Якось і повірити складно в те, що Всеукраїнський фестиваль «День українського баяна і акордеона» та його київський міжнародний баянно-акордеонний марафон, які народилися в такий складний для нашої країни рік – 2013 (хоча й подальші роки були не легшими), має на сьогодні вже сім щорічних зібрань
За ці роки відбулися сотні концертів у Києві, обласних і районних містах України й навіть у селах. У кількох містах під «шапкою» нашого заходу організовані свої обласні фестивалі, багатогодинні марафони, міжнародні та всеукраїнські конкурси, відбуваються гастролі українських і зарубіжних виконавців. Обласна та міська влада у кількох містах включає цей фестиваль у щорічний бюджет. Усе це засвідчує те, що вибраний у 2013 році напрямок є правильним і він сприйнятий українською баянно-акордеонною громадою. Подяка ентузіастам, які роблять добру справу, поширюючи інформацію про наш захід, проводячи власні концерти, фестивалі та конкурси, на жаль здебільшого за власною ініціативою. Але всі ми разом продовжуємо «лупати сю скалу», і результати є та не такі вже й малі.
Що ж ми пропонували у Сьомому міжнародному фестивальному марафоні? Як і зазвичай, у нас виступали наймолодші учні музичних шкіл, брали участь студенти музичних училищ і коледжів, талановита молодь із вишів багатьох регіонів України, видатні українські солісти й ансамблі. Поки що, з відомих причин, не виступали музиканти з Донбасу та Криму. Було виконано багато творів українських композиторів, що завжди є пріоритетом для нас. Звучали прем’єри в Україні авторських творів, які виконали наші гості з багатьох європейських країн. Дозволю собі усіх їх поіменно представити, а також подякувати їм за те, що вони знайшли можливість взяти участь у нашому фестивалі: Samanta Čipinska (акордеон, Латвія), Martina Jembrišak (баян, Хорватія), Ірина Серотюк (баян, Україна–Швеція), Adam Maksymienko (баян, Польща), Duo Accellorandom: Romana Simbera, Neza Tokar (віолончель, баян, Словенія), Duo Aliada: Michael Knot, Bogdan Laketic (саксофон, акордеон, Австрія), ALDO DUO: Dominik Domińczak, Aleksander Stachowski (кларнет, баян, Польща).
Величезну вдячність ми висловлюємо Австрійському культурному форму за підтримку нашого фестивалю та допомогу в приїзді Duo Aliada. Також нашу вдячність ми адресуємо VALTSTS KULTURKAPITALA FONDS (Латвія) за підтримку виступу Samanta Čipinska. Принагідно хочу сказати, що Martina Jembrišak та Adam Maksymienko, окрім Києва, виступали ще в Луцьку та Львові, а ALDO DUO – у Житомирі та Вінниці.
Згадаймо про минулорічні й цьогорічні пам’ятні та ювілейні дати, які є дуже важливими для баянно-акордеонного мистецтва: 115-річчя від дня народження засновника кафедри народних інструментів у Київській державній консерваторії імені Петра Чайковського – Марка Геліса, 100-річчя від дня народження народного артиста України, професора Миколи Різоля, 80-річчя з дня заснування кафедри народних інструментів у Київській державній консерваторії і 80-річчя з дня заснування Квартету баяністів Київської філармонії (тепер – Квартет баяністів імені Миколи Різоля Національної філармонії України). Минулоріч виповнилося 65 років знаному українському композитору і баяністу, заслуженому діячу мистецтв України Володимиру Зубицькому та відомому баяністу, народному артисту України Сергію Грінченку, а в цьому році відзначаємо 70-річчя президенту Асоціації баяністів та акордеоністів НВМС, заслуженому діячеві мистецтв України Анатолію Семешку та 55 річчя відомому баяністу, заслуженому артисту України Павлу Фенюку. Усе це є нашою славною історією і сучасністю, яку ми маємо знати і шанувати.
Тому співпраця Національної всеукраїнської музичної спілки, Асоціації баяністів та акордеоністів НВМС та Концертної серії «Нова музика в Україні» триватиме й надалі і, ми впевнені, даватиме вагомі мистецькі результати!
Ми вже почали готуватись до наступного, Восьмого фестивалю, а усім небайдужим будемо вдячні за допомогу та підтримку!
Володимир РУНЧАК, художній керівник фестивалю