У філармонії прозвучать: твір, який прослухало понад 7 мільйонів меломанів, та урочисті фанфари «Слава Україні!», замовлені американцем
24 січня у Національній філармонії відбудеться концерт «Українська рапсодія» Національного академічного духового оркестру України під орудою молодого диригента Івана Стецького. Назву програмі дала «Українська рапсодія» сучасного швейцарського композитора Франко Чезаріні, натхнена колоритом фольклору різних регіонів України.
Автор писав її упродовж 1979–1993років. Відтоді вона стала дуже популярною і виконувалася духовими оркестрами багатьох країн.
Рапсодія – це музична фантазія на народні теми, тож програма концерту фактично відтворює цю ідею. Кожний твір є унікальним музичним пазлом, що представляє певну місцевість нашої держави і часовий проміжок розвитку української музики.
Оркестр запрошує у колоритну та яскраву мандрівку творчістю українських композиторів різних епох – від легендарної потужної увертюри до опери «Тарас Бульба» основоположника вітчизняної класики Миколи Лисенка до «Концертино» молодого сучасного композитора Едварда Кравчука, чию музику за останній рік прослухало понад 7 мільйонів меломанів по всьому світу (за даними Spotify).
Звукописні партитури просякнуті відповідним інтонаційним і тембровим шармом: як-от побудована на карпатському фольклорі «Гуцульська рапсодія» Георгія Майбороди, буковинські теми у «Рапсодії» Леоніда Затуловського, «Ятрань» Анатолія Жульєва, котра захоплює козацьким духом, «Троїсті музики» Левка Колодуба, що відображають звучання найпопулярнішого народного інструментального ансамблю, та інші родзинки програми.
На початку концерту прозвучать урочисті фанфари «Слава Україні!» для великого духового оркестру сучасної композиторки, піаністки та органістки Ірини Алексійчук, написані вже під час широкомасштабного вторгнення росії на територію України. У жовтні 2022-го до композиторки звернувся Алан Тонгрет, керівник TongretARTS LLC – американець, якому глибоко не байдужа ситуація в Україні після загарбницького нападу на неї держави-терориста.
Він замовив мисткині твір на підтримку України та демократії в усьому світі до річниці початку повномасштабних бойових дій росії проти України. Головною умовою і проханням пана Алана було те, щоби світову прем’єру та студійний аудіозапис здійснив саме наш Національний академічний духовий оркестр.
Генеральний директор колективу Олександр Піроженко радо підтримав ідею. Результат їхньої співпраці – вже записаний (https://www.youtube.com/watch?v=LjVHYO_sNVU) і звучатиме у концерті 24 січня.
На створення цих урочистих фанфар Ірину надихнуло відео молитви бійців батальйону «Азов» перед боєм. Молитовний текст був написаний 1919 року українським націоналістом і борцем за незалежність України Осипом Мащаком кров’ю на стіні тюремної камери, де його ув’язнили. В основі твору лежать дві музичні теми, знайомі й дорогі серцю кожного українця, Гімну України та пісні «Ой у лузі червона калина…»
Звісно, «Українська рапсодія» неможлива без пісні, тож прозвучать вокальні хіти XX століття у виконанні Тетяни Школьної. Солюватиме на кларнеті Геннадій Ковтун.
Подейкують, що музиканти припасли ще кілька музичних сюрпризів, тож радимо це перевірити.
Диригент Іван Стецький. Творчому підходу молодого амбітного маестро притаманні чіткість, раціональність і водночас свобода й емоційність. Кар’єру він почав ще зовсім молодим у складі Kyiv Symphony Orchestra. Проте обрав працювати на Батьківщині, тому у вересні 2022-го повернувся до України, де виграв конкурс на посаду диригента вищої категорії Київської опери.
Зараз митець диригує Національним духовим оркестром України. Його репертуар містить музику різних жанрів і напрямків. Він популяризує маловідому українську музику. У співпраці з незалежною мистецькою формацією Art.razom здійснив низку проєктів, серед яких – постановки опери «Одержима» Мирослава Волинського (оркестр Оперної студії НМАУ) та оперної трилогії «KAVKA» Вікторії Шинкаренко (National chamber ensemble). Поставив оперу «Ноктюрн» Миколи Лисенка в Оперній студії Національної музичної академії України.
Як запрошений диригент працював разом з арт-директором фестивалю та головним диригентом Опери на Рейні в Дюссельдорфі Віталієм Алексейонком над завершальним концертом Kharkiv Music Fest-2023 (оркестр – музиканти Схід-опери та ансамблю Kharkiv Music Fest), брав участь у цьогорічному Kyiv Music Fest-2023, секція сучасної української музики.
За інформацією пресрелізу
Фото Вікторії ГОЛОВЧЕНКО