Конкурс молодих вокалістів імені Василя Сліпака, який уже вдруге відбувся у Львові, від цього року має статус міжнародного
Завершився він 20 грудня – саме в день, коли Василю виповнилося б 45. Тож цей день розпочався з покладання квітів на його могилу на Личаківському цвинтарі та продовжився фінальним туром, нагородженням переможців і великим концертом. Спів талановитої молоді у переповненому філармонійному залі сприймався, як світ світла, поминальна літургія, присвята співаку-воїну, Герою України.
Ініціатором проведення та організатором конкурсу є Львівська національна філармонія у співпраці з департаментом культури, національностей і релігії Львівської ОДА, Фундацією Василя Сліпака за підтримки Львівської ОДА і Львівської обласної ради. До конкурсу долучились меценати, друзі й колеги з України, США, Канади, Франції (адже Василь Сліпак жив і працював у Парижі майже 20 років), а також мистецькі колективи, серед яких Український хор «Думка» (м. Нью-Йорк), Українська капела бандуристів імені Тараса Шевченка (м. Детройт), Український чоловічий хор «Прометей» (м. Філадельфія), Хор «Аксіос» та Український чоловічий хор міста Едмонтона.
Вокальне змагання молодих відбувалось також у співпраці з творчими та музичними навчальними закладами, серед яких Національна музична академія України імені Петра Чайковського. Саме від імені НМАУ звернувся до Президента України ректор Максим Тимошенко з листом-проханням підтримати цей важливий захід. Знаменно, що так і сталося: цьогоріч конкурс імені Василя Сліпака проходив під патронатом Президента України.
У ньому взяли участь 52 молодих співака з України, Польщі, Китаю, Австрії, більшість із яких представляла, звичайно, Україну. Творча молодь змагалась у різних вокальних номінаціях та у двох вікових категоріях (16–21 та 22–30). Виступи конкурсантів оцінювало авторитетне журі на чолі з солісткою Польської Королівської Опери, професорки Університету музики імені Фридерика Шопена Ольги Пасічник. До його складу ввійшли також народний артист України, соліст Львівської національної опери імені Соломії Крушельницької Олег Лихач, оперний режисер та артистичний менеджер Аксель Кресін (Німеччина), директор і художній керівник Львівської державної заслуженої чоловічої хорової капели «Дударик», у якій починав музичну освіту Василько Сліпак, заслужений діяч мистецтв України Дмитро Кацал, лауреат міжнародних конкурсів оперних співаків Поль Гоглер (Франція) і заслужена артистка України, солістка Львівської національної опери Тетяна Вахновська.
Не раз доводиться чути, що нинішній світ збіднюється на красиві голоси, що світове вокальне мистецтво поповнюється за рахунок українських співаків. Конкурс ще раз підтвердив це. Майже всі конкурсанти привабили, передусім, красою голосу. З 16 переможців двоє зарубіжних конкурсантів стали лауреатами – чудовий польський тенор Пьотр Каліна (ІІІ премія) та дипломант із гарним потужним тенором Лю Тао (Китай).
Володаркою Гран-прі стала студентка Львівської національної музичної академії імені Миколи Лисенка Інна Федорій, яка вразила яскравою колоратурою. Для Інни – це вже не перша перемога у вокальних змаганнях. Відкриттям конкурсу є Ірина Ващенко, якій вдалося на концертній сцені створити переконливі образи оперних героїнь (ІІІ премія у другій віковій категорії). Студенти Національної музичної академії України Роман Перевертун (ІІ премія) і Максим Назаренко (І премія) підкорили журі та численних слухачів розкішними баритонами, високою культурою співу і майстерністю (не по роках) вокалу. Ще одна ІІ премія дісталась студенту Київської муніципальної академії музики імені Рейнгольда Глієра Георгію Вешапідзе (баритон), котрий підкріпив свій вокальний талант справжнім артистизмом. Дипломом журі відзначило також Мар’яну Березяк (гарне мецо-сопрано).
Особливу увагу привернули талановиті конкурсанти першої вікової категорії, які дають надію на «світле майбутнє» вокального мистецтва. Ось вони: три дипломантки – Дар’я Акулова (теж представниця НМАУ), Анастасія Саварина, Ангеліна Трушевська, дві лауреатки ІІІ премії – Анжеліка Бондарчук, Ольга Мельничук, два лауреати ІІ премії – Анатолій Конопляник і студентка НМАУ імені Петра Чайковського Теона Тодуа. Данієль Семсічко виборов І премію.
Будь-яке виконавське змагання привабливе, насамперед, не тільки званням, а й можливістю бути почутим і отримати шанс на майбутню сценічну кар’єру. Ось таких бонусів конкурс у Львові, який припав на День св. Миколая, надав молодим співакам казково багато. Так само, колись Василю Сліпаку після конкурсу в Парижі був даний шанс розпочати шлях до світової слави.
Усі 16 фіналістів одержали запрошення співати на провідних концертних сценах України, Франції та Швейцарії. Неперевершеним проектом назвали під час урочистих нагороджень запрошення ректора Національної музичної академії України імені Петра Чайковського Максима Тимошенка п’ятьом лауреатам виступити з Національним президентським оркестром України на щорічному концерті у Великому залі, який носить ім’я Героя України Василя Сліпака, в день його народження – 20 грудня 2020-го. Ще четверо переможців матимуть концерти у НМАУ впродовж наступного року.
Національна спілка композиторів України теж відзначила двох переможців, запросивши їх взяти участь у Міжнародному музичному фестивалі «Київ Музик Фест-2020». Знаменно, що НСКУ, як і інші творчі об’єднання, надавали відзнаки за краще виконання оперної й вокальної музики українських композиторів і народних пісень. В окрему «номінацію» виділилися солоспіви західноукраїнських авторів, які входили до обов’язкової програми (із запропонованого списку з 30 авторів!).
Концертні сертифікати запропонували Міжнародна музична академія ІМА Virtuosos Coloratura Opera Lab і Вокальна формація «Піккардійська терція». Особливим дарунком стало особисте запрошення відомого швейцарського музиканта, давнього друга української культури, диригента і видавця Сімона Камартіна виступити з трьома концертами у Швейцарії. Цієї честі удостоївся Георгій Вешапідзе.
Можливо, найпочесніший приз отримала володарка Гран-прі Інна Федорій. Рідний брат Василя Орест Сліпак вручив їй спеціальну нагороду «Від родини Василя Сліпака» – участь у міжнародному проекті «Опера-гала» спільно з камерним оркестром «Нова Європа» під орудою Ніколаса Краузе у Парижі 14 травня 2020 року.
Конкурс відзначив також концертмейстерів. Адже відомо, що від піаніста, з яким працює і виступає на сцені співак, великою мірою залежить його успіх. Знаменно, що серед найкращих журі відзначило відомих майстрів цієї професії, представників НМАУ імені Петра Чайковського Наталю Королько, Михайла Мерзлікіна та Олексія Беглєцова.
Відтак конкурс став вражаючою музичною присвятою Пам’яті Василя Сліпака у його рідному місті. Окрім конкурсних змагань, молоді співаки мали можливість взяти участь у майстер-класах, відвідати творчі лабораторії і мистецькі зустрічі з членами міжнародного журі – відомими музикантами, педагогами й режисерами, побачити фільм про Василя Сліпака «МІФ», послухати концерт симфонічної музики під орудою Сімона Камартіна.
Символічним було й відкриття конкурсу оперою «Алкід» Дмитра Бортнянського. Адже саме завдяки Василю Сліпаку 20 років тому Європа і світ дізнались про «українського Моцарта» Дмитра Бортнянського. Саме він зацікавив французького диригента Жана-П’єра Лоре розповіддю про композитора та оперу «Алкід» і поділився мрію записати твір на компакт-диск. Василь власноруч переписав партитуру і надіслав у Париж.
Захопившись цим проектом, Жан-П’єр Лоре у березні 1998-го в церкві св. Урсули спільно з українськими й французькими музикантами здійснив мрію Василя Сліпака! Про це розповіла чудова виставка-спогад «Алкід: сильна людина», присвячена 20-річчю першої презентації опери Дмитра Бортнянського в Європі: у фойє Львівської філармонії експонувалися документи, листи, той самий зроблений Василем рукопис партитури, а також макет майбутнього пам’ятника Василю Сліпаку в київському сквері, що носитиме його ім’я (куратори виставки – Ольга Сторож, Андрій Рибка).
Особисто мене вразили слова Інни Федорій: «Вокалісти часто жертвують заради кар’єри всім, а Василь Сліпак пожертвував кар’єрою, собою, своїм життям заради України». Один із членів журі конкурсу Аксель Кресін у промові наголосив на тому, що політика і культура щільно пов’язані та навів приклад із виступу відомого співака, котрий вийшов на авансцену й звернувся до всіх словами свого оперного героя, закликаючи до об’єднання заради свободи. При цьому Аксель додав, що в наш час Василь Сліпак теж вийшов би на край сцени із закликом об’єднатися заради збереження своєї країни й світу.
P.S. Рівно за півроку – 19 червня стартуватиме вже ІV Відкритий музичний маратон пам’яті Василя Сліпака. «Збережімо світ» – саме таке гасло матиме музичний міст, який об’єднає різні країни світу.
Леся ОЛІЙНИК, Львів–Київ