nerelokovana-kultura

Чотири дні в Івано-Франківську тривав мультижанровий фестиваль «Харків: (не)релокована культура», який організовувала Національна спілка театральних діячів України за підтримки Українського культурного фонду

За період з 12 до 15 вересня відбулося 15 мистецьких подій у приміщеннях франківських Драмтеатру, Філармонії, Театру ляльок та Підземного переходу «Ваґабундо». А саме – шість вистав, три виставки, три дискусії, дві презентації книг, один концерт.

Богдан Струтинський, голова НСТДУ, народний артист України: «Метою цього проєкту було познайомити з культурою Харкова, його митцями і тими надбаннями, які були досягнуті у період цієї страшної війни. Ми хотіли, щоб франківці торкнулися їхньої творчості, відчули, чим живуть і дихають нині харків’яни. Тож я хотів би подякувати експертам УКФ, які підтримали наш проєкт, приймаючій стороні – керівникам Драмтеатру, Театру ляльок, Філармонії і галереї «Ваґабундо», усім митцям, які долучилися до фестивалю і зголосилися приїхати. Адже нині дуже важливо не ставити себе на паузу. Розуміти, що культура завжди на часі. Особливо такі інтелектуальні види мистецтва як театр і література, художнє мистецтво і музика. Адже вони можуть змінити нас на краще».

На відкриття фесту прийшли представники міської і обласної адміністрації Франківська – міський голова Руслан Марцінків, його заступник Віталій Федорків, начальниця Управління культури національностей та релігій ОДА Тетяна Бойко.

Ростислав Марцінків, міський голова Івано-Франківська: «Трансформація, яка зараз відбувається в Україні, зокрема обмін культурою, приведе тільки до одного – Україна стане набагато сильнішою».

У фестивалі взяли участь близько 100 митців і культурних діячів Харкова, які повноцінно змогли презентували творчі роботи, створені після повномасштабного вторгнення.

Ольга Байбак, керівниця відділу зовнішніх комунікацій і кураторка творчих проєктів НСТДУ, керівниця проєкту «Харків (не)релокована культура»: «Нам хотілося, щоб відбувся контакт культур і мистецтва з різних областей України. Харків наразі єдине місто, в якому місцевою владою заборонено провадити діяльність і межах своїх приміщень. Однак багато харківських митців і культурних діячів, попри все, залишилися й продовжують працювати у місті».

Яна Партола, деканка театрального факультету Харківського університету мистецтв імені Івана Котляревського, співкураторка проєкту «Харків (не)релокована культура»: «На цьому фестивалі я відчула згуртованість театрального і мистецького сектора не тільки в Харкова, а й загалом у всій Українй. Ми маємо цей момент запам’ятати і не втратити після перемоги. Потрібно розуміти, що треба бути разом, бо підтримка і допомога вкрай важливими будуть і надалі, і завжди».

Кирило Лукаш, актор, журналіст, ведучий радіо «Накипіло», член команди проєкту «Харків (не)релокована культура»: «Цей фестиваль є спробою зшивання країни нитками культури. Ворог хоче, щоб ми замовчали: щоб не було вистав, виставок, музики, розмов про літературу. А Харків весь час опирається цьому і каже: ні, буде!»

Вистави показали колективи Театру імені Тараса Шевченка, Театру ляльок, Драматичного театру і Театру «Нафта», концерт – музиканти й викладачі Харківського університету мистецтв. На виставках презентувалися роботи фотографа Олександра Осіпова, художньої студії «AZA NIZI MAZA» та проєкт Літературного музею, а також книги Олега Михайлова, Юліти Ран і видавництва Vivat. Були проведені три дискусії за участі Іванни Скиби-Якубової, Миколи Набоки, Олени Рибки, Яни Партоли, Ірини Мацевко, Тетяни Пилипчук, а також – авторська екскурсія з Тетяною Ігошиною.

Тетяна Пилипчук, директорка Харківського літературного музею: «Сьогодні важливо бути ближчими одне до одного. Тому цей фестиваль – про єднання країни, про те, що ми, на жаль, мало знаємо колег з інших регіонів. Треба розуміти, що росія нищить нашу країну, у тому числі через культуру. Тобто геноцид відбувається із застосуванням механізмів нищення української культури. Уявляєте собі Харків, із якого виїдуть всі театри, музеї, музичні гурти, художники, митці? Я – ні…»

Іванна Скиба-Якубова, поетка, публіцистка, виконавча директорка Радіо «Хартія» (Харків): «Мушу зізнатися: я приїхала у Франківськ у стані тотального виснаження. Бо запуск будь-якого медійного стартапу “вбиває”, і життя в Харкові під постійними обстрілами на величезній швидкості, коли тобі треба встигнути, поки ти ще живий… Зараз я страшенно вдячна – Національній спілці театральних діячів, яка організувала фест, УКФ, який підтримує хороші проєкти, Франківському драмтеатру, котрий нас прийняв, і спільноті, яка прийшла до нас. Вдячна за те, бо мені було вкрай важливо сказати самій собі, що я дуже боюся втратити свій дім… А це означає, що я зроблю ВСЕ для того, щоб його не втратити».

Події відвідало біля 1200 глядачів! Фестиваль об’єднав на чотири дні українців із різних регіонів країни. Спонукав до знайомств, розмов і рефлексій, посмішок і сліз радості, обміну досвідом, емоціями та враженнями. Організатор має надію, що цей культурний діалог продовжиться й переросте у нові творчі проєкти.

Інформаційні партнери проєкту медіа Post Impreza та Радіо «Накипіло».

За матеріалами пострелізу

Фотограф – Ірина Деркач