«Лоенгрін» – черговий український прорив Львівської опери

861
Share Button

У рамках проекту Василя Вовкуна «Український прорив» у Львівській національній опері відбудеться прем’єра опери Ріхарда Ваґнера «Лоенґрін»

Це – перша постановка твору на львівській сцені за період незалежності України, однак він був у репертуарі театру до Другої світової війни.

Для мистецького світу опери німецького композитора Ріхарда Ваґнера – висока планка майстерності. Ваґнер, реформатор не лише оперного, а й музичного мистецтва загалом, називав їх «музичними драмами».

Постановники вистави

Раніше ідея постановки вже існувала, проте її реалізація стала можливою при зміні керівництва Львівської національної опери. Разом з українськими митцями постановку творили іноземні фахівці, зокрема режисером-постановником став Міхаель Штурм (Німеччина), диригентом-постановником – Мирон Юсипович, Маттіас Енґельман (Австрія) – художником-постановником, хормейстерами – Василь Коваль і Йоганнес Кьолер (Німеччина).

Творці опери запевнили, що постановка «Лоенґріна» не буде набором старовинних декорацій і середньовічних костюмів. Це сюжет, який Львівська національна опера разом з іноземними колегами створила як приклад вільного мистецтва з актуальними та гострими питаннями для сьогодення.

«Ми собі не ставили за мету подобатись. У мистецтві, очевидно, є речі, які мають подобатись і створюються для того. Але мистецтво – живий організм, який потребує думки. Інноваційність мислення потребує експерименту, пошуку себе в просторі та часі. І очевидно це викликає різні почуття, думки», – зазначив генеральний директор Львівської національної опери Василь Вовкун.

Постановка Ваґнера – грандіозний експеримент не лише для Львівської національної опери, а й для оперного мистецтва України в цілому. Експеримент, який стане справжнім «Українським проривом» оперного мистецтва.

Сюжет «Лоенґріна» зосереджений на середньовічному епосі про легендарних воїнів Святого Грааля, які оберігали скарб. Головний герой – лицар, котрий припливає на човні, запряженому лебедем, і рятує принцесу Ельзу та прагне захищати її народ. Але за однієї умови: Ельза ніколи не запитає про його ім‘я та звідки він прибув. У душі принцеси зароджуються сумніви й вона порушує умову, що стає фатальним…

Міф про добро і зло, довіру й сумніви постане на сцені Львівської опери у сучасному вирішенні.

Мирон Юсипович

«Це дуже актуальний, як на мене, сюжет для України та Європи, тому що віра – пропала. І йдеться не про релігію. Віра у справжні вчинки, у слово. Коли є зневіра в цьому, – тоді наступають слабкість і крах», – розповів диригент Мирон Юсипович. Раніше йому доводилося диригувати музикою Ваґнера за кордоном і в Києві. Зокрема, саме Мирон Юсипович давно мріяв про цю виставу у Львівській національній опері, знайшовши партитуру, датовану 1902 роком. На його пропозицію і відгукнувся німецький режисер-постановник Міхаель Штурм.

«Я сильно вражений тим, що у цій країні є надзвичайно чудові, потужні співаки, які можуть прекрасно співати Ваґнера», – зауважив Міхаель Штурм. Щодо сюжету опери він зазначив: «“Ніколи не запитуй мене” – це основа твору. Ви почуєте ті слова українською мовою. Це – основний мотив вистави. Що відбувається між чоловіком і жінкою, різними людьми із різних верств? Що коїться у суспільстві, в якому не можна ставити запитань? І коли ти займаєшся Ваґнером, то потрапляєш у вимір, який дуже сильно проникає в середину тебе і виходить назовні».

Важливо зазначити, що «Лоенґрін» у Львівській національній опері звучатиме без скорочень німецькою мовою. Солістами є видатні українські співаки Олеся Бубела, Роман Коренцвіт, Юрій Мінчук, Андрій Маслаков, а також запрошений гість із Європи на партію головного героя – Нуттхапорн Тамматі.

Прем’єру супроводжуватимуть міжнародні культорологічні платформи, які триватимуть протягом 2-3 березня за участю не лише українських музикознавців, а й запрошених науковців із Німеччини, Австрії і Польщі.

Покази легендарної опери «Лоенґрін» відбудуться 1, 2, 6 і 7 березня у Львівському національному театрі опери та балету імені Соломії Крушельницької. Початок о 18 годині.

Нагадаємо, що «Лоенґрін» – уже четверта прем’єра в рамках проекту «Український прорив» генерального директора – художнього керівника Львівської національної опери Василя Вовкуна. Зокрема, у рамках проекту з величезним успіхом пройшли вистави легендарної «Коли цвіте папороть» Євгена Станковича, оновленої опери «Дон Жуан» Вольфганга Амадея Моцарта і поєднаних в одному проекті «Правда під маскою» балетів Ігоря Стравінського «Весна священна» та «Пульчинелла».

За матеріалами прес-релізу

Share Button