archiv

Стартував масштабний амбітний проєкт зі створення першого у країні Digital Theatre Archiv. Він передбачає запуск зручного та доступного веб-ресурсу, що буде обробляти та зберігати інформацію про вистави театрів України. Цифровим театральним архівом зможуть користуватися як науковці й представники театральної спільноти, так і звичайні глядачі

Проєкт реалізується Національною спілкою театральних діячів України за підтримки Українського культурного фонду. Куратор – український театрознавець, доктор мистецтвознавства, професор Ганна Веселовська.

Без минулого нема майбутнього – всім відомий факт. То як же бути, коли даних про минуле замало через те, що вони не системно фіксувалися і зберігалися? Відсутність або закритість архівів, що довгий час вважалася нормою українського суспільного життя, торкнулася театральної сфери не менше, ніж будь-якої іншої.

Ганна Веселовська: «У результаті, в нашій скорегованій кимось історії, вже не раз відзначалися недостовірні театральні ювілеї, а провідні майстри сцени залишалися без гідного вшанування. І сьогодні, коли, здається, про все можна дізнатися з мережі, як виявилося, українському театрові й тут не пощастило: суцільна плутанина із датами прем’єр, авторами вистав, ролями, що їх зіграли актори».

У багатьох країнах процес діджіталізованого архівування та фіксації театрального процесу триває вже давно. Існує чимало електронних театральних архівів у Великій Британії, Німеччині, США, Франції. А державні інституції, що опікуються театрами в центральноєвропейських країнах (Інститут театру імені Збігнева Рашевського в Польщі, Угорський театральний музей та інститут, театральні інститути у Словаччині, Чехії, Словенії та інші), забезпечують збереження інформації на спеціальних сайтах.

Юлія Федів, виконавча директорка УКФ: «Цей рік довів, що діджіталізація є принципово важливою не лише для збереження життєдіяльності культурних проєктів, а й з позиції доступності культури. Завдяки переходу в онлайн формати збільшується аудиторія глядачів чи слухачів, стираються кордони та відстані. І, звісно, важливим є збереження мистецьких творів, у випадку Digital Theatre Archiv – вистав, для того, щоб на цій основі здійснювались дослідження, відбувались копродукції, а головне – глядачі відкривади для себе неймовірний світ театру».

Вивчивши досвід колег з європейських інституцій, НСТДУ за підтримки УКФ вже реалізувала низку технічних заходів із запуску повноцінної національної театральної бази даних. До кінця 2020 року планується зібрати, обробити й розмістити на спеціалізованому веб-ресурсі інформацію про постановки театрів України за період 2015–2019 років.

Запустити сайт планується вже у вересні-жовтні поточного року. Долучитися до процесу організатори запрошують всі театральні колективи України різного спрямування (драматичні, музичні, лялькові, дитячі тощо) та різних форм власності.

Проєкт складається з кількох етапів. А у підсумку має утворитися спеціалізований ресурс, що об’ємно надаватиме користувачам доступну й об’єктивну інформацію про театральне мистецтво України. Крім того, створення єдиної бази театральних даних стане важливим і для повноцінного розуміння усіх процесів, що відбуваються у театральній сфері, місця і ролі театру в загальнонаціональному культурному контексті.

Подробиці висвітлюватимуться на офіційному ресурсі НСТДУ.

За інформацією пресслужби НСТДУ