Погляд українського піаніста на музичне життя Ізраїлю

Сьогоднішнє музичне життя Ізраїлю дуже різноманітне. Відомі музиканти всього світу включають до свого концертного графіка виступи для ізраїльської публіки. Концертні зали обладнані за останнім словом техніки і мають чудову акустику. А музичні навчальні заклади та консерваторїї регулярно відвідують видатні виконавці з майстер-класами.

Музичні традиції цієї держави були сформовані європейськими музикантами ХХ століття. Підтримку у розвитку культури й у тому числі музичного життя надавали провідні європейські та американські митці та меценати.

Напевно, однією з найяскравіших особистостей у цьому плані був польський музикант, піаніст Артур Рубінштейн – постать легендарна. Його музичний шлях почався 1900 року в Берліні, а завершився 1976-го в Лондоні. З його ім’ям пов’язано багато відкриттів у мистецтві ХХ століття. Саме Артур Рубінштейн зробив відчутний внесок у музичне життя держави Ізраїль. І сьогодні на честь музиканта проводиться фортепіанний конкурс у Тель-Авіві. Високий рівень, професійне журі та строгий відбір конкурсантів зміцнили позиції цього конкурсу в світі, і перемога на ньому стає для багатьох молодих музикантів запорукою успішної міжнародної кар’єри. Варто відзначити, що в конкурсі беруть участь уже досить відомі музиканти.

Основним місцем проведення конкурсу є філармонія Тель-Авіва (Charles- Bronfmann Auditorium). Попри солідну місткість (близько 2400 місць), цей зал часом не може вмістити всіх охочих побувати на концерті й деякі виконавці змушені виступати з однаковою програмою кілька разів, а квитки розкуповуються заздалегідь за кілька місяців.

У філармонії Тель-Авіва базується Ізраїльський філармонійний оркестр. Перший концерт колективу відбувся 26 грудня 1936 року в Тель-Авіві під орудою видатного італійського диригента Артуро Тосканіні. Надалі робота оркестру була пов’язана з кількома видатними митцями. Леонард Бернстайн керував колективом у 1947–1949 роках, потім упродовж усього життя він охоче виступав з ним і в 1987 році отримав звання почесного диригента. А запрошеними диригентами були Ісай Добровейн, Малкольм Сарджент, Серджіу Челібідейк, Ференц Фрічай. Як солісти з оркестром виступали провідні радянські музиканти Давид Ойстрах, Мстислав Ростропович, Галина Вишневська і багато-багато інших.

Головним музичним керівником оркестру був призначений відомий індійський диригент Зубін Мета й оголошений довічним керівником колективу – випадок фактично безпрецедентний для сучасного музичного життя.

У числі музикантів – багато вихідців з СРСР і країн СНД. Сьогодні багато хто з них займає провідні пости концертмейстерів і їхніх заступників. Представлені різні музичні школи – від Прибалтики до Києва.

Ізраїльський філармонійний оркестр постійно виступає із безкоштовними імпрезами. Понад 150 концертів у сезон збирають сотні тисяч слухачів. Щорічні зарубіжні гастролі колективу надзвичайно популярні в усьому світі, кращі солісти вважають за честь виступити з ним.

Серед постійних гостей і друзів оркестру можна виділити Максима Венгерова, Марту Аргерих, Андроша Шиффа, Хатію Буніатішвілі, Юджу Ванг, Мишу Майського, Євгенія Кісіна, Іцхака Перельмана та інших.

Класичні напрямки музично-театрального мистецтва – опера і балет – для Ізраїлю не властиві. Вони почали розвиватися лише в середині ХХ століття. Головним оперним центром в державі став театр Голди Меїр. Склад трупи молодий і дуже талановитий. Чимало солістів є вихідцями з України або країн СНД. Артисти регулярно їздять набиратися досвіду в найбільші театри світу, такі як Віденський, Маріїнський, Лондонський і Зальцбурзький. Окрім того, трупа гастролює як по рідних містах, так і за кордон.

«Центр сценічних мистецтв», у якому розміщується театр, був відкритий у 1994 році. Зал вміщує 1,5 тисячі глядачів. Зовні будівля не схожа на класичні оперні театри з широкими сходами і мармуровими колонами. Все виконано в стилі модерн. У фоє проводяться виставки робіт сучасних художників. Дійство проходить на івриті, з субтитрами.
Протягом кожного сезону в театрі ставиться до 10 постановок.

На завершення хотілося б сказати, що сьогодні Ізраїль – це, поза сумнівом, країна з багатою культурою і досить цікавим музичним життям, основу якого заклали музиканти з Європи. Безумовно, без цього сучасна музична панорама в державі нині мала б зовсім інший вигляд. Зараз Ізраїль є дуже перспективною країною для реалізації музикантів усього світу. А це означає, що культура держави має світле майбутнє.

Лев ВЛАДИМИРОВ