18 серпня о 21 годині у Львівському органному залі на підтримку України з єдиним концертом виступить органіст із Лондона Ешлі Валентайн
У його речиталі звучатиме весь спектр британської органної музики – від XVI століття, музики Орландо Гіббонса й Бенджаміна Косина до кіномузики Макса Ріхтера.
«Я також включив у програму музику композиторів, які писали в тяжкі часи, в тому числі – під час війни», – говорить органіст. Так, на концерті звучатиме твір Джона Айрленда, який у дні Першої світової писав музику, щоб зібрати на допомогу військовим, а під час Другої – дивом врятувався від нацистської окупації. «Пісня травня» бельгійця Йозефа Йонгена була створена під час Першої світової, коли композитор жив у Лондоні як біженець. У програмі є «Прощання зі Стромнессом», яке Пітер Максвел Девіс написав як внутрішній протест проти замінування Оркнейських островів у період Другої світової.
«Як музикант, я знаю, наскільки музика важлива в житті людей. Живий концерт – це спосіб знову почуватися нормально, навіть в умовах такої жахливої війни. Мій візит покликаний показати, що люди в Лондоні, у Британії, підтримують Україну, і що ми – з вами», – розповідає Ешлі.
Ешлі Валентайн – органіст, імпровізатор, музичний директор у церкві Святого Джайлза в Кембервеллі, що в Південному Лондоні. Він грає на органі з 12 років. Має дипломи Асоційованої ради Королівських музичних шкіл, а також шкіл Трініті й Гілдхолл, лауреат інших нагород. Гастролював по Великій Британії, супроводжуючи німі фільми, а також писав музику до фільмів і для камерних ансамблів. Він є органістом гурту «Organoke», який має на меті зробити орган більш доступним і цікавим для тих, хто не є музикантом. Має різноманітний репертуар, виконує твори від Пахельбеля до Лігеті.
Візит Ешлі Валентайна в Україну – не перший. Він мріяв відвідати нашу країну ще в дитинстві. Його надихнула на це телепередача «Від полюса до полюса» («Pole to Pole»). В одному з її випусків ведучий Майкл Пелін потрапив до України, яка тоді була ще в складі СРСР.
«У поїзді Майкл взяв інтерв’ю в неймовірно сміливого українця, який пояснив, що його країна має свою давню культуру і навіть рух за незалежність. Коли знімався цей документальний серіал, ніхто не міг повірити, що до розпаду СРСР залишилося лише кілька місяців», – пише Ешлі у своєму блозі.
Кадри з Києва, Одеси, чорнобильської зони, краєвиди Дніпра вразили хлопця. Тож, коли в Україні почалася Революція Гідності, Ешлі пильно стежив за подіями. А в 2015 році на День Незалежності України він приїздив до Києва. Протягом двох тижнів британець подорожував Україною, відвідавши Чорнобиль, Одесу та Львів. З того часу він допомагає Україні, проводячи доброчинні концерти.
А після повномасштабного вторгнення росії в Україну в 2022 році Ешлі почав навчати українських дітей-біженців у Лондоні. «Їхній успіх змусив мене задуматися про те, скільки інших українських дітей, подібних до них, перервали музичну освіту… і тоді я заснував благодійну організацію “Make It Possible Ukraine”», – каже британець. У рамках цієї ініціативи Ешлі Валентайн нині тиждень викладатиме музику у літній школі для дітей-переселенців у Львові. Він даватиме безкоштовні уроки гри на фортепіано, співів, а також привезе книги про музику, які спеціально для українських дітей благодійники зібрали у Лондоні.
«Я відвідував Україну в 2015-му, і це був дивовижний час дослідження такої прекрасної країни, знайомства з фантастичними людьми. І мій цьогорічний візит – це спосіб відновити дружбу з Україною», – говорить органіст.
У разі оголошення повітряної тривоги концерт буде перервано, а гостям запропоновано перейти в безпечне місце.
За матеріалами пресрелізу