V Міжнародна учнівська конференція «Мистецтво без меж: шлях до науки» відбудеться у листопаді вже традиційно як відлуння ХХХІV Міжнародного фестивалю сучасної академічної музики «Київ Музик Фест-2023».
Свій ювілейний п’ятий рік проведення учнівська конференція офіційно завершить як частина проєкту, який по-суті, виріс на її основі. Йдеться про нині масштабний мистецько-освітній захід CRESCENDO ART FORUM, складовими якого, окрім учнівської конференції, стали Мистецький дискусійний клуб, міжнародний семінар для викладачів початкових мистецьких освітніх закладів України та низка мистецьких і соціальних активностей для дітей і викладачів.
Від часу своєї появи у 2019 році і донині конференція залишається унікальним явищем українського мистецько-освітнього процесу. Вона має усі атрибути наукового форуму: тематичні секції і регламент виступів, наукових експертів і вимоги до доповідей, модераторів дискусійних панелей і спікерів. Але головним її учасниками – ведучими секційних засідань і доповідачами – є діти, учні мистецьких шкіл України і, віднедавна, – освітніх закладів зарубіжжя.
Інша родзинка конференції – відкритість і демократичність. Участь у заході можуть взяти учні різних вікових груп, музичних фахів, і що вкрай важливо, різних соціальних і комунікаційних можливостей, діти з особливими освітніми потребами. Безпосередність у спілкуванні учасників заходу, як дітей із дітьми, так і дітей із дорослими, зорієнтованість у виборі тем виступів винятково на інтереси і зацікавлення учня створили сприятливий ґрунт для розвитку форуму. Нині навіть у вітчизняному освітньо-мистецькому просторі конференція є вагомим суб’єктом процесу: має свою стабільну аудиторію учасників і слухачів із різних ланок мистецької освіти, а її набутки, зокрема відео засідань, використовуються як методичні матеріали до викладання предметів теоретичного циклу у мистецькій школі. Вже другий рік поспіль конференція розширює міжнародні зв’язки у мистецько-освітній сфері.
П’ята Міжнародна учнівська конференція «Мистецтво без меж: шлях до науки» триватиме упродовж 10–12 листопада у офлайн і онлайн форматах.
Модерувати дискусійні панелі форуму будуть діти, які за результатами ІІІ Міжнародної учнівської конференції ARS LONGA-2023 отримали «Сертифікат модератора». Окрім модерування і виступу із доповіддю, учні можуть взяти участь у заході як слухачі, ілюстратори або ж контент-менеджери.
Для охочих спробувати себе у ролі юних науковців розгорнуто панораму тематичних напрямів, які охоплюють чи не усі галузі й аспекти світової художньої культури. Це традиційні напрями «Music made in Ukraine», «Класичне мистецтво», «Сучасний мистецький простір», «Музичні інструменти, ансамблі, оркестри», «Музика та суміжні види мистецтва», «Фольклор», «Світова художня культура», «Складові музичної мови», «Проєкти та промоції у сфері культури», «Світове мистецьке краєзнавство», «Знаменні дати і події в культурно-мистецькому житті України і світу» і два нові, але актуальні, блоки – «Мистецтво і війна» та «Арттерапія та рефлексія».
Однією із найбільш інтригуючих сторінок учнівської конференції є зустрічі із хедлайнерами. Цього разу, зважаючи на прив’язку до фестивалю сучасної академічної музики «Київ Музик Фест», це будуть композитори – Золтан Алмаші і Олександр Чорний. Бесіди з ними, знову ж таки, традиційно, модеруватимуть діти.
Як захід міжнародного рівня конференція має шість робочих мов: українську, англійську, іспанську, польську, німецьку і французьку. Усі засідання відбуватимуться із синхронним перекладом.
Отже, V Міжнародна учнівська конференція «Мистецтво без меж: шлях до науки» запрошує до участі. Термін подачі заявки на участь: до 25 жовтня включно. Участь у конференції – безоплатна.
Довідка
Авторка та менеджерка проєкту – Олена Садівнича, завідувач теоретичного відділу ДМШ №39 Оболонського району м. Києва, викладач-методист.
Науковий куратор – Юрій Чекан, доктор мистецтвознавства, лауреат премії імені Миколи Лисенка, професор кафедри культурології Українського католицького університету, професор кафедри музикознавства Львівського національного університету ім. І. Франка.
Засновники та організатори: Київський міський методичний цент закладів культури та навчальних закладів, Національна спілка композиторів України, відділ культури Оболонської в місті Києві державної адміністрації, Дитяча музична школа №39 Оболонського району м. Києва.
Партнери: Державний науково-методичний центр змісту культурно-мистецької освіти, Council of Europe project «Continued support to promoting social human rights in Ukraine»; Міжнародне Гріговське товариство (Тhe International Grieg Society); Асоціація резидентів культури України; Київський національний академічний театр оперети; Національний будинок музики; Київський муніципальний академічний театр опери і балету для дітей та юнацтва (Київська опера); Меморіальний музей-квартира В.С. Косенка; Комунальне підприємство Оболонського району м. Києва «Дитячий кінотеатр “КАДР”»; інтернет-журнал «Музика»; всеукраїнський науково-методичний часопис «Мистецтво і освіта»; The Claquers; Радіо Ісландія.
Валентина Кулик