Знайомтесь – Станіслав Людкевич

Упродовж десяти днів з 8 до 17 вересня у Львові пройде музичний фестиваль «Людкевич-Фест». Гасло форуму – «Нове дихання музики» – свідчить про задум його організаторів переосмислити постать класика української музики, її значення вже з урахуванням сучасних реалій культурно-мистецького процесу.

Людська і мистецька доля Станіслава Людкевича – унікальна. Він прожив 100 років! Як громадянин – пережив дві світові війни, був свідком зміни кількох політичних систем. Як митець – стояв біля витоків професійної вищої музичної освіти у Галичині, виховав власну композиторську школу, став тією ланкою української музики, яка з’єднала національно неповторне з формами й засобами універсального європейського мислення і передала отриманий результат у ХХ століття. Його життя – людини і композитора – приклад сили духу і волі, незламності, високої інтелігентності (навіть у тих випадках, які історія зафіксувала в іронічних напіванектодичних висловлюваннях самого маестро) і …творчого горіння. Адже муза його не згасла! Упродовж цілого віку він послідовно і невпинно працював не лише як викладач, науковець, а й як композитор.

Це – так би мовити «парадний» портрет Станіслава Людкевича. Він беззаперечно правдивий, але занадто офіціозний. У ньому зникає дух цієї людини. Вочевидь саме для того, аби відновити «живі» штрихи до портрету майстра музична агенція Collegium Musicum зініціювала «Людкевич-фест».

Організатори проекту прагнуть показати не лише постать майстра, а й його епоху. У програмі фестивалю заплановані екскурсії до будинку Станіслава Пилиповича, де нині діє Меморіальний музей (обов’язкова реєстрація на офіційному сайті Collegium Musicum), концерти, під час яких звучатиме музика митця, причому не розтиражовані за радянської доби, а малознані опуси – солоспіви, симфонічні полотна. Ексклюзив форуму – світова прем’єра «Літургії» Людкевича (за збірником літургійних пісень на основі народних наспівів).

Разом із маловідомими творами митця слухачі зможуть почути музику львівських композиторів Василя Барвінського, Василя Безкоровайного, Миколи Колесси, Нестора Нижанківського, Станіслава Невядомського, додекафоністів Юзефа Кофлера і Тадеуша Маєрського. Низка лекцій у програмі фестивалю проведе паралелі між музикою Галичини першої третини ХХ століття і творчими процесами у галузі літератури, образотворчого мистецтва. Темі про шляхи розвитку української музики «після Людкевича» буде присвячена публічна дискусія «Класична музика в українському суспільстві з часів Незалежності».

Окрім суто музичних подій під час фестивалю пройдуть вікіпедійні майстерні, тренінги із самопрезентації, Старогалицький бал для дітей.

Наостанок зауважимо: підтримку фестивалю надала Львівська міська рада, що є гарним прикладом співпраці незалежних ініціатив та органів влади.

Тож запрошуємо на заходи фестивалю для знайомства зі Станіславом Людкевичем.

Детальний розклад подій на http://collegiummusicum.com.ua/lyudkevych-fest/

Валентина КУЛИК