала нагоду полишити негатив, на певний час забути про мінливість сьогодення, відчути у душі світло і добро, надію і віру в Перемогу!
Війна роз’єднує і руйнує – така її сутність. І поки вона триває, нам слід щосили об’єднуватися, працювати задля підтримки та адаптації людей, використовуючи широкі й дієві реабілітаційні можливості театру.
Свою окрилену українську любов цього вечора глядачам дарували: солісти опери – заслужений артист України Дмитро Павлюк, лауреати міжнародних конкурсів Віталій Білий, Ілона Скрипник, Марина Наймитенко, Василь Добровольський, Таїсія Шафранська, Олександр Прокопович, Олександр Стрюк, Леонід Шошин; солісти балету – заслужені артисти України Сергій Доценко, Катерина Кальченко, лауреати міжнародних конкурсів Наталія Івасенко, Андрій Писарєв, Станіслав Скринник, Ольга Анісімова (скрипка), артисти балету театру (балетмейстерка – Яніна Кісельова).
Справжньою окрасою концерту стали хор театру (головний хормейстер – Валерій Регрут) й оркестр Одеської опери під орудою т. в. о. головного диригента Володимира Врублевського. Авторкою сценарію і координаторкою проєкту виступила заслужена працівниця культури України Тетяна Подерська. Чудовим втіленням української душі, вроди та європейської вишуканості була ведуча Ілона Трач.
Здається, у цей вечір артистів і глядачів благословляли з небес душі великих композиторів – мудрий погляд Бізе, витончена синергія Моцарта, життєрадісна вдача Мінкуса, тонка іронічна посмішка Россіні, імпульс непересічного таланту Скорика.
По закінченні програми, не вщухали оплески аншлагової зали. Того вечора Одеська опера переконала багатьох, хто стверджує, що мистецтво зараз не на часі, у зворотному. Адже завжди на часі творити, здобувати нові вершини!
Тримаймо мистецький стрій! Тримаймо український настрій!
Тетяна ПОДЕРСЬКА
Фото Володимира ЕКІМБАШЯНА