konkurs-lyatosh

6 листопада в малому залі Львівської філармонії відбувся унікальний концерт «Call for Genius». То була церемонія нагородження лауреатів Третього всеукраїнського конкурсу молодих композиторів імені Бориса Лятошинського

Конкурс є частиною грандіозного Міжнародного фестивалю Kharkiv Music Fest, який через повномасштабне вторгнення росії в Україну був поставлений на паузу. Проведення концерту-нагородження стало можливим завдяки Товариству побратимства Харків–Нюрнберг (Partnerschaftsverein Charkiw-Nürnberg) і Благодійному фонду «Толока» – організатору Kharkiv Music Fest. Усі зібрані кошти з концерту будуть передані фондом «Толока» Ізюмській міській центральній бібліотеці, яка постраждала від влучання ворожої ракети.

Мета конкурсу – розвиток творчості молодих композиторів в Україні, їхня фахова орієнтація в професійному середовищі. Основне завдання – створення мистецького простору можливостей для реалізації юної генерації.

За правилами конкурс передбачав участь композиторів віком до 17 років (молодша група) та 18–26 років (старша група). На розгляд журі приймалися: дуети для скрипки, альта або віолончелі та фортепіано (молодша група) і квартети для двох скрипок, альта й віолончелі (старша група). Загалом на конкурс було допущено 17 робіт (5 у молодшій групі, 12 – у старшій).

Відповідно до регламенту, міжнародне журі оцінювало твори в один тур.
Цьогоріч до складу журі увійшли: Олександр Щетинський (Україна), Еугеніуш Кнапік (Польща), Леонід Грабовський (Україна/США), Олександр Грінберг (Україна/Німеччина).

Традиційно конкурсанти змагалися за грошові премії і право виконати власний твір на сцені.

Лауреатом конкурсу в молодшій групі став Ярослав Шепелєв (Харків) за твір «Горобець та Киця» для скрипки й фортепіано (ІІІ премія). Переможці старшої групи: І премія – Володимир Богатирьов (Харків) за Струнний квартет; ІІІ премія – Артем Бриль (Чернігів/Київ) за Струнний квартет «Альбус і Август».

Тож зі сцени Львівської філармонії лунали твори лідерів змагання у виконанні Струнного квартету Львівської національної філармонії імені Мирослава Скорика «Фенікс» (Phoenix String Quartet) у складі: Микола Гав’юк (1-ша скрипка), Петро Тітяєв (2-га скрипка), Вадим Педорич (альт) і Денис Литвиненко (віолончель).

«21 лютого прийом робіт був закритий і отримані партитури відправили на розгляд високоповажного журі. А 24 лютого розпочалась війна, тож було недоречно думати про якісь розважальні заходи, нагородження лауреатів, – розповідає Іван Пахота, директор конкурсу. – Та ми проводимо конкурс не просто заради конкурсу, а й для того, щоб опікуватись лауреатами, надавати їм можливість самим виконати власні твори або почути як вони звучать у професійному виконанні.

Окрім того, ми мали зобов’язання перед учасниками, тож було ухвалено рішення усе ж провести концерт-нагородження. Хочу зазначити, що конкурс цього року дуже відрізняється від попередніх, і не тільки через війну – зовсім інші настрої творів, рівень учасників. Але ми продовжуємо рухатися вперед, і в наших планах оголосити після війни Четвертий конкурс Лятошинського. Я думаю, що скоріше за все це будуть вокально-хорові опуси».

«Дуже знаковим є те, що творчість допомагає підтримувати моральний дух. Так було в часи Лятошинського, так є і зараз. У подібні періоди виникає відчуття, що ти маєш щось робити і мистецький фронт такий самий, як і військовий. Ми бачимо, як цей фронт, колись недооцінений нами, тепер використовує ворог, – коментує Тетяна Гомон, почесна амбасадорка конкурсу, хранителька квартири-музею Лятошинського. – Тож сьогодні важливо переосмислити важливість впливу культурного кола на сприйняття і нашої держави в світі, і нашого особливого культурного коду.

Те, що я сьогодні почула, мені дуже сподобалось. Мене вразило як написане, так і виконання. Дякую львівським музикантам, що згодились допомогти, бо професійне відтворення творів наших лауреатів – дуже вагоме, це дає їм відчути, що їхні твори значущі й гідні виконання. І вельми показово, як слухачі сприйняли музику, бо прихильність публіки – надважлива для кожного творця».

«Мій твір називається просто Струнний квартет, – розповідає Володимир Богатирьов, старша група, ІІ премія. – Така проста назва, бо вважаю, що музика повинна говорити за себе. Опус написано в достатньо тяжкий період мого життя і виражає внутрішні переживання. Коли почалась війна, я додав у нього нові частини, котрі, як мені здається, відповідають змісту твору.

Узагалі вплив війни на нашу музику є сильним. Зміниться естетика української музики, вона буде частіше звертатися до свого коріння, це буде нова фольклорна хвиля і новий бум експресіонізму.

Щодо планів, то після нашої перемоги я хотів би написати камерну оперу. Хочеться зробити щось масштабне саме для рідного Харкова – міста-героя. І та музика буде наповнена, з одного боку, живою силою, а з іншого – рефлексією».

Зазначимо, що найближчим часом представники фонду «Толока» планують закупити дитячі книжки та якнайшвидше передати їх Ізюмській міській центральній бібліотеці (Харківська область), яка постраждала від обстрілів окупаційних військ.

За інформацією організаторів конкурсу