Концерт пам’яті Віталія Кирейка

189
Share Button

У грудні 2017 року видатному українському композитору-класику Віталію Дмитровичу Кирейку, ім’я якого належить до низки перших лауреатів Премії імені Миколи Лисенка, виповнилося б 91 рік

Днями в Музеї Миколи Лисенка відбувся концерт пам’яті «останнього романтика українського мелосу», продовжувача лисенківських традицій, народного артиста України Віталія Кирейка (1926–2016).

Його творчий спадок значний і різноманітний. Програма цього концерту пропонувала на розсуд слухачів романси, арії та фортепіанні твори композитора, написані в різні роки. Знаменно, що в нинішньому вечорі поряд із відомими виконавцями творів Кирейка брали участь і молоді музиканти – студенти Національної музичної академії України імені Петра Чайковського класу кандидата мистецтвознавства, багаторічного популяризатора творчості композитора, організатора й ідейного натхненника концертів, доцента Ірини Шестеренко.

Дарина Кривенко

Прозвучали нові фортепіанні прем’єри Віталія Кирейка: «Багатель» мі мажор із циклу «Шість багателей» і «Козацький марш», створені 2016 року, які виконали Костянтин Ленчик та Вікторія Дністрянова. Дуже вдало після спогадів завідувача Музею Миколи Лисенка – відділу Музею видатних діячів української культури Роксани Скорульської прозвучав на фортепіано в чотири руки «Козачок» із балету «Тіні забутих предків» у виконанні Ірини та Олени Ципрук.

До речі, Роксана Скорульська, відомий український джерелознавець, представила унікальний рукописний клавір балету Віталія Кирейка «Тіні забутих предків» за повістю Михайла Коцюбинського, що свідчив про напружену роботу композитора з балетмейстером-постановником київської вистави Наталією Скорульською. Роксана Микитівна також поділилася спогадами про ті далекі дні початку 1960-х, коли на її очах кипіла робота над постановкою «Тіней…» у Київському театрі опери і балету імені Тараса Шевченка. А от як драма Лесі Українки «Оргія», так і однойменний балет Віталія Кирейка, були заборонені. Тому й сьогодні балет «Оргія» чекає на сценічне втілення.

Співає Ольга Буджак

Усім, хто особисто спілкувався із Віталієм Дмитровичем, приємно, що його твори все частіше звучать на концертній естраді, тобто виконавські традиції відомих музикантів продовжують і юні музиканти. Серед них – учениця Новопечерської школи Даринка Кривенко (у її виконанні пролунав «Танець Чумак» із циклу В. Кирейка «24 дитячі п’єси») та Анастасія Лук’янчук, яка чудово донесла до слухачів романс на слова Зої Ружин «Весняне диво». Слухачі дякували студентці 4 курсу вокального факультету, лауреату національних і міжнародних конкурсів Вікторії Цюпак за натхненне виконання романсу на слова Максима Рильського «Не бійся смутку». Усіх вразила професійна майстерність Ольги Буджак, яка заспівала арію Мавки з опери «Лісова пісня» та романс на слова Лесі Українки «Стояла я і слухала весну». Варто зауважити, що композитор з особливим пієтетом ставився до творчості геніальної української поетеси Лесі Українки.

Заслужена артистка естрадного мистецтва України Інна Андріяш упродовж багатьох років співпрацювала з Віталієм Дмитровичем і свій перший компакт-диск випустила під назвою «Я маю в серці те, що не вмирає». У її проникливому виконанні прозвучали Вокаліз, написаний композитором на тему Прелюдії фа мінор Йоганна Себастьяна Баха, та Речитатив і арія Мавки з І дії опери «Лісова пісня».

Анастасія Лук’янчук, Зоя Ружин, Ірина Шестеренко, Інна Андріяш

Народна артистка України Людмила Ларікова виконала низку романсів, які були дорогими автору і справили незабутнє враження на слухачів.

Виступи вокалістів були довершеними завдяки професійній грі відомої піаністки, заслуженого діяча естрадного мистецтва України Ірини Шестеренко. Піаністці присвячено ряд фортепіанних творів. Вона є їхньою першою і чи не єдиною виконавицею. У її майстерному прочитанні блискуче прозвучали Вальс-фантазія для фортепіано (присвячений виконавиці) та Ноктюрн № 2, створений 1994 року.

Серед почесних гостей, представників преси та музикантів була і сучасна українська поетеса, заслужений працівник культури України Зоя Ружин, яка розповіла про свою співпрацю з композитором.

Знаково, що нині твори Віталія Кирейка посідають провідне місце в репертуарі відомих виконавців, їх також виконують і молоді музиканти. Це свідчить про продовження традицій, закладених композиторами-класиками на чолі з Миколою Лисенком. Мені, як ведучому вечора пам’яті, було приємно відчувати винятково теплий і гостинний прийом вдячних слухачів. Це ще раз підтвердило той факт, що музика Віталія Кирейка живе в серцях виконавців і слухачів.

Володимир МУДРИК,
завідувач Музею-квартири Віктора Косенка

На головному фото – учасники концерту: Олена та Ірина Ципрук, Вікторія Цюпак, Ангеліна Тітішова, Інна Андріяш, Анастасія Лук’янчук, Ірина Шестеренко, Людмила Ларікова, Зоя Ружин, Володимир Мудрик, Роксана Скорульська

Share Button