IV Всеукраїнський фестиваль «День українського баяна і акордеона»

373

Успішно завершився черговий, вже четвертий за рахунком фестиваль, присвячений популяризації таких історично традиційних для української музичної культури інструментів, як баян та акордеон

За традицією у багатьох містах нашої держави він проходить в останній тиждень березня, а у Києві – в останню суботу й неділю березня у Концертному залі Національної спілки композиторів України. Цьогоріч, на відміну від минулорічного фестивалю, до складу учасників зі всієї України додалися виконавці двох із трьох регіонів, охоплених гібридною війною із Росією: Донеччини та Луганщини, що не може не радувати… Втішає також і те, що й представники державної влади поки що окремих міст проявляють мудрість і патріотизм у галузі національної культури та надають дієве фінансово-матеріальне сприяння проведенню всеукраїнського фестивалю.

Приємно відзначити, що фестиваль надає можливість показати себе учасникам різних вікових категорій із музичних шкіл України. Так, у перший день Київського міжнародного марафону баянно-акордеонної музики заявили про себе юні вихованці Надії Кириченко із Запорізької школи № 1 акордеоністи: Янош Бехіров і Денис Ляшко та учні Надії Качор із Черкаської музичної школи № 3 талановиті баяністи: Петро Криворотько та наймолодший із учасників фестивалю – Роман Сапунцов. Останній, родом із Донеччини, попри юний вік, уже є переможцем багатьох конкурсів. А другий день фестивалю відкривав дуже цікавий юний виконавець – акордеоніст із Сокаля Назар Куртяник, теж лауреат всеукраїнських і міжнародних конкурсів.

Широко були представлені на Всеукраїнському святі баяна та акордеона й національні вищі музичні учбові заклади. Так видатний музикант України, лауреат престижних міжнародних конкурсів Іван Єргієв представив на фестивалі двох своїх студенток із Одеської національної музичної академії: Вікторію Семанчук та Олену Несіну (баян). А відомий діяч музичного мистецтва, лауреат всеукраїнських і міжнародних конкурсів баяністів і композиторів, луганчанин Андрій Сташевський, який із відомих причин зараз працює у Полтаві, представив публіці двох своїх учнів із Луганщини: Валерія Семененка та Юрія Харченка. Ще двоє талановитих баяністів – Павло Архипенко й Василь Копайгородський презентували школу баянного мистецтва Харківщини – Харківський національний університет імені Івана Котляревського. Їх творчо підтримали: харків’янин, заслужений артист України Іван Чурилов – лауреат першої премії на міжнародному конкурсі в Ланчіано (Італія) 2014 року та харківський VIRTUOZ-QUINTET, до складу якого увійшли лауреати всеукраїнських і міжнародних конкурсів – студентів ХНУМ ім. І. Котляревського.

Житомир гідно презентували майстри-віртуози виконання на баяні як обробок творів інших композиторів, так і власних композицій зі своєрідною артистичною манерою: народний артист України Віктор Губанов і заслужений артист України Борис Мирончук, який презентував одночасно і Донецьк, і Житомир (тепер). Їхня гра викликала неодноразові шквали овацій захопленого залу.

Львів на фестивалі достойно презентував лауреат міжнародних і всеукраїнських конкурсів, студент Львівської національної музичної академії імені Миколи Лисенка баяніст Ігор Дмитрук. А Національну музичну академію України імені Петра Чайковського прекрасно представили студенти двох шкіл: баянної – класу лауреата багатьох міжнародних конкурсів, заслуженого артиста України Павла Фенюка та акордеонної – класу професора НМАУ, завідувача кафедри баяна і акордеона Євгенії Черказової.

Вразив грою на баяні Микола Тримиш, зокрема, у його виконанні чудово прозвучали твори Володимира Зубицького та Володимира Рунчака. Інший студент Павла Фенюка – Сергій Шамрай експериментує, гру на баяні поєднує зі звучанням бандури (Тетяна Мазур). Акордеоністи ж Павло Хадкевич разом із Тетяною Волохатюк (фортепіано) зіграли за цілий оркестр Концерт для баяна з оркестром Ігоря Шамо. Щойно видані клавір і партитуру твору організатори дарували наймолодшим учасникам свята й зарубіжним учасникам фестивалю.

Брати акордеоністи Василь і Віктор Кравчуки порадували знову ж таки своїм оригінальним баченням творів Зубицького і Рунчака, а також цікавою інтерпретацією безсмертних творів Петра Чайковського, Людвіга ван Бетховена та Каміля Сен-Санса. А завершив дійство тріумфальним театралізованим шоу «TRIO CONTEMP» у складі Віталія Козицького (баян), Наталі Гері (кобза-бас) і Тетяни Козицької (кобза-прима).

Окремо хочеться сказати декілька теплих слів про зарубіжних учасників Київського міжнародного баянно-акордеонного марафону. Цьогоріч ними стали: талановита Kinga Broslawska – учениця музичної школи м. Познань (Польша), яка поєднує віртуозну гру на баяні з власною композиторською творчістю, цікава баяністка з Іспанії, володар перших премій знаних конкурсів Nerea Rodriduez, яка представила до уваги слухачів класичні твори іспанських і західноєвропейських композиторів.

Із творчістю для баяна композиторів країн, що утворилися на території колишньої Югославії, ознайомив учасників фестивалю творчий дует із Хорватії «DUO ACCOVOICE» у складі: Lyubov Yudchenko-Koshmerl (сопрано) та Drazen Koshmerl (баян). Завершилося київське знакове свято баянної та акордеонної музики, що принесло стільки радості шанувальникам звучання цих по-своєму унікальних інструментів, що за технічним потенціалом досягають, а в деякі моменти й перевершують звукові можливості короля музичних інструментів – органа.

Безумовно талановитими виконавцями слухачам було презентовано всю багатобарвну палітру різних музичних жанрів – класика, авангард, фольклор, розважальна та популярна музика. Свято пройшло на вічному, здається, ентузіазмі добре відомого в світі композитора й диригента (а за першою музичною освітою – баяніста) Володимира Рунчака.

Організатори фестивалю незмінні: Національна всеукраїнська музична спілка, Асоціація баяністів-акордеоністів НВМС, Концертна серія «Нова музика в Україні» за підтримки Національної спілки композиторів України.

Наступного року відбудеться ювілейний 5-й фестиваль. Звичайно, хотілось би бачити на фестивалі для взаємного знайомства та обміну досвідом якомога більше талановитих музикантів-гостей з інших країн світу, особливо з країн близького за ментальністю Євросоюзу, про вступ до якого офіційно заявила наша держава. Щоправда, для цього потрібно Міністерству культури підняти статус фестивалю із всеукраїнського до міжнародного, як це впевнено роблять кияни зі своїм міжнародним баянно-акордеонним марафоном, а Міністерству закордонних справ слід популяризувати цей унікальний для України фестиваль через систему культурних аташе як у Європі, так і в інших країнах світу, де є актуальною традиція баянної та акордеонної музики.

Георгій ЛУК’ЯНЧУК

На фото: виступає баяніст-віртуоз донеччанин Борис Мирончук (світлина Володимира КИРИЛЕНКА)