trio-subertu

Trio Subertu – інтернаціональний ансамбль із Кельна, що спеціалізується на історично інформованому виконавстві музики від раннього бароко до класицизму

Двоє учасників тріо – Катерина Суглобіна й Варвара Турта – з України, Дмитро Березін – із Литви. Музиканти представлять програму «У стані афекту: від жаги до жаху», що ілюструє чотири з восьми основних афектів (за Атанасієм Кірхером): «жах – скорбота – бажання – радість».

Витоки теорії афектів сягають античності, втім особливого поширення вона набула в епоху бароко. Барокова музика фокусується передовсім на вираженні людських емоцій і пристрастей, що своєю чергою диктували певну музичну мову композицій та навіть визначали тональний план. Наприклад, ля мінор за деякими характеристиками означав жалібність, соль мажор – ніжність, мі-бемоль мажор – суворість тощо.

У пропонованій програмі музиканти поведуть слухачів заплутаним лабіринтом людських емоцій: від жаги до жаху, – від патетичної, сповненої жаху сонати Баха–Пізенделя до світлої сонати видатного українця Максима Березовського, від примхливої тріо-сонати скрипаля-віртуоза П’єтро Локателлі до сповненої риторичного пафосу тріо-сонати композитора-авантюриста Алессандро Страделли.

Також до програми увійшли твори польських композиторів: патетична Прелюдія для клавесина Яна Подбельського та галантна Соната для скрипки і клавесина Мацея Радзивіла.

Віднайти рукопис сонати Радзивіла було дуже непросто. Але музиканти, які поставили за мету виконати цей твір в оригінальному варіанті, таки знайшли його манускрипт у Дрезденській бібліотеці й уперше зіграють Сонату Радзивіла в Україні.

Тож концертна програма складається із двох блоків. Перший представляє німецьку музику, коло сучасників Йоганна Себастьяна Баха, як і творчість його самого. А другий – твори представників італійської композиторської школи, серед яких і геніальний українець за походженням, композитор Максим Березовський, котрий навчався у знаменитій Болонській академії.

Більшу частину опусів музиканти виконуватимуть у своїй концертній практиці вперше. Це стосується, зокрема, двох тріо-сонат (Дітріха Букстехуде й Алессандро Страделли) – найпоширенішого барокового жанру.

Модераторка програми – музична і театральна критикиня, кандидатка мистецтвознавства Юлія Бентя.

Тріо «Subertu» – це частина Cologne Baroque Ensemble, колективу, який існує з 2018 року в різних форматах: від тріо до камерного оркестру. Ансамбль сформувався у місті Кельні переважно зі студентів і випускників відділу старовинної музики Кельнської вищої школи музики.

Концерт проводиться за підтримки Польського інституту в Києві / Instytut Polski w Kijowie.

За інформацією пресрелізу