26 серпня Liatoshynskyi Capella Національного будинку музики під керівництвом диригента Богдана Пліша представить монографічну програму із творів українського композитора Олександра Козаренка (1963–2023). Концерт відбудеться у Національній філармонії України
«Геніальний та дуже непосидючий», – так із теплотою відгукуються про Козаренка колеги. Композитор, піаніст і музикознавець, він відійшов у засвіти 21 березня цього року. Хоча у це й досі не хочеться вірити, стільки життя, бурхливої енергії й дотепного гумору, невичерпних, здавалося б, ідей, було у цій людині.
«Він був унікальним безбар’єрним чоловіком. Ніколи не будував навколо себе парканів величі й пихи. Сповідував відкритість, завжди надавав перевагу живому спілкуванню з людьми, і, напевно, був останнім, хто купив мобільний телефон», – згадує про друга Євген Петриченко, композитор і режисер-постановник концертів Національного будинку музики.
Олександр Козаренко родом із Коломиї. Закінчив Львівське музичне училище, Київську консерваторію й аспірантуру. Стажувався у Вюрцбурзькому університеті (Німеччина). Від 2001 року мав статус доктора мистецтвознавства. Викладав на кафедрах композиції та історії музики Львівської музичної академії, де завідував кафедрою філософії мистецтв, був професором історії музики та культури Українського вільного університету в Мюнхені.
Козаренко-композитор працював у найрізноманітніших жанрах, писав музику для симфонічного й камерного оркестрів, для голосу й хору, інструментальні твори, музику до театральних вистав тощо. Першим виконавцем його камерної опери «П’єро мертвопетлює» для контратенора й інструментального ансамблю був незабутній оперний співак Василь Сліпак, який загинув від кулі російського снайпера 2016 року на Донбасі.
«Яскравий зразок ренесансного мультидисциплінарного митця із широким спектром мислення та фахових зацікавлень, – згадує Олександра Козаренка композитор, виконуючий обов’язки генерального директора Національної філармонії України Михайло Швед. – Пасіонарій, якому завжди було тісно у прокрустовому ложі шаблонів нашого музичного, наукового та академічного життя, в якому кожна чергова спроба хоч якось адаптуватися й водночас розсунути існуючі обрії завершувалася розчаруванням і відходом на дистанцію. Перефразовуючи Григорія Сковороду, світ час від часу ловив його та знову втрачав, доки не втратив остаточно».
У програмі концерту прозвучать: Ораторія «Страсті Господа нашого Ісуса Христа», солісти – Анна Дворицька (сопрано), Оксана Гордик (мецо-сопрано), Денис Сагіров (тенор), Роман Лузан (бас), Ірина Харечко (орган), Наталія Фоменко (клавесин); Камерна Sinfonia Estravaganza для гітари, ударних і струнного оркестру; «П’ять весільних ладкань з Покуття» для голосу і камерного оркестру, солістка – Оксана Нікітюк (мецо-сопрано); Concerto Rutheno для камерного ансамблю, соліст – Дмитро Таванець (фортепіано).
Ольга Кононенко, генеральна директорка Національного будинку музики: «Якось Сашко подзвонив і з притаманним для себе гумором сказав: «Ви ж не забули, що мені цьогоріч знову вісімнадцять? То зіграйте на мій День народження мої “Страсті”… За тиждень після наших обговорень де, коли і як ми виконуватиvtvj цей твір, – Сашка не стало…»
За інформацією пресрелізу