
19 травня о 19:00 у Київському культурному кластері «Краків» (Русанівська набережна, 12) звучатиме кримськотатарська симфонічна музика
У кожного з нас свої спогади про Крим. Але що ми знаємо про культуру Криму, кримськотатарську симфонічну музику? Проєкт «Симфонія Криму. Повернення» покликаний не тільки познайомити з кримськотатарською академічною симфонічною музикою високого ґатунку, а й підкреслити єдність країни, представити культуру кримськотатарського народу не лише в контексті української, а і загальноєвропейської та світової.
У виконані Національного президентського оркестру під орудою Ділявера Османа прозвучить симфонічна музика однієї з найяскравіших сучасних кримськотатарських композиторок Ельвіри Емір і поезія польського класика Адама Міцкевича, власне «Кримські сонети» (у перекладі Максима Рильського), написані митцем під враженням від його двомісячної подорожі Кримом. У фінальній частині концерту прозвучить Ода «О мій святий народе!» у виконанні оркестру разом зі зведеним дитячим хором.
Автор ідеї Олександр Рудько: «У нашому проєкті ми хочемо сказати про багато речей. І відповідно використовуємо різні виразні засоби, щоб якомога точніше проартикулювати ті теми, про які раніше мовчали або говорили недостатньо. В музиці закладені глибинні болі й радості кримськотатарського народу. Словом, це – незаангажований погляд на Крим і його культуру: поезія Адама Міцкевича лягає дуже точно й стилістично ідеально поєднується з музикою. Відеоряд покликаний візуально висвітлити ключові події життя народу за останні 250 років. Таким чином, музика, слово і візуальна частина – створюють цю Симфонію Криму».
Насамперед, слід відзначити, що Ельвіра Емір є однією з небагатьох жінок-композиторок у кримськотатарській культурі, що само по собі є винятковим фактом. Її музика відчутно вкорінена у кримськотатарський мелос, з його неповторним колоритом. Разом із тим, її стиль, окрім національних фольклорних традицій, гармонійно поєднує деякі стильові явища музичного модернізму ХХ століття, зокрема, неоромантизм та імпресіонізм. Симфонії композиторки – потужні й масштабні, вони вражають рівнем драматизму і широтою музичного дихання. Безумовно, їхня авторка – самобутня й глибока мисткиня, а її музика варта представлення на найбільших концертних майданчиках світу.
Ділявер Осман, диригент, музичний керівник: «Для мене цей проєкт має особливе значення. Наша місія зробити все, щоби люди, які мешкають у Криму, відчували нашу підтримку. А для тих, які живуть на материковій частині України, через поезію та музику показати красу Криму. Це наша земля і ми маємо об’єднуватись у спільній боротьбі заради звільнення наших громадян з окупації, в якій вони опинились після 2014 року. Кожен на своєму місці має наближати перемогу над ворогом і допомагати повернутися до рідного краю кожному, хто змушений був його залишити після ворожої навали».
Команда проєкту запустила флешмоб «Згадай Крим!» У соціальних мережах люди діляться фото й спогадами про Крим із хештегом #СимфоніяКримуПовернення.
«10 років окупації! У кожного з нас є спогади і мрії про Крим. Ми хочемо, щоб завдяки флешмобу українці відчули ностальгію згадавши те, що їх пов’язує з Кримом.
Пам’ять про окупацію, депортацію і геноцид кримських татар сьогодні особливо важлива для українців, адже це акт історичної справедливості, вияв солідарності з кримськотатарським народом, боротьба за правду та запорука єдності. Вшановуючи пам’ять, ми не лише визнаємо трагедію, що спіткала кримських татар, а й робимо крок до кращого майбутнього, де пануватимуть справедливість, толерантність і взаємоповага», наголошує Світлана Євдокименко, кураторка та продюсерка проєкту.
У проєкті беруть участь: Національний президентський оркестр; Ділявер Осман – диригент, музичний керівник; Олександр Рудько – автор проєкту, оповідач; Камерний дівочий хор КДМЛ імені Миколи Лисенка, художня керівниця та диригентка – Юлія Пучко-Колесник, хормейстерка – Віра Шемчук; Хор дівчат молодших класів КДМЛ імені Миколи Лисенка, художня керівниця – Віра Шемчук, концертмейстер – Юрій Заходякін; Хор хлопчиків та юнаків сектора практики НМАУ, художня керівниця і диригентка – Алла Шейко.
Проєкт реалізовується ГО «Культурно-мистецька фундація DUSHA UA» у партнерстві з Національним президентським оркестром. Директор – Максим Гусак. Кураторка та продюсерка проєкту – Світлана Євдокименко.
Не пропустіть цю унікальну можливість доторкнутися до глибинної культури Криму, відчути його красу та біль і зробити свій внесок у його повернення!
За матеріалами пресрелізу