Академічному хору Українського радіо – 85! Сучасні реалії

187
Share Button

Уже багато років (від 1932-го) Академічний хор Українського радіо займає провідну позицію у рейтингу хорових колективів України

Внесок цього хору в розвиток сучасного українського музичного мистецтва дуже великий. На його рахунку – тисячі концертних виступів, прямі ефіри на радіо і телебаченні, а основним скарбом є понад 10 000 фондових записів, які становлять безцінну «золоту колекцію» нашої музичної спадщини.

Зі сторінок славної історії капели перед нами постають імена тих, хто своєю подвижницькою працею примножував високий професіоналізм і виконавську майстерність хору Українського радіо. Гліб Таранов, Олександр Міньківський, Георгій Дмитревський, Василь Мінько, Юрій Таранченко, Григорій Куляба, Валентин Мальцев, Павло Муравський, Віктор Скоромний – кожен із цього грона талановитих музикантів вносив неповторні риси у виконавський стиль колективу.

Павло Муравський

Незабутній корифей хорового мистецтва Павло Муравський завжди повторював: «Який диригент, такий і хор». І дійсно, якщо подивитись на репертуар різних років, одразу видно, що у кожного майстра, часом навіть попри утиски чиновників від культури, складалось своє творче обличчя Хору Радіо. У репертуарі були твори світової і вітчизняної класики, обробки народних пісень та велика фонотека опусів тогочасних композиторів-піснярів. З ефіру радіо слухачі закохувались у музику Платона Майбороди, Олександра Білаша, Ігоря Шамо, Якова Цегляра. Лише наприкінці ХХ століття у Хорі Радіо починає вільно звучати духовна музика. Українське музичне багатство, яке роками приховувалось від населення, вирвалось на свободу і захопило нас шедеврами Дмитра Бортнянського, Максима Березовського, Артемія Веделя, Олександра Кошиця, Кирила Стеценка, Миколи Леонтовича.

І ось у такий ренесансний період до керування хором приходить жінка-диригент – Юлія Ткач. Вона – випускниця НМАУ імені Петра Чайковського (клас професора Євгена Савчука). Талановитий хормейстер, пані Юлія із перших концертів заявила про себе як неординарну, харизматичну особистість. З 2010 року Юлія Ткач зробила кілька десятків програм, котрі щоразу вражали поціновувачів хорового співу новим підходом і оригінальними інтерпретаціями навіть уже давно відомих творів.

А основне в сучасному обличчі хору – шанобливе і творче ставлення до сучасних композиторів. Юлія Ткач відчуває стиль кожного автора і тому у її виконанні хор легко долає труднощі хорового письма Лесі Дичко, Віктора Степурка, Євгена Станковича, Ганни Гаврилець, Ігоря Щербакова, Богдана Кривопуста, Михайла Шведа. Так, наприклад, у концерті на «Київ Музик Фесті-2017» масштабно, з насиченим драматизмом прозвучала кантата на вірші Тараса Шевченка Богдана Кривопуста. Рядки безсмертних Шевченкових поезій хор виконав із глибоким проникненням у зміст музики.

Юлія Ткач

Творчий стиль Юлії Ткач вирізняється особливою звукобарвою. Я бувала на її репетиціях і мене просто заворожувало як вона досягає особливої магії в звучанні. Мабуть, тому і музика Лесі Дичко в ораторії «Джерело» на теми картин сучасних українських художників звучала у кожній частині «звукописно».

Палітра тембрових барв у Хорі Радіо дуже різноманітна: від шляхетної витонченості до потужних органоподібних хорових масивів. Саме таке багатство звучання відзначили на відомому фестивалі у Польщі «Хайнувка-2015», коли Хор Українського радіо виборов перемогу і був запрошений на виступ в інавгураційному концерті фестивалю наступного року.

Саме з 2010-го хор став більше виступати в інших країнах. Географія його поїздок значно розширюється, і це сприяє визнанню колективу в світі. Дбає талановитий керівник і про постійну участь у знаних українських фестивалях «Музичні прем’єри сезону» та «Київ Музик Фест».

Юлія Ткач співпрацює із засобами масової інформації, тому з’явився фільм про історію Хору Радіо, численні теле- і радіопередачі, записані CD, а також відкрито сайт Хору Радіо. Отака вона – сучасна мисткиня, музикант, хормейстер-менеджер.

У своїх концертах хормейстер-новатор Юлія Ткач часто виступає як режисер. Пригадую її сміливу пошукову інтерпретацію «Барбівської коляди» Ганни Гаврилець, коли в побудову ораторії вплітались колядки інших авторів і дійство захоплювало слухачів по-справжньому народним колоритом.

Відчуття нового притаманне пані Юлії. Так, нещодавно у концертно-студійному комплексі Українського радіо відбулося справжнє хорове шоу. Всі, хто прийшли на проект «RadioChoir_ua», були приємно здивовані нестандартністю програми і особливо незвичною розкутістю хористів у другому відділі. Артистизм співаків, їхнє вільне поводження під час виконання творів, у яких відчувався вплив сучасних джазових ритмів, а також вокал спеціальної гості Джини Вільямс, включення хореографії Алли Рубіної – усе це змусило по-новому заблищати прекрасне звучання Хору Радіо.

Арт-проекти Юлії Ткач – це сучасне бачення концертних програм хору, який ніби вивільнюється від заштампованих уявлень про спів академічної капели. Нове творче обличчя хору, яке створює подвижницьким трудом талановита майстриня Юлія Ткач, проявилось і на ювілейному концерті у Національній філармонії України. Тільки завдяки високому професіоналізму співаків і їхньої диригентки стало можливим органічно поєднати духовні шедеври Максима Березовського, Дмитра Бортнянського з популярною музикою Геннадія Саська до анімаційного фільму «Капітошка». (До речі, Хор Радіо робив дуже багато саундтреків до художніх та анімаційних фільмів.) Якось по-новому, свіжо прозвучала «Мелодія» Мирослава Скорика, який аранжував цей славетний твір для хору та віолончелі соло (соліст – Олександр Пірієв). У цю різнопланову програму вписались і «Хорові арабески» Дмитра Акимова, котрий готується випустити з Хором Радіо CD.

Володимир Шейко

Другий відділ порадував слухачів творчим тандемом хору та Заслуженого академічного симфонічного оркестру Українського радіо під керуванням Володимира Шейка. Кантата Миколи Лисенка «Б’ють пороги» прозвучала в органічній єдності хору й оркестру, нагадуючи про славні традиції цих колективів у виконанні вітчизняної класики.

Родзинкою концерту було виконання трьох частин з ораторії «Страсті за Тарасом» Євгена Станковича, в яких справжньою перлиною стала частина «Садок вишневий коло хати». Геніальна музика Євгена Станковича, яка щоразу викликає у слухачів стан справжньої молитовності. У потрясаючому проникливому співі Хору Радіо то була молитва за добро, мир, щастя…

Юлія Ткач так позиціонує свою роботу з Хором Українського радіо: «Це – велика частина мого життя. У нього я вкладаю усю себе й вимагаю того самого від колективу. Хор зростає професійно і творчо».

Лише побіжний огляд сучасних здобутків Хору Радіо дозволяє зробити висновок: це дійсно хор європейського рівня, який є візиткою України, виступаючи по всьому світу.

Галина СТЕПАНЧЕНКО

Share Button