11 червня ХХ Міжнародний фестиваль класичної музики «Сіверські музичні вечори», присвячений 250-річчю Людвіга ван Бетховена, повернувся на сцену Чернігівського обласного філармонійного центру – втретє. Двічі його переривали наступи пандемії
«Сіверські музичні вечори» відновилися дуже потужно – під орудою заслуженого діяча мистецтв України Андрія Савчука Академічний симфонічний оркестр «Філармонія» представив слухачам симфонічну програму.
Ім’я цього диригента добре відоме вітчизняним (і не тільки) шанувальникам музики. Він – частий і бажаний учасник симфонічних проєктів Чернігівського обласного філармонійного центру фестивалів і концертних програм. «З оркестром “Філармонія” мені завжди дуже легко працюється: прекрасні музиканти, з якими нема жодних творчих проблем», – каже Андрій Савчук.
У програмі прозвучали два величних твори Людвіга ван Бетховена – Концерт № 3 для фортепіано з оркестром до мінор і Симфонія № 7 ля мажор.
Третій фортепіанний концерт Бетховена вважається першим опусом цього жанру, в якому повною мірою проявилася творча індивідуальність композитора. Ця музика – уособлення драматичного конфлікту, протистояння пристрастей і ліризму, пафосу боротьби й поетичності. Такі особливості підкреслив соліст – молодий, але вже добре відомий київський піаніст, лауреат міжнародних конкурсів Владислав Назаренко.
«Владислав – прекрасний музикант, який привніс дуже багато цікавого у трактування Третього концерту», – це слова засновника і художнього керівника «Сіверських музичних вечорів», головного диригента оркестру «Філармонія», заслуженого діяча мистецтв України Миколи Сукача. За словами ж піаніста, це дуже характерний твір для творчості Бетховена, певним чином, його візитівка. «Концерт відображає риси Бетховена як композитора, – зазначає пан Владислав. – Йому притаманні й віртуозність, і глибина концепції, а неймовірно красива повільна друга частина відкриває ліричну сторону автора».
Про представлену у другій частині фестивального концерту Симфонію № 7 сам композитор говорив: «Серед кращих моїх творів я з гордістю можу вказати на ля-мажорну симфонію». Вона – донині одна з найпопулярніших у доробку Бетховена, що засвідчила та теплота, з якою чернігівські слухачі сприйняли її виконання на фестивалі.
«Кажуть, той, хто не продиригував усі симфонії Бетховена, не може себе вважати причетним до мистецтва диригування, – жартує Андрій Савчук. – Так вийшло, що чотири з них я продиригував у Чернігові. Тому сьогоднішній виступ для мене – дуже знаковий, це можливість відчути, що таке симфонічне диригування. У кожного диригента є своя інтерпретація цього твору, і я спробував показати людям власне бачення».
На фестивальному концерті був присутній голова Національної всеукраїнської музичної спілки академік Євген Савчук – Герой України, народний артист України, лауреат Національної премії імені Тараса Шевченка, художній керівник і головний диригент Національної заслуженої академічної капели України «ДУМКА».
Прес-центр Чернігівського обласного філармонійного центру фестивалів і концертних програм