izrail

Сьогоднішнє музичне життя Ізраїлю дуже різноманітне. Відомі музиканти всього світу включають до свого концертного графіка виступи для ізраїльської публіки. Концертні зали обладнані за останнім словом техніки і мають чудову акустику. А музичні навчальні заклади та консерваторїї регулярно відвідують видатні виконавці з майстер-класами.

Музичні традиції цієї держави були сформовані європейськими музикантами ХХ століття. Підтримку у розвитку культури й у тому числі музичного життя надавали провідні європейські та американські митці та меценати.

Напевно, однією з найяскравіших особистостей у цьому плані був польський музикант, піаніст Артур Рубінштейн – постать легендарна. Його музичний шлях почався 1900 року в Берліні, а завершився 1976-го в Лондоні. З його ім’ям пов’язано багато відкриттів у мистецтві ХХ століття. Саме Артур Рубінштейн зробив відчутний внесок у музичне життя держави Ізраїль. І сьогодні на честь музиканта проводиться фортепіанний конкурс у Тель-Авіві. Високий рівень, професійне журі та строгий відбір конкурсантів зміцнили позиції цього конкурсу в світі, і перемога на ньому стає для багатьох молодих музикантів запорукою успішної міжнародної кар’єри. Варто відзначити, що в конкурсі беруть участь уже досить відомі музиканти.

Основним місцем проведення конкурсу є філармонія Тель-Авіва (Charles- Bronfmann Auditorium). Попри солідну місткість (близько 2400 місць), цей зал часом не може вмістити всіх охочих побувати на концерті й деякі виконавці змушені виступати з однаковою програмою кілька разів, а квитки розкуповуються заздалегідь за кілька місяців.

У філармонії Тель-Авіва базується Ізраїльський філармонійний оркестр. Перший концерт колективу відбувся 26 грудня 1936 року в Тель-Авіві під орудою видатного італійського диригента Артуро Тосканіні. Надалі робота оркестру була пов’язана з кількома видатними митцями. Леонард Бернстайн керував колективом у 1947–1949 роках, потім упродовж усього життя він охоче виступав з ним і в 1987 році отримав звання почесного диригента. А запрошеними диригентами були Ісай Добровейн, Малкольм Сарджент, Серджіу Челібідейк, Ференц Фрічай. Як солісти з оркестром виступали провідні радянські музиканти Давид Ойстрах, Мстислав Ростропович, Галина Вишневська і багато-багато інших.

Головним музичним керівником оркестру був призначений відомий індійський диригент Зубін Мета й оголошений довічним керівником колективу – випадок фактично безпрецедентний для сучасного музичного життя.

У числі музикантів – багато вихідців з СРСР і країн СНД. Сьогодні багато хто з них займає провідні пости концертмейстерів і їхніх заступників. Представлені різні музичні школи – від Прибалтики до Києва.

Ізраїльський філармонійний оркестр постійно виступає із безкоштовними імпрезами. Понад 150 концертів у сезон збирають сотні тисяч слухачів. Щорічні зарубіжні гастролі колективу надзвичайно популярні в усьому світі, кращі солісти вважають за честь виступити з ним.

Серед постійних гостей і друзів оркестру можна виділити Максима Венгерова, Марту Аргерих, Андроша Шиффа, Хатію Буніатішвілі, Юджу Ванг, Мишу Майського, Євгенія Кісіна, Іцхака Перельмана та інших.

Класичні напрямки музично-театрального мистецтва – опера і балет – для Ізраїлю не властиві. Вони почали розвиватися лише в середині ХХ століття. Головним оперним центром в державі став театр Голди Меїр. Склад трупи молодий і дуже талановитий. Чимало солістів є вихідцями з України або країн СНД. Артисти регулярно їздять набиратися досвіду в найбільші театри світу, такі як Віденський, Маріїнський, Лондонський і Зальцбурзький. Окрім того, трупа гастролює як по рідних містах, так і за кордон.

«Центр сценічних мистецтв», у якому розміщується театр, був відкритий у 1994 році. Зал вміщує 1,5 тисячі глядачів. Зовні будівля не схожа на класичні оперні театри з широкими сходами і мармуровими колонами. Все виконано в стилі модерн. У фоє проводяться виставки робіт сучасних художників. Дійство проходить на івриті, з субтитрами.
Протягом кожного сезону в театрі ставиться до 10 постановок.

На завершення хотілося б сказати, що сьогодні Ізраїль – це, поза сумнівом, країна з багатою культурою і досить цікавим музичним життям, основу якого заклали музиканти з Європи. Безумовно, без цього сучасна музична панорама в державі нині мала б зовсім інший вигляд. Зараз Ізраїль є дуже перспективною країною для реалізації музикантів усього світу. А це означає, що культура держави має світле майбутнє.

Лев ВЛАДИМИРОВ