Які ж зимові свята без «Калети» від Чернігівського академічного народного хору?.. Це музичне театралізоване дійство задає тон циклу традиційних зимових концертних програм у Чернігівському обласному філармонійному центрі. «Творчі традиції Сіверського краю дуже різноманітні, адже в них переплелися мистецькі аспекти різних регіонів, різних культур, – підкреслює художній керівник та головний диригент хору, заслужений діяч мистецтв України Володимир Коцур. – Чернігівський академічний народний хор зберігає традиції рідного краю – у піснях, музиці, танцях».
3 грудня 2023 року Академічний народний хор представив оновлену програму «Калета» («Вечорниці на Андрія»). «Магічний дух та українська душа» – це й є диво «Калети»: «Андрій-Калета по землі ходить – долі визначає». Збиралися дівчата й хлопці в хаті молодиці-одиначки – пісень поспівати, ігри поводити. Починалися вечорниці.
«На вечорницях гуляти, Андрія справляти, на дівочу долю ворожити, щоб у дівках не сидіти» – це відтворення глибинних традицій і обрядів українського народу у театралізованому дійстві «Калета». Як і завжди, ще у холі глядачів зустрічали добрі господині з щедрим частуванням. На сцені ж панувала запальна гра у ворожіння. Все, як здавна було: дівчата разом гадали на судженого та готували хлібину з білого борошна – «калету», що символізує Сонце, якого так не вистачає взимку. А згодом хлопці долучалися до дійства: вартовий «пан Калетинський» намагався не дати моторним «панам Коцюбинським» (парубкам на коцюбі) вкусити від коржа, підвішеного на червоній мотузці. Звісно, хліб-таки ділили. А артисти народного хору ще й поділилися ним з глядачами.
Музичне театралізоване дійство «Калета» на сцені філармонійного центру стало яскравим відтворенням давніх звичаїв українців – веселим, дивовижним, сповненим справжньої народної поезії.
Прес-центр Чернігівського обласного філармонійного центру
фестивалів та концертних програм