zastavka

XIX Міжнародний джазовий фестиваль Odessa Jazz Fest проходитиме з 20 до 23 вересня

Музичне свято організоване завдяки підтримці Одеської міської ради і Одеської обласної державної адміністрації.

У фестивалі візьмуть участь зарубіжні артисти з 12-ти країн і українські джазові музиканти. Свої авторські програми джазмени представлять у Літньому театрі Міського саду (вхід вільний) і в Одеській філармонії.

Перший день 20 вересня продемонструє аудиторії дуже різні за характером явища сучасного джазу. Концерт у Літньому театрі відкриє сет польсько-литовського проекту Wojtek Pilichowski and Klaipeda Jazz Band. Музика його лідера бас-гітариста Войтека Піліховськи – це коктейль із джазу, фанку й електроніки, замішаний на блискучій віртуозності. Черговим експериментом досвідченого польського джазмена стала його колаборація з молодими талановитими імпровізаторами з Литви – Klaipeda Jazz Band.

Продовжить фестивальну програму львівський проект Rockoko, у складі якого, окрім скрипки, ми почуємо незвичні для традиційної джазової музики віолончелі. Участь львів’ян у фестивалі – результат співпраці Odessa Jazz Fest і фестивалю шоукейсів Kyiv Music Days. Візитна картка Rockoko – кавери й авторські композиції у жанрі symphonic rock, розбавленому елементами популярної і танцювальної музики, а також електроніки, металу та джазу.

Справжнім вибухом емоцій на відкритті фестивалю стане проект Anatolian Blues турецького гітариста Erkan Ogür – новатора, який пройшов школу блюзу на його батьківщині у США і поєднує американські традиції із турецькою мелодикою.

Додадуть музичній палітрі фестивалю легкі фарби smooth-джазу відомий піаніст Олексій Пєтухов, а також улюбленки української джазової публіки Ганна Ткач та Анастасія Букіна.

Гарною традицією фестивалю стали виступи колишніх одеситів, що добилися визнання за межами України. Цього року в ролі такого «музичного репатріанта» виступить блюзмен Олександр Раков, який уже довгі роки живе і виступає в далекій Австралії. Для одеського джазового фестивалю музикант приготував програму, в основі якої – легко впізнанні блюзові хіти авторства Бі Бі Кінга, Отіса Раша і Роберта Джонсона.
Яскравою подією першого фестивального дня стане виступ молодих джазових музикантів – лауреатів музичного конкурсу імені Юрія Кузнецова, який у 2019 році проводиться уже вчетверте.

21 вересня о 14 годині в Літньому театрі вже удруге в програмі Odessa Jazz Fest відбудеться концерт «Діти грають джаз». Його учасниками стануть юні джазмени з усієї України.

О 18 годині у філармонії на меломанів Одеси чекають дуже несхожі колективи, кожен із яких говорить на власному діалекті зрозумілої усім джазової мови. Відкриє програму шикарний зразок етно-джазу – проект відомого німецького піаніста і композитора Ханса Людеманна Trio Ivoire. Вперше на Odessa Jazz Fest ми почуємо традиційний африканський інструмент – балафон, на котрому грає уродженець Малі Алі Кейта. Основну ж оповідну тканину створює лідер проекту Ханс Людеманн – музикант із прекрасною академічною і джазовою освітою, сценічний партнер Яна Гарбарека, Еберхарда Вебера, Пола Блея, Лі Конітца, Альберта Мангельсдорфа і Філа Мінтона.

Підхопить музичну естафету тріо з Австрії Mario Rom’s Interzone. Тріо Interzone вже більше семи років займає помітне місце в авангарді сучасної європейської джазової сцени. «Три кити», на яких постає музика джазменів, це імпровізація, спонтанність і живе спілкування на сцені, як між собою, так і з глядачами. Кожен концерт австрійців – інтерактивне шоу, в якому зал є повноцінним учасником дійства.

Завершить програму першого філармонічного дня прекрасний дует знаменитого італійського піаніста Giovanni Mirabassi та французької співачки Sarah Lancman. Джованні Мірабассі – автор 17-ти золотих дисків і володар багатьох престижних музичних винагород, серед яких Golden Django, вже починаючи з 2001 року заслужено вважається одним із кращих джазових піаністів світу. Ім’я молодої француженки Сари Ланкман уже понад 7 років на слуху у європейських шанувальників джазу. У 2012-му вона стала переможницею престижного фестивалю-конкурсу Montreux Jazz Voice Competition. Голова журі, легендарний музикант Куїнсі Джонс назвав тоді 23-річну вокалістку «по-справжньому великим новим голосом у джазі». У червні 2019-го Ланкман і Мірабассі в дуеті випустили альбом Intermezzo (спеціальний гість – саксофоніст Ольв’є Боже). Ліричні інтерпретації композицій «золотого фонду» Italian Songbook у живому виконанні прекрасної француженки й італійця гості Odessa Jazz Fest почують одними з перших у Європі.

22 вересня концертну програму почнуть чудові грецькі джазмени, які зуміли підкорити Нью-Йорк. Це вібрафоніст Christos Rafalides і контрабасист Petros Klampanis. Обидва музиканти перебралися в столицю джазу ще будучи студентами. За 5 років спільних творчих зусиль двоє синів Еллади і відданих апологетів нью-йорського джазу довели: кожна їхня п’єса здатна здивувати навіть найпросунутішого меломана свіжістю інструментального звучання і сміливими експериментами з електронними ефектами, вокалом, оригінальною виконавською технікою. Музика Рафалідеса й Клампаніса отримала високу оцінку від таких визнаних майстрів сучасного джазу, як Гері Бертон і Антоніо Санчес.

Цього ж дня публіку чекає концерт тріо з Люксембурга DOCK IN ABSOLUTE. У їхній музиці критики знаходять елементи джазу (від мейнстріму до ECM), бароко, класичного академізму і елементів прогресиву. На чолі експериментального тріо – піаніст і композитор, автор більшості п’єс Жан-Філіпп Кош. Він здобув музичну освіту в таких несхожих один на одного учбових закладах, як бостонський Berklee College of Music, університет мистецтв Codarts Rotterdam у Голландії, музичний коледж у німецькому Саарбрюкене і Королівська консерваторія Льєжа в Бельгії. Лідер DOCK IN ABSOLUTE освоїв безліч музичних мов, але на сцені вважає за краще говорити своєю власною.

Завершить офіційну фестивальну програму ф’южн-тріо французького гітариста Greg Lamy. Народжений у Новому Орлеані, він уже майже 20 років активно виступає в Європі. Названий критиками «новою зіркою» ще на початку двохтисячних, сьогодні Ламі – досвідчений музикант-імпровізатор, самобутній представник європейського джаз-ф’южн і активний експериментатор. Критики описують музику гітариста, як «прозорий геометричний ф’южн із роковими риффами, змінним ритмом і яскравими мелодіями». Його виконавську манеру порівнюють із безкомпромісною музикою Майка Стерна.

Також звертаємо увагу на те, що 19 вересня в Арт-галереї Літнього театру відбудеться спеціальна подія фестивалю – виставка знакових афіш, рідкісних фотографій та інших артефактів, що розповідають про творчий шлях талановитого композитора, блискучого піаніста-імпровізатора, засновника Odessa Jazz Fest Юрія Кузнецова.

Традиційно кожен із фестивальних днів завершуватиметься джем-сейшенами в клубі «Ай лав ю, Петрович» (вул. Леха Качинського, 12) за участю хедлайнерів фестивалю.
Детальна інформація про учасників Odessa Jazz Fest доступна на сторінках www.jazzinodessa.com та www.facebook.com/OdessaJazzfestival/.

За матеріалами прес-релізу