jazz skadovsk

У приморському містечку Скадовську на яскраво та святково оформленій сцені Будинку культури засвітився різнобарвними кольорами веселки 19-й Всеукраїнський дитячо-юнацький фестиваль «Джаз над морем»

Уперше відвідувала цей відомий в Україні дитячо-юнацький форум джазу та відчувала хвилювання, адже їхала на запрошення оргкомітету конкурсу як член журі й представляла найпочесніше в Україні творче об’єднання – Національну всеукраїнську музичну спілку та Всеукраїнську асоціацію естрадних і джазових оркестрів України як її відповідальний секретар. Багато теплих слів чула про цей фестиваль від шанованої і знаної в Україні людини, шеф-редактора журналу «Джаз», композитора, професора та викладача, який не раз був головою журі цього конкурсу, Валерія Титаренка. Прагнула побачити усе на власні очі та порівняти з іншими фестивалями-конкурсами, на яких доводиться часто бувати.

Фестиваль виправдав мої найкращі очікування. Поділяю думку переважної більшості його учасників і відвідувачів, що на сьогодні це – найкращий фестиваль для молоді в Україні.

Дитячий фестиваль «Джаз над морем» було створено у 2000 році ентузіастами джазу й меценатами: Володимиром Бейком (заступник голови Скадовської райдержадміністрації), Анатолієм Шумейком (завідувач джазового відділу Херсонського музучилища), Валерієм Білошапком (керівник дитячого естрадно-духового оркестру «Сурма») та великим поціновувачем джазу Олександром Горяйновим (засновник ВП «АС»), Анатолієм Волошиним (директор міського Будинку культури, а сьогодні – голова оргкомітету фестивалю), Дмитром Забавським (генеральний директор Асоціації «Українська правова фундація») і Федором Проданом (керівник Скадовського дочірнього торговельного підприємства та Скадовської районної організації ветеранів України). Усі вони – члени оргкомітету фестивалю, які, попри періодичні труднощі, докладають багато зусиль, щоб усім його учасникам було цікаво, комфортно й хотілося повертатися на фестиваль знову й знову.

Перший фестиваль «Джаз над морем» був проведений як регіональний, у котрому взяли участь джазові колективи Півдня України. З кожним роком географія фестивалю розширювалася, його учасниками ставали дитячі джазові колективи з Києва, Одеси, Херсона, Кривого Рогу, Мінська, Південного, Трускавця, Тирасполя, Ростова-на-Дону. З 2003 року «Джаз над морем» набув статусу всеукраїнського, до участі в ньому почали залучати й студентів молодших курсів музичних училищ.

Організатори створюють для учасників, почесних гостей і членів журі усі необхідні побутові умови: харчування й розміщення за рахунок фестивалю, внески учасники не сплачують, усіх зустрічають у Херсоні та відправляють назад комфортабельними автобусами, учасників розміщують у пансіонатах на березі моря, а членів журі та почесних гостей – у готелі. Розпорядок дня сплановано так, щоби всі учасники могли не тільки виступити, а й відпочити на свіжому морському повітрі.

З особливою повагою до членів журі скадовські друзі організували незабутню прогулянку морем на яхті. Таких умов я не бачила на жодному конкурсі. Організована пряма трансляція джазової події у режимі онлайн на сайті jazz.skadovsk.net, а у планах  – зробити якісний архів на DVD.

Своєрідним майстер-класом для учасників стали концерти почесних гостей фестивалю – відомих джазових музикантів, солістів, ансамблів і біг-бендів, лауреатів численних міжнародних і всеукраїнських фестивалів джазової музики, їхні джем-сейшени.

До складу журі цьогоріч увійшли знані джазові діячі України – музиканти, композитори, музикознавці й викладачі. Голова журі – заслужений діяч мистецтв України, лауреат міжнародних конкурсів Анатолій Шумейко (місто Скадовськ), заслужений працівник культури України, завідувач відділу «Естрада» Одеського музичного училища імені Костянтина Данькевича Микола Голощапов, заслужений працівник культури України, завідувач джазового відділу Херсонського музучилища, керівник біг-бенду «ПСП» Віталій Шаповаленко, відповідальний секретар Всеукраїнської асоціації естрадних і джазових оркестрів України Національної всеукраїнської музичної спілки, арт-директор Параду біг-бендів України, викладач Школи джазового та естрадного мистецтв Галина Макаренко-Дергунова (Київ), лауреат міжнародних джазових конкурсів, піаніст, композитор та аранжувальник, викладач Одеського музучилища Олексій Пєтухов.

Високопрофесійні та доброзичливі члени журі протягом двох днів оцінювали виступи учасників фестивалю-конкурсу за 10-бальною шкалою. Сучасний і класичний джаз був представлений в усьому розмаїтті напрямків і жанрів – від сольних виконавців, ансамблів до виступів біг-бендів. За результатами голосування журі складали рейтинг і розподіляли місця, передусім – за наявністю особистої творчої фантазії, імпровізації та відчуття свінгу, відповідності стилю, оригінальністю трактування, професійної грамотності й технічності відтворення музичного матеріалу.

Члени журі висловили побажання на майбутнє учасникам конкурсу, їхнім викладачам, а також організаторам фестивалю: уникати виконання джазових творів під фонограму (виняток – наймолодші виконавці). Цю вимогу запропоновано включити до умов участі у конкурсі, створити постійний стейдж-бенд, можливо навіть із музикантів, почесних гостей фестивалю. Також було висловлено побажання включати до репертуару твори українських композиторів, народні пісні у джазових обробках і стимулювати такі виконання спеціальними призами.

        У фестивалі-конкурсі 2019 року взяли участь близько 200 учасників із Херсона, Кривого Рога, Скадовська, Миколаєва, Арциза, Черкас, Запоріжжя, Києва, Одеси, Полтави. За результатами оцінювання учасники отримали багато лауреатських місць, усі були нагороджені дипломами різного ступеня й подарунками – фірмовими майками з логотипом фестивалю. Оскільки нагород було дуже багато, вважаю за потрібне відзначити найкращих, які здобули перші місця, гран-прі, призи глядацьких симпатій.

Солісти-інструменталісти:

  1. Гришко Марина (труба) (кер. В. Білошапко), категорія «Учень», м. Скадовськ

2. Грищенко Дар’я (тромбон) (кер. В. Білошапко), категорія «Юніор»,

м. Скадовськ

  1. Назірова Сабіна (труба) (кер. С. Парієв), категорія «Учень»,

м. Полтава

  1. Романова Аліна (скрипка) (кер. С. і Т. Носачови), ДМШ № 8

категорія «Учень» , м. Кривий Ріг.

  1. Ужва Єгорій (сакс-альт) (викл. А. Мендаленко), категорія «Юніор»,

КІМ ім. Р. Глієра (м. Київ)

  1. Іллюшина Ганна (саксофон) (викл. М. Євтушенко та М. Євпак – засл. працівник культури), категорія «Юніор», Черкаське музичне училище ім. С. Гулака-Артемовського

7. Лихолай Катерина (скрипка) (кер. Л. Красавін), категорія «Юніор», Черкаське музичне училище ім. С. Гулака-Артемовського

  1. Домнінський Антон (гітара), категорія «Профі», Херсонське музичне училище

Солісти-вокалісти:

  • Черкашин Данило (кер. О. Голдаковський), категорія «Учень» (м. Херсон)
  • Тимченко Тетяна (кер. О. Голдаковський), категорія «Юніор», Херсонське музичне училище
  • Балабан Олена (кер. Ю. Копачова), категорія «Юніор», ДМШ № 1 (Арциз, Одеська обл.)
  • Бугаєнко Анастасія, викладачі Лариса Красавіна та Ірина Свиридова, Черкаське музичне училище ім. С. Гулака-Артемовського

Інструментальні-ансамблі:

1. Viktor Basiuk Orchestra (худ. кер. І. Басюк, муз. кер. В. Басюк – засл. діяч мистецтв України), категорія «Юніор», Центр творчості для дітей і юнацтва (м. Київ)

2. Тріо: О. Козак (сакс.), М. Царь (гітара), М. Кізюн (ударні) (кер. С. і Т. Носачови), категорія «Початківець», ДМШ № 8            (м. Кривій Ріг)

3. Ансамбль (кер. І. Курило), категорія «Профі», музичний коледж (м. Кривий Ріг)

Вокальні ансамблі:

  1. Шоу-гурт «Альтана (кер. О. Гончаренко), категорія «Учень», ЦДЮТ Солом’янського р-ну м. Києва
  2. Джаз ансамбль «ViolinVoice», категорія «Юніор», Черкаське музичне училище ім. С. Гулака-Артемовського, керівник Лариса Красавіна

Номінація BIG BAND:

  1. Зразковий дитячий біг-бенд «Сурма» (кер. В. Білошапко), категорія «Початківець» (м. Скадовськ)
  2. Зразковий дитячий біг-бенд (ДМШ № 10 кер. А. Зінченко), категорія «Учень» (м. Кривий Ріг)

Гран-прі конкурсу:

Вокальний ансамбль «Хроматонікс» (кер. О. Голдаковський), Херсонське музичне училище

Володар Гран-прі показав високу професійну майстерність європейського рівня із надзвичайно красивими оригінальними аранжуваннями та отримав, окрім диплома, спеціальний приз, виготовлений для переможця фестивалю, – відлитого з бронзи великого дельфіна, який є символом міста Скадовська.

Приз глядацьких симпатій і спеціальний сувенір отримав екстравагантний Шоу-гурт «Альтана» з м. Києва (кер. О. Гончаренко). Почесні грамоти від голови Національної всеукраїнської музичної спілки, Героя України, народного артиста України, лауреата Національної премії імені Тараса Шевченка, академіка, професора Євгена Савчука отримали керівники колективів, які багато років брали участь у фестивалі-конкурсі «Джаз над морем», та його організатори.

Чимало яскравих моментів подарували конкурсантам виступи почесних гостей. Юнацький Біг-бенд під керівництвом Віталія Шаповаленка, заслуженого працівника культури України з міста Херсона, який спеціально приїхав акомпанувати своїм учням-солістам, учасникам фестивалю й показав високий професійний рівень виконавства. Респект керівникові!

Окремих слів подяки заслуговує виступ на церемонії закриття фестивалю його хедлайнера – Біг-бенда Денніса Аду (м. Київ), відомого українського джазмена, трубача, музиканта-віртуоза, блискучого концертного виконавця, викладача КІМ ім. Р. Глієра, учасника численних міжнародних проектів. Весь зал, затамувавши подих, слухав блискуче виконання джазових творів у фірмових аранжуваннях найкращого в Україні молодіжного біг-бенду під керівництвом його талановитого диригента й художнього керівника. Денніс Аду і після основного виступу на сцені із задоволенням і молодечим запалом грав з учасниками фестивалю на джем-сейшені.

Ще одна музична імпреза прикрасила фестивальні виступи – відомий в Україні блискучий піаніст-імпровізатор, лауреат численних міжнародних фестивалів, композитор, викладач Одеського музичного училища ім. К. Данькевича, член журі конкурсу Олексій Пєтухов і викладач Черкаського музичного училища – саксофоніст, який швидко набирає популярність, диригент біг-бенду Михайло Євтушенко. Музиканти, познайомившись у Черкасах рік тому, створили надзвичайно цікавий музичний тандем – джаз-ансамбль «Одеса», який, маю надію, ще не раз порадує майстерністю поціновувачів джазової музики.

Чудовий край, море, акваторія фантазії, де вирують пристрасті музичної творчості, виблискуючи всіма фарбами музичної палітри, – джазова казка, яку створюють для молоді українські меценати, музиканти та поціновувачі джазової музики. На мій погляд, цей фестиваль – унікальне явище.

Слів особливої поваги та вдячності заслуговують організатори фестивалю за хвилину мовчання на відкритті фестивалю на вшанування пам’яті видатного митця України й друга фестивалю Валерія Павловича Титаренка, який був постійним членом або головою журі фестивалю-конкурсу.

Щирі слова вдячності організаторам фестивалю і за можливість спілкування з творчими друзями, високопрофесійними музикантами у цьому фестивалі: Черкаське музичне училище і його «енерджайзери» – Лариса та Леонід Красавіни, представники одеської професійної школи Олексій Пєтухов і Микола Голощапов, херсонський маестро джазу, багатогранний Олег Голдаковський і його студенти Ірина Басюк та її відомі чудові колективи з Києва. Нові друзі з джазового міста Кривого Рога – елегантні диригенти біг-бендів Ігор Курило та Артем Зінченко. Вразив професійністю і драйвовістю диригент скадовського біг-бенду «Сурма» Валерій Білошапко. Із задоволенням познайомилася з юнацьким херсонським ьіг-бендом під керівництвом відомого джазового музиканта й диригента Віталія Шаповаленка.

Участь у таких фестивалях дає можливість поділитися досвідом і репертуаром, познайомитися з новими джазовими колективами, запросити в гості для виступів і спілкування нових творчих друзів. Але головне, цей фестиваль – чудова інвестиція у духовний розвиток нашої талановитої молоді.

19-й фестиваль «Джаз над морем» став ще однією важливою сходинкою для початківців і найвищим критерієм виконавської творчості для досвідченіших музикантів. Відчувалося, що особливої відповідальності конкурсантам додавала надана честь захищати пріоритети й зміцнювати високий імідж рідного освітнього закладу, демонструвати професійну індивідуальність педагогічної майстерності наставників. Фестиваль став важливим кроком до підкорення нової висоти й подальшого розвитку великої кількості молодих джазменів.

Галина МАКАРЕНКО-ДЕРГУНОВА

Фото надані організаторами