Незабаром відбудеться підсумкова презентація результатів культурно-мистецького проєкту «Лютня в Україні», який за фінансової підтримки Міністерства культури Люксембургу та Українського культурного фонду в межах конкурсної програми «Стипендія» реалізував ужгородський майстер музичних інструментів Степан Тихоненко
Зустрічі пройдуть: 8 жовтня о 15:30, Львів, Наукова бібліотека Львівського національного університету, вул. Драгоманова, 5; 9 жовтня о 13:00, Львівська музична академія імені Миколи Лисенка, вул. Нижанківського, 5, аудиторія 77; 10 жовтня о 15:00, Ужгород, Ужгородська публічна бібліотека, вул. Волошина, 20 (Пасаж). Під час підсумкової презентації будуть представлені практичні, дослідницькі та мистецькі результати проєкту у форматі розповіді-концерту.
«Лютня в Україні» – комплексний культурно-мистецький дослідницький проєкт: виготовлення струнно-щипкового музичного інструмента лютні за історичними технологіями й зразками та робота з відтворення музичних зразків із рукопису ХVI століття «Львівська лютнева табулатура». Проєкт популяризує лютню як історичний та сучасний професійний музичний інструмент у культурному просторі України, сприяє глибшому пізнанню музичної культурної спадщини, історичних джерел давньої музики в Україні.
Присвячується памяті Івана Кузьмінського – науковця, доцента кафедри старовинної музики Національної музичної академії України імені Петра Чайковського, дослідника давньої української музики, автора численних наукових статей на цю тему. Іван від перших днів війни пішов добровольцем до війська та загинув у бою 17 травня 2023 року на Луганщині.
Проєкт складається з 3-х основних частин. Перша – дослідницька: робота з оригіналом рукопису; вивчення матеріалів попередніх досліджень табулатури; аналіз записаних у рукописі творів, сучасних транскрипцій і виконавських інтерпретацій. Друга – практична: збір, аналіз матеріалів теоретичних, мистецьких, технологічних (креслення, історичні описи) щодо європейської лютні; виготовлення лютні – підготовка матеріалів, придбання деревини, витратних матеріалів, ручного та електроінструмента, робота у майстерні. Третя – творча (або мистецька): виконавська інтерпретація автора проєкту кількох творів з «Львівської лютневої табулатури» на власноруч виготовленій лютні.
Степан Микитович Тихоненко народився в Ужгороді 1953 року. Здобув вищу освіту за фахом лікар-педіатр, закінчив аспірантуру з філософії.
Навчався гри на класичній гітарі. Під час студентства захопився старовинною музикою, придбав лютню та самостійно її опанував. Згодом удосконалювався в історичному виконавстві на курсах Institut f. Aufführungspraxis der Musik des 17. u. 18. Jh, (Німеччина) і в Міжнародній школі старовинної музики міста Валтіце (Чехія). У 1995 році заснував ужгородський Ансамбль старовинної музики «Cаstrum Hung» та ГО «Центр культурних ініціатив “Фортеця Унг”».
Глибоке захоплення давньою музикою і необхідність мати різноманітні музичні інструменти для її відтворення спонукали до опанування ремесла майстра музичних інструментів. На початку 1990-х пройшов практичне навчання у закарпатських скрипкових майстрів Івана Петровці, Сергія Голубокого.
Заснував власну майстерню та спеціалізується на виготовленні історичних струнних музичних інструментів: лютні, віоли да гамба, готичні арфи, середньовічні фіделі, віоли, барокові скрипки, мандоліни, торбани та інші. У доробку – понад 70 музичних інструментів, виготовлених на замовлення професійних виконавців і музикантів-аматорів з України, Австрії, Швейцарії, Швеції, Великої Британії, Німеччини, США, Бразилії, Італії та інших країн.
Багато років збирає, вивчає нотну, музикознавчу літературу щодо лютневої, інструментальної та вокальної європейської музики від середньовіччя до ХVIІ століття (як факсиміле історичних рукописів, так й сучасні видання). Особливою професійною зацікавленістю є пошук, дослідження джерел давньої європейської музики, пов’язаної з Україною і Закарпаттям.
Минулого року за підтримки Українського культурного фонду реалізував авторський проєкт «Горянська вієлла: Реконструкція середньовічного струнно-смичкового музичного інструменту віелла (vielle) з фрески ХІV століття пам’ятки національного значення Горянська ротонда (м. Ужгород Закарпатської області)». (Див., зокрема, публікацію в Українському інтернет-журналі «Музика» від 23 липня 2023 року: http://mus.art.co.ua/mayster-stepan-tykhonenko-vyhotovyt-viiellu-za-freskoiu-xiv-stolittia/ ).
За матеріалами, наданими Степаном ТИХОНЕНКОМ