До Дня першої конституції у Європі

26
Share Button

Третього травня Польща відзначила національне свято — День конституції. Здавалося б, нічого незвичного у цьому факті немає, — такі свята мають десятки держав. Але зважмо на те, що цій конституції виповнилося 225 років!

Конституція 3 травня 1791 року вважається першою діючою конституцією в Європі, зафіксованою письмово. (Конституцію Пилипа Орлика 1710 року, на жаль, так і не було запроваджено.) Зараз цей день офіційно відзначають у двох державах — Польщі й Литві.

Із такої нагоди 10 травня в Національній опері України відбувся великий симфонічний концерт, на який були запрошені представники дипломатичних місій різних країн, народні депутати, працівники міжнародних і громадських організацій, відомі діячі культури і мистецтва, а також члени вельми чисельної польської діаспори в Україні, котрі з’їхалися з різних регіонів нашої держави. Адже додатковим приводом для такої зустрічі стало те, що 2 травня є святом поляків, які мешкають в інших країнах, тобто це — День польської діаспори.

den-konstytutsiyi-polscha

Організатори заходу — Посольстро Республіки Польща в Україні, Польський інститут у Києві, оркестр “Київ-Класик”, співорганізатори — Національна опера України (генеральний директор — Петро Чуприна), “Кредобанк”, страхова компанія “PZU”, Міжнародне товариство польських підприємців в Україні, компанія “Plastics”.

Надзвичайний і Повноважний Посол Польщі в Україні Генрик Літвін у промові на початку акції підкреслив: “Це дуже важливий день для Польщі, однак він має не менше значення для всіх народів нашого регіону Європи. День конституції — день прийняття фундаментального закону держави, частина польської культурної спадщини. Але так само — це невід’ємна частина культурної спадщини всіх народів, які тоді мешкали на теренах Речі Посполитої. То був головний закон у державі, де жили поляки, литовці, українці, білоруси, а також євреї, вірмени, караїми і багато інших. Це наша спільна культурна спадщина і наш спільний внесок у фундамент європейської демократії, державотворчої традиції, європейської політичної культури”.

Маріуш Патира
Маріуш Патира

Перед зібранням виступив також Надзвичайний і Повноважний Посол Литви в Україні Марюс Януконіс. Він, зокрема, сказав: “Ця дата віднедавна відзначається й у Литві як національне свято. Вона дає привід нам усім пишатися своєю історією. Це неоціненний внесок у торжество верховенства права. Він став невід’ємною частиною спільної польсько-литовсько-українсько-білоруської спадщини. Маю зазначити, що ця спадщина ще не дуже добре відома суспільству наших країн і цілої Європи. Мені приємно, що ми можемо тепер вивчати її разом як символ дружби і єдності наших народів.

Литва і Польща незмінно підтримують Україну в її боротьбі за суверенітет і територіальну цілісність. Агресія проти України є серйозним викликом для серця усієї Європи”.

patyra-dumka

Справжнім подарунком для присутніх став концерт польської музики. “Головною метою імпрези, — зазначив її ініціатор, народний артист України, диригент оркестру “Київ-Класик” Герман Макаренко, — було показати музичні візитівки Польщі, більшість із яких постане у нових для слухача оркестрових аранжуваннях”. Звучала музика Фридерика Шопена, Генрика Венявського, Міхала Огінського, Станіслава Монюшка, Войцеха Кіляра і композиції з польських та українських народних пісень самого Германа Макаренка.

Окрасою програми стали твори у виконанні відомого скрипаля Маріуша Патири — першого і поки єдиного поляка володаря Гран-прі Міжнародного конкурсу імені Нікколо Паганіні у Генуї (Італія).

У концерті також взяла участь Національна заслужена академічна капела України “Думка” (художній керівник — Євген Савчук).

Не обійшлося й без сюрпризів. Концерт увінчала не заявлена у програмі геніальна “Мелодія” Мирослава Скорика у невідомому досі навіть професіоналам аранжуванні для оркестру, хору а cappella і скрипки. Маріуш Патира мав іще одну нагоду продемонструвати розчуленій публіці своє майстерне володіння інструментом.

Ольга ГОЛИНСЬКА

Share Button